Karaktersiz Oyuncular Beni Çıldırttı!

Türk oyuncusunun oyun kültüründen bir haber olanları hiç ama hiç çekilmiyor…

Son zamanlarda uzun süredir uzak durduğum bir alışkanlığıma yeniden başladım. Kafamı dağıtmak gerekçesiyle çok sık League of Legends oynuyorum. Legue of Legends dünyada, Türkiye’de de böyle, yıldızı parlayan popüler bir oyun. Oyuncu olup LoL oynamayan çok az insan kaldığı düşüncesindeyim. (Talha hala oynamıyormuş, DOTA2’ciymiş.)

Bundan 2 yıl kadar bir süre önce Türkiye sunucusu ilk açıldığında, Batı Avrupa’da ki hesabımı Türkiye’ye taşımak gibi çok ciddi bir gaflette bulundum. Oynadığım her oyunda verdiğim bu karardan daha çok pişman oluyorum. Kafa dağıtmak ya da eğlenmek için girdiğim maçlar, karaktersiz Türk oyuncuları yüzünden son derece keyifsiz ve mide bulandırıcı bir hale geliyor.

Beş yaşındayken Atari 2600 isimli siyah konsol ile oyunculuğa başlamış bir insan olarak söylemek istediğim önemli bir nokta var ki “Oyun oynamak bir kültürdür”. Oyun oynayan herkesin bunu bu şekilde görmesi gerektiğini savunmuyorum. En nihayetinde oyunlar eğlence sektörünün bir parçası ve temelinde eğlenmek olan bir aktivite. Her film izleyen insanın sinefil olması gerekmediği gibi her oyun oynayan insanında core/hardcore oyuncu olması gerekmiyor.

Ancak millet olarak öyle hızlı bir tüketme alışkanlığımız var ki, dışarıdan gördüğümüz her şeyi müthiş bir aç gözlülük ve hırsla sahiplenmeye çalışıyoruz. Bunun en güzel örneği açız diye ağlarken hepimizin cebinde olan akıllı telefonlar. Bir şeyi bu kadar hızlı tüketmenin çok büyük yan etkileri oluyor anlaşılan. Bunun en çarpıcı örneklerinden birisi, Hip-hop kültürünün bir parçası olan rap müzik. Hip-hop kültürünün bir parçası olan bu müzik ülkemizde popüler hale geldikten bir süre sonra, “Arabesk rap” denilen bir olgu çıkartarak adeta ırzına geçtik. Oyunlarda da durum ne yazık ki farklı değil.

Bundan tam 10 sene önce, Knight Online’ın ilk Türk oyuncularından birisiydim. Oyunda kendimden başka rastladığım Türk sayısı sanırım bir elin parmaklarını geçmezdi. Oyun içerisinde grup kurulur, seviye atlamaya çalışılır ve item düşürmek için boss kesilirdi. Gayet normal bir oyun havasında oynadığım Knight Online nasıl olduysa iki sene içerisinde inanılmaz bir Türk akınına uğradı. Ne olduysa da bundan sonra oldu. Oyunda daha önce görmediğim envai çeşit hile, küfrleşmeler, “aga az para ver” diyen dilencileri, bayan oyunculara karşı yüz kızartıcı ithamlar vs.

Bugün LoL’ün Türkiye sunucusunda da durum farklı değil. Çirkinlik henüz karakter seçme ekranında başlıyor. Karakter seçme ekranında genelde seviyesizlikle muhattap olmamak için hangi pozisyon boş kalırsa, o pozisyona uygun bir karakter seçiyorum. Bu yüzden ekran açıldıktan sonra yaklaşık bir on saniye Facebook’a küçük bir göz gezdiriyorum. Ancak ne oluyorsa o on saniye içerisinde oluyor ve ekranı tekrar açtığımda, sohbet ekranında hakaretler-küfürler havada uçuşuyor. Oyunun içerisinde de durum farklı değil. Oyun içerisinde birisi çok ufak bir hatadan dolayı ölsün, diğer oyuncular direk küfür etmeye başlıyorlar. Merak ettiğim noktay bu küfür eden kişiler hiç ölmüyorlar mı ya da hiç kötü oyun oynamıyorlar mı? Ucunda iddia olmayan bir şey, sadece 45-50 dakikalık bir oyun için bu kadar çirkinleşmenin amacı nedir?

Alın karşınıza insan gibi konuşun isterseniz, şuna benzer diyaloglarla karşılaşıyorsunuz. -Yahu kardeşim alt tarafı bir oyun ucunda ölüm yok niye bu kadar sinir yapıyorsun? -Anana sor ******* o daha iyi bilir. Buna benzer hatta çok daha ağır sayısız diyalog ile karşılaşabilirsiniz. Burada beni en çok rahatsız eden noktalardan birisi, bir insan, yüz yüze olsa bu kadar rahat şekilde hakaret edemez kimseye. Çünkü bu şekilde konuştuğunuz zaman, ister tasvip edin ister etmeyin ama büyük ihtimalle dayak yersiniz. Burada ki olay birazda klavye delikanlılığı ve buda ne yazık ki acınası bir durum.

Peki sorun nerede? Sorun her şeyden önce bizim insanlarımızda, bu yazıyı okurken, sinirleneceğini biliyorum. Ama bu küfürleri eden kişiler sevgili okur, sen, ben, kuzenimiz ya da arkadaşımız. Tanımadığımız insanlara oyunda yapmayın etmeyin diyerek bunu anlatamayız ancak etrafımızdaki insanlara bir yere kadar ulaşabiliriz. Fakat benim nokta-i nazarımda LoL için en büyük suçlu Riot Games Türkiye, oyunda bu kadar çok küfür varken Riot Games’in bunu görmüyor olması imkansız, ne yazık ki görmezden geliyor. Yaptırımlar uygulanmalı, üstelik Avrupa suncularında uygulanan yaptırımların çok daha fazlası uygulanmalı. Mesela sürekli takım arkadaşlarına ya da karşı takımdaki rakip oyunculara küfür eden insanlara 1 aylık ip ban atılabilir. Devam etmeleri halinde bu süre uzatılıp en sonunda da kalıcı bir ip ban uygulanabilir. Çünkü 3 günlük 5 günlük yasaklar ile ya da konuşma yasakları ile (ki Riot sağolsun bunları bile uygulamıyor) bunun önüne geçilemeyeceği aşikar, gerekiyorsa Riot oyun dünyasının Hammurabisi olmalı. Burada ki en büyük suçlu benim gözümde bu seviyesizliğe müsaade ettiği için Riot ve biz Türk oyun basını olarak hepimiz Riot’u bu konuda mahalle baskısına maruz bırakmalıyız. Aksi taktirde, Türkiye’de oturması beklenen oyun kültürü çok çarpık bir şekilde oturacak ve biz Türk oyuncuları oynadığımız her oyunda diğer yabancı oyuncular tarafından izole edilmekten kurtulamayacağız.

Not: Elbette her yerde çürük var lakin bizdekilerin ciddi anlamda “farklı” ve “üstün” yanları var….

Not 2: Evet bu bir “RAGE” yazısıdır!

Not 3: Siz ne diyorsunuz? Gelin bu yazı altında dertleşelim.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
13 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
BerkeCerenyekMuhammetMehmet Yılmaz [kejdurapa Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Berat
Ziyaretçi
Berat

Bir lolcü olarak sonuna kadar arkandayım, RAGE atmamak elde değil.

Not: Mid or feed!

yek
Ziyaretçi
yek

Sonuna kadar katılıyorum. Adam aram modu oynarken Türkiye’ye küfretti, şehitlere küfretti seviyemi bozmadan oyun sonu reportladım ss attım riota da, peki support ne cevap verdi? SENİN LİGİNİ DEĞİŞTİREMEYİZ.

Abi şaka gibiler, aram’ın ligle ilgisi yok ki, ben adamı banlayın diyorum adam seni başka lige koyamayız diyor. E yani daha lafım yok. Report eden diğer arkadaşa da aynı cevap gitti…

Sexi Lolita
Ziyaretçi
Sexi Lolita

Adam haklı beyler.

Kubilay
Ziyaretçi
Kubilay

Ben riot’un o küfredildiği anda 5 dakikalık konuşma yasağı dillere destandı.Herkes en ufak yazıda dahi küfür etmiyordu.Konuşamıyordu gerekirse ama hatasını anlıyordu.Bunun tekrar doğması gerekiyor.Sadece bunla yetmez ciddi anlamda hakaret dahilinde ne kadar ünlü olursa olsun takımda da olsa banlamalarının gerektiğini savunuyorum.Bu yazıdakilerede sonsuz destek veriyorum.
Not: 20 sur beyler.

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Sana tamamıyla katılıyorum. Bu durum dota2’ye de yavaş yavaş gelmeye başladı. Artık maçta türk olduğunu görsem bile türk olduğumu belirtmemeye çalışıyorum ki aksi taktirde anında küfürleşmeler ve hakaretler başlıyor.

Berkant
Ziyaretçi
Berkant

Çoğu oyuncu Geçiçi konuşma banını da suistimal etti 4 kişi oyuna girip 5.’yi reportluyoruz konuşamasın diyip bunu trollemek olduğunu düşünen insanlar var oyunda. Oyundaki Report sistemi en başından beri doğru düzgün çalışsaydı zaten oyun bu kadar bozulmazdı.

Not : BARON ÖNÜ VS BEYLER

Cem Baki
Ziyaretçi

Yazıdaki ufak tefek yazım hatalarını saymazsak çok harika bir anlatım olmuş. Maalesef hangi oyun olursa olsun küfretmeyen Türk oyuncu yok gibi. CS Online oynuyordum: Durup dururken bir oyuncu kafayı yiyor ve saçma sapan davranmaya başlıyor. Kendi oyuncularına ya da takımına zarar vermeye başlıyor. Yapma dersen anında küfretmeye başlıyor. Aynı şekilde United Eleven isimli menajerlik oyununun betasında da, canı sıkılan küfürleşmeye başlıyor.

Ara sıra CS Online’da mikrofon sesleri geliyor ve bir çok oyuncunun çocuk olduğunu fark ederek oyundan soğuyorsun.

Fazlasıyla çarpık bir oyun kültürü oluşmaya başlanmış. Allah’tan Nexon Games gözünün yaşına bakmadan banlıyor da biraz olsun içimiz rahat ediyor.

Mehmet Yılmaz [kejdurapa
Ziyaretçi
Mehmet Yılmaz [kejdurapa

–1–
merhaba herkese
buraya şimdi tonlarca satır yazabilirim ama artık böyle konuşmalar yapmaktan bıktım o yüzden kısa keseceğim
öncelikle yazıları okurken cidden daraldım nedeni bu kendini bilmezlerin aklıma gelmesi
çok fazla oyun oynarım tonlarca farklı oyun oynarım ondan ona atlarım filan ve eğer orada bir Türk varsa kesin sonucu aynıdır

Mehmet Yılmaz [kejdurapa
Ziyaretçi
Mehmet Yılmaz [kejdurapa

–2–
çıkıp bir yerde Türk oyuncuları şöyle böyle yabancı ülkelerde böyle bir şeyle karşılaşamazsınız filan dediğimizde
deli gibi küfür yiyip üstüne üstük sen nasıl bir Türksün gibi bir şeyler karşılaşıyoruz bu kez tepem iyice atıyor
ya birde Türklükle ne ilgisi var arkadaşım nasıl oluyorsun da buna bağlaya biliyorsun

Mehmet Yılmaz [kejdurapa
Ziyaretçi
Mehmet Yılmaz [kejdurapa

–3–
inan bana senden çok daha iyi bir türküm genel kültürüm 0 dan daha aşağı olabilir ama en azından çevreme saygılıyımdır
bundan bir 30dk önce ufak bir olay oldu bir facebook grubunda bir paylaşım oldu ve eleman bf play4free indiriyor hemen altına yazmışlar
“bf3 beleş oldu adam hala bf play4free oynuyor sal**” filan diyorlar ya adam orada bir sorununu belirtmiş sen adamı aşağılamak peşindesin bu nasıl bir kafadır ya

Mehmet Yılmaz [kejdurapa
Ziyaretçi
Mehmet Yılmaz [kejdurapa

–4–
ben kendimden utanıyorum böyle durumlarda ha birde sizin dediğiniz gibi kız oyuncular hemen bir saldırı laf atma çabasındalar
ya snn nasıl oyun oynama hakkın varsa onunda var onun hakkını nasıl engellersin sen onu nasıl rahatsız edebilirsin
hani şuan öyle boktan bir durumdayız ki ne desek az gelir
şimdi size saçma gelecek veya buna nasıl bağladın diyeceksiniz ama çok bağlantısı var bence
bunların hepsinin sebebi devlet ciddiyim ya şaka değil
verdikleri eğitim yetersiz ve dandik ne bir düzgün bir sistemleri var nede öğretmen diye aldıkları insanlar bir şeyden anlıyor
ya veri tabanı dersinde hoca 1 2 şey gösterip mola veriyor ve facebook a giriyor oyun oynuyor
bu nasıl bir öğretmen ya harbi diyorum anlattığı dersen hiç bir şey anlamıyorum kendim öğrenmeye çalışıyorum sağdan soldan

Mehmet Yılmaz [kejdurapa
Ziyaretçi
Mehmet Yılmaz [kejdurapa

–5–
araştırıyorum bu hocanın bir şey anlatacak kafaya sahip değil bir gün tepem atacak dikleşecem ya neyse
aslında sizede hak veriyorum bu devlet olayı biraz saçma geliyor kulağa ama cidden nedeni bu bence
düzgün eğitim verseler bunlar yaşanmaz anne baba da var tabi
yalan söylemeyim benim annem ile babam tam beyinsiz ya bir şeyden anladıkları yok hatta at gözlüğü kullanıyorlar
eğer onlara kalsaydım elimde bir kuran deli gibi geziniyor olurdum
hem okul hem ev ortamı düzgün eğitim vermemekten kaynaklanıyor
madem eğitim veremeyeceksin çocuğa doğurmayın daha iyi ya
belki bir gün kendi çocuğum olursa bunları hiç yaşamaz diye düşünüyorum yani hayalim bu gibi bir şey :)
neyse okuduysanız teşekkürler
bol skorlar ve oyunlar dilerim ;)

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet

Riot’un yapabileceği birşey yok her küfür edeni banlasa oyuncu kalmaz eğer türk server’ından memnun değilsen diğer serverlara geçersin
dediğin gibi bu bir kültür meselesi ki bu sebepten türk server’ı var yine aynı durum dota 2 içinde geçerli ordada ruslar başı çekiyo :) bu tip oyunlardan gerçekten keyif almak istiyorsan 5 kişi birlikte oynaman lazım.

Berke
Ziyaretçi
Berke

demişsin ki “Riot’un yapabileceği birşey yok her küfür edeni banlasa oyuncu kalmaz eğer türk server’ından memnun değilsen diğer serverlara geçersin” bunun kadar saçma bir savunma olamaz.
1-) Bırak oyuncu kalmasın. İnsan gibi oynayan 50-100 kişi kalsın. Gerekirse 30 dakika queue’de bekliyeyim ama adam gibi bir oyun atıyım. Ben ve benim gibi düşünenler buna razıyız
2-)TR server’ından memnun değilsen değiştir demişsin. Yaşadığım ülkede online oyun ve e-spor gelişimine katkı sağlamak istiyorum. Bu nedenle “server değiştir” gibi bir şey söylemen anlamsız olur. Ayrıca server değiştirmek isteyenlerde şunu sunar karşına ; karaktersiz ve kendini bilmez insanlar yüzünden ben niye 30-40 lira para verip server değiştiriyim.

Berke
Ziyaretçi
Berke

Yapılması gereken aslında çok basit. Bunu Titanfall’da uyguladılar. Hile yapan oyuncu tespit edilirse bir sonra ki oyun kendisi gibi hile yapanlarla oyun oynar.Arkadaşıyla girdiği durumlarda da arkadaşını yakar ve ikisi birlikte cheater oyuncularla oynarlar.
Tespit ediceksin karaktersizleri, sicil kaydı tutucaksın.Bunlar bütün gün birbirleri ile oynasınlar birbirlerine sövsünler. Benden uzak dursunlar. Gayet basit bir yöntem

Ceren
Ziyaretçi
Ceren

Geçen gün arkadaşlarım benim oldukça uzun süre önce oynayıp bıraktığım Neverwinter’a başlıyorlardı.Bana sordular “napalım” diye. Eğer oyunun bütün hilelerini buglarını öğrenmek istiyosan git kendini bi Türk guildine at dedim.Bütün oyunlarda özet bu aslında.Ha bi de bir kadın oyuncu olarak zaten oyunlarda var olmak zor,Türkler işi iyice mide bulantısı raddesine getiriyor.