Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nda Neler Yaşandı?

Intel ESL GamerFest ile CS:GO Türkiye Şampiyonası’nın galibi belirlendi. Oyunun Yıldızları töreniyle de oyun dünyası ödülleri sahiplerini buldu.

Intel’in daveti ile bu eğlence ve heyecan dolu faaliyette siz okurlarımız için hazır bulunduk. 11 Kasım 2018 tarihinde İstanbul – Volkswagen Arena’da düzenlenen GamerFest, katılımcılara oyun dolu bir gün sundu. İlk olarak Counter-Strike: Global Offensive için Intel ESL Türkiye Şampiyonası düzenlendi ve kupayı kazanan takım belirlendi. Ardından düzenlenen oyun töreninde ise Türk oyun dünyasının tanındık isimleri ödüllere kavuştular. Biz de Oyun Fest olarak etkinlikleri yerinde takip ettik.

Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nın finalinde Arena Bulls ile Royal Bandits takımları karşı karşıya geldi. 2 maç kazanmayı başaran takımın şampiyonluğa ulaşacağı finalin ilk ayağı Mirage haritasında gerçekleşti. Haritaya Terrorist olarak başlayan Arena Bulls oldukça hızlı bir giriş yaptı ve birkaç oyunluk farkı ilk yarı boyunca korudu. İlk yarı sonunda 10-5 gibi bir skorla önde olan Arena Bulls, ikinci yarıya da iddialı başladı. Skor 15-7 durumuna geldiğinde genel düşünce Arena Bulls’un maçı kopardığı yönündeydi. Ancak ardından harika bir geri dönüş eşliğinde skor 15-14’e geldi. Ancak 30. oyunda takım olarak iyi bir mücadele ortaya koyamayan Royal Bandits eşitliği yakalayıp maçı uzatmalara götüremedi ve ilk maçtan 16-14 mağlup ayrıldı.

Finalin ikinci maçında ise haritamız Inferno’ydu. İlk maça göre daha kafa kafaya giden çekişmeli oyunlar izledik. CT tarafında istikrarlı oyunun sürdüren Arena Bulls ilk yarıyı bu sefer de 9-6 önde kapatmayı başardı. İkinci yarının başlarında ise Royal Bandits şovu vardı. CT’de iyi başlayan ekip 7-1’lik bir seri ile 13-10 öne geçmeye başardı ve finali üçüncü maça taşımak için iyi bir momentum yakaladı. Ancak sonraki oyunlarda bu sefer de Arena Bulls seri yakaladı ve 16-14’lük galibiyetle maçı kazandı. Bu sayede final turunda 2-0’lık galibiyete ulaştılar ve Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nın ikinci sezonunda kupaya uzanan taraf oldular.

Final boyunca harika performanslar izlememize rağmen iki maçta da sivrilmeyi başaran oyuncular vardı. İlk maça damga vuran isim Arena Bulls takımından Emre ‘sterben‘ Demirci oldu. Ekonomi yapılan oyunlardaki başarısı beraberinde toplamda en çok öldürme elde eden oyuncu olan sterben, takımının öne çıkan ismi oldu. İkinci maçta ise Ekrem ‘l0gicman’ Aydın’ın AWP şovuna tanık olduk. Toplamda 28 öldürmeye ulaşan ve bunların 15’ini AWP ile alan oyuncu 1.32’lik oranla da en iyi K/D’yi elde etti.

Şampiyonanın ardından düzenlenen Oyunun Yıldızları etkinliği sayesinde de Türk oyun-yayıncılık camiasının önde gelen isimlerine çeşitli ödüller dağıtıldı. Ödül töreninin sunuculuğunu ise Can Sungur ve Batu Bozkan üstlendi. 15 farklı kategoride dağıtılan ve toplamda 64 adayın gösterildiği ödüller ve kazananları ise şu şekilde:

Yılın MOBA Yayıncısı: Furkan ‘Immortoru’ Tekeş
Yılın En İyi Espor Sunucusu: Can ‘Scarlet’ Çaldıran
Yılın Espor Takımı: Royal Bandits
Yılın Espor Oyuncusu: Berkay ‘Zeitnot’ Aşıkuzun
Yılın Yükselen Yayıncısı: Can ‘CS’ Sungur
Yılın Gizli Kahramanı: Gazi Üniversitesi Elektronik Sporlar Topluluğu
Yılın Oyun İçerikli YouTube Kanalı: PintiPanda TV
Yılın Battle Royale Yayıncısı: Cem ‘Mithrain’ Karakoç
Yılın FPS Yayıncısı: Ferit ‘wtcn’ Karakaya
Yılın Yaratıcı İçerik Yayıncısı: BossLayf
Yılın Farklı Oyunlar Yayıncısı: Volkan “Grimnax” Yıldız
Yılın IRL Yayıncısı: Kemalcan “Kendine Müzisyen” Parlak
Yılın Kadın Yayıncısı: Gözde “miafitz” Demiral
Yılın Erkek Yayıncısı: Ahmet “Jahrein” Sonuç

Oyun dünyasının önemli isimlerini, basın kuruluşlarını ve reklam verenleri bir araya getiren GamerFest’te Türk Oyun Sektörü’nün gittikçe büyüyüp güçlendiği vurgulanırken aynı zamanda sektöre yapılan yatırımların artırılması gerektiği belirtildi.

Sorunlar da yaşandı…

GamerFest etkinliği genel anlamda heyecanlı ve güzel anlara sahne olsa da ne yazık ki tüm bu atmosfere gölge düşüren olaylar da gerçekleşti. Etkinlik salonuna giriş yapılacağı sırada bazı basın görevlilerinin ve özel davetlilerin akreditasyonunun yapılmaması -en azından söylenen buydu- sebebiyle çeşitli sorunlar yaşandı. Bu sorunlardan nasibini alanlardan biri de bizdik. Etkinliğe katılım için yaptığımız görüşmeleri, PR mesajlarını sunmamıza rağmen teknik bir sorun olduğu bahane edilerek içeriye girişimiz yapılmadı. Hatta bu sorunu yaşayan basından bazı arkadaşlar etkinliğe katılmaktan vazgeçerek geri döndüler. Biz ise büyük ısrarlarımız ve birkaç görevli arkadaşın yardımı sayesinde en nihayetinde basın kısmından girişimizi yapabildik.

Böyle sorunların yaşanmasını hiç beklememiş olsak bile en azından gerçekleşmesi durumunda haklı olarak çözüme yönelik adımlar atılmasını bekliyorduk. Lakin basın davetlisi olduğumuzu ve içeri giremediğimizi belirttiğimiz zaman “Yapabileceğimiz bir şey yok,” denilmesi, yoğun ısrar etmemiz üzerine normal seyirci bileti verilerek “Bununla idare edin bari,” diye geçiştirilmeye çalışılması, görevlilerin sürekli topu birbirlerini atma çalışmaları derken gerçekten yorucu bir süreç atlattık. Neyse ki durumu izah etmedeki direncimiz sonuç verdi ve bazı görevli arkadaşların da gerçek anlamda yardımcı olmaları sayesinde güç bela etkinliğe katılabildik. Burada sorunun PR’da olmadığını, daha çok ESL Türkiye yetkilileri ve çalışanlarında bir zafiyet olduğunu gözlemledik. Umuyoruz ki bu tarz sorunlar gelecek etkinliklerde yaşanmaz, veya yaşandığı takdirde bile en azından sorumluluk üstlenilerek çözüme yönelik adımlar atılır.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir