Kairo İnceleme

Kahire’nin gizemli labirentlerinde kaybolmaya hazır mısınız?

Bir bağımsız yapım incelemesiyle daha sizlerleyiz sevgili oyun severler. Bu defa sizlerle birlikte mercek tutacağımız oyun ise yaklaşık bir ay kadar önce Steam’deki yerini alan, Windows haricinde Mac OS, Linux, Android ve iOS platformlarında da oynanabilmekte olan bulmaca odaklı macera oyunu Kairo.

Richard Perrin adlı bir oyun geliştiricisinin tek başına kurduğu Locked Door Puzzle adlı firma adı altında tasarladığı The White Chamber projesinin ardından hazırladığı ikinci oyun olma özelliğini taşıyan Kairo’da müzikler de Bartosz Szturgiewicz imzasını taşıyor.

kairo-1

Mısır’ın başkenti Kahire’nin ismi verilen oyun ismen bu şehrin adını almış olsa da şehrin güzellikleri yerine bizleri Mısır ile özdeşleşen piramitleri ve içlerinde barındırdıkları gizemleri hatırlatan bir atmosfere sokuyor. Yerin göğün belirsiz olduğu bir ortamda, bitmek bilmeyen bulmacalar ve tünellerle dolu Kairo’da birbirine bağlı odalar boyunca bazen önümüze serilen seçeneklerden belirli bir şekli oluşturmaya, bazen aynı sembole sahip nesneleri bir araya getirmeye, bazen ise prizmalardan yansıyan güneş ışınlarını bir merkezde toplamaya çabalıyoruz. Tüm bu çabamız ise dolaştığımız tüneller içerisindeki birtakım antik makineleri çalışır duruma getirip yolumuza devam edebilmek adına oluyor.

Hiçbir düşmanın ve tehlikenin bulunmadığı Kairo’da ölmenizin de imkânı yok. Kimi haritalarda ister istemez kendinizi uçurumdan aşağı düşerken bulsanız bile yeniden oyun alanına, üstelik de tam olarak ayağınızın kaydığı noktaya ışınlandığınızı görüyorsunuz. Anlayacağınız herhangi bir odada bu türden ufak bir kazaya kurban gitseniz dahi o kısmı en baştan ele almanıza gerek kalmıyor. Bunun sonucunda doğal olarak tek derdiniz o anda size sunulan bulmacayı çözmek oluyor. Ama bu söylediklerimiz Kairo’nun sıkıcı bir oyun olduğu izlenimini bırakmasın. Tam aksine, eğer Kairo’nun sunduğu türden bulmacaları çözmek konusunda kendinize güveniyor ve bu işten zevk alabiliyorsanız eğlenceli saatler sizleri bekliyor demektir.

kairo-2

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bartosz Szturgiewicz yani namı diğer Wounds’un hazırladığı müzikler de atmosfere iyice girmeniz ve kendinizi uçsuz bucaksız bir gizemler denizinde hissetmenizi konusunda üzerlerine düşen görevi yapıyorlar. Grafikler açısından ise Kairo’ya söyleyecek bir sözümüz bulunmuyor. Nedeniyse oyun boyunca tek gördüğümüzün duvarlar ve bir takım nesnelerden ibaret olması diyebiliriz. Sadece ortam modellemesi yapılan oyunda bu yüzden anlatılması gerekecek herhangi bir görsel öğe göze çarpmıyor. İster klavye+fare ikilisiyle ister sadece fareyle oynanabilen oyunun bu yönde de sizleri zorlayacağını sanmıyoruz. Lakin oyun boyunca tek yapacaklarınız yürümek, sıkıldığınızda koşmak, bazı nesneleri itmek ve gerekli görürseniz de zıplamak. Hepsi bu kadar!

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 75″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor:  Richard Perrin – Lupus Studios

Richard Perrin ve Bartosz Szturgiewicz imzalı Kairo, her ne kadar bizleri Kahire’nin arka sokaklarına davet etmiyor olsa da özellikle bulmaca meraklılarına uzun saatlerce kafa yoracakları bir deneyim sunuyor. Gayet uygun olan fiyatıyla alınıp oynanabilir, ama aksiyon bağımlısıysanız hiç vaktinizi kaybetmeyin deriz.” cat1rating=”7.5″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir