Kara Cuma’nın Sonuçları Ortaya Çıktı!

Önceki gün sizlere sunduğumuz bir haberde Microsoft’un Kara Cuma haftasında ulaştığı Xbox 360 rakamından bahsetmiş ve 750.000 adetle bir hafta içerisinde rekor bir satışa ulaşan konsolun henüz ömrünü tamamlamadığını gösterdiğini belirtmiştik. Ancak Xbox 360’ın en fazla satış rakamına ulaşan konsol olduğunu bilmiyorduk…

Geçtiğimiz hafta Birleşik Devletler sınırları içerisinde kalmakla birlikte dünyanın en büyük alışveriş çılgınlıklarından biri olan Kara Cuma haftası gerçekleşmiş ve haftanın tamamlanmasıyla Microsoft elini çabuk tutarak Xbox 360 satışlarında ulaştığı başarıyı ilan etmişti. Bugün ise artık hemen her şey netleşmeye başlayarak diğer konsol firma ve modellerinden de Black Friday satışlarının sonuçları gelmeye başladı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 750.000 gibi devasa bir rakama ulaşan Xbox 360 satışları her ne kadar geçen yılın aynı dönemine oranla düşmüş olsa da (geçen yıl 960.000’di), tüm konsol satışları arasında en büyük satış rakamına ulaşmayı başardı. Ayrıca yine önceki haberimizde belirttiğimiz Halo 4’ün satış rakamlarına olan etkisi üzerinde de duran firma yetkilileri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla bu seneki Kara Cuma haftasında Xbox Live Gold abonelik kart satışlarının %50 oranında arttığının altını çizdi.

Dünya devi firmanın en büyük rakibi olan Sony, 18-24 Kasım arasını ve yalnızca ABD sınırlarını baz aldığı istatistiklerinde tamı tamına 525.000 Playstation 3 satışı yaptığını duyurdu. Bu rakamla geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %9’luk bir artışın gözlemlendiğinin altını çizen Sony, aynı zamanda Playstation donanım, yazılım ve çevre birimlerinin satışlarında sıradan haftalara oranla %15’lik bir artışın gerçekleştiğini de açıklamalarına ekledi.

Firmanın son gözdesi olan Playstation Vita’nın Black Friday satışlarını da paylaşan firma, yine aynı hafta içerisinde 160.000 adet PS Vita satışı gerçekleştiğini duyurdu. Öte yandan Playstation Plus abonelikleri açısından büyük bir başarı sağlayan Sony, geçtiğimiz yılın Kara Cuma’sına oranla %259’luk bir artışın gerçekleştiğini ve müşteri memnuniyetinin de %95’lere vardığını belirtti.

Tüm bu açıklamaların karşısında boş durmayan Nintendo’da kendi açısından Kara Cuma haftasının nasıl geçtiğini açıkladı. Aslen resmi satış rakamlarını duyurmaktan geri duran Nintendo’nun Amerika başkanı Reggie Fils-Aime, gayri resmi biçimde de olsa Wii U’nun ilk haftasında Birleşik Devletler sınırları içerisindeki satışlarının 400.000 olduğunu söyledi. Wii U’nun 18 Kasım günü ilk defa raflardaki yerini aldığı varsayılırsa, ilk hafta satışlarını aynı zamanda Black Friday satışları olarak da ele alabiliriz. Ancak bu rakamla firmanın pek de büyük bir başarıya imza attığını söyleyemeyiz, lakin yeni piyasaya sürdüğü ürünün selefi olan Wii 2006’da ilk raflara geldiği hafta 600.000 satış rakamına ulaşmıştı. Ayrıca orijinal Wii, sözünü ettiğimiz hafta içerisinde 300.000 daha satmayı da başarmış durumda.

El konsolları cephesine baktığımızda ise Nintendo’nun üstünlüğü bir hayli dikkatleri çekiyor. 18-24 Kasım tarihlerini baz alan satış rakamlarına bakıldığında yalnızca Amerika’da 250.000 3DS satışı ve gariptir, 275.000 de DS satışı gerçekleştirilmiş durumda.

Özetlemek gerekirse Kara Cuma ve haftası boyunca tek konsoldan 750.000 satış rakamına ulaşan Microsoft, rakiplerini sollayarak birinci olarak çıkmış durumda. Dört farklı konsolla piyasayı domine eden Nintendo ise ayrı ayrı bakıldığında çok düşük rakamlarda kalmış olsa da, toplamda 1.225.000 adet konsol satışı gerçekleştirerek asıl rekoru elinde bulunduruyor denebilir. Diğer yanda Sony ise iki farklı konsolda toplam 685.000 satış rakamında kalarak Black Friday’in en az kar eden firması görünümünde.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir