InGame Group’tan Dev Atılım!

Bugün Türkiye’nin gelecek vadeden firmalarından biri olan InGame Group basın toplantısındaydık. Toplantıda gücünü birleştiren 4 oyun firması yaptıkları ve yapmayı planladıkları projeleri tanıttı.

InGame Group temel olarak, özellikle finans ve oyun sektöründen kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir kurum. Güç birliğiyle ortaya çıkacak işleri Türkiye ve dünya pazarında kullanmaya hazırlar. 2012’de temelleri atılan InGame Group’un tepe isimleri ise şöyle: Tuncay Büyükoğlu, Özgür Soner, Burak Gözalan ve Genco Alp. 

Bugün Bosphorus Otel’de yapılan basın toplantısında Tuncay Büyükoğlu’ndan InGame’in planlarını dinledik. Ek olarak piyasa hakkında ufak bilgileri de paylaşıldı.

İlk olarak bahsedilen konu dünya oyun endüstrisinin durumu, gidişi, pazar durumu ve bu pazarların hangi ülkeler üzerinde yoğunlaştığı idi. Çin ve Kore’nin oluşturduğu pazar ile ilgili bilgiler veren Büyükoğlu, Türkiye’nin bu pazarda kapladığı yerin 400 milyon dolar ile çok ufak bir yer olduğuna değindi. InGame olarak amaçlarının Türkiye pazarına dinamizm getirerek bu pazarı büyütmek olduğunu nakletti. Vizyonları hakkında da biraz bilgi veren Büyükoğlu, “Amacımız oyun üreten fabrikalar ile dünyayı daha eğlenceli bir yer yapmak.” dedi. Daha sonra benzetmesini açıkladı ve “Bizim fabrika olarak kastettiğimiz yerler oyunlarımızı geliştirdiğimiz mekanlardır, ve onların artması oyunları da arttıracaktır elbette” dedi. Daha sonrada InGame olarak yapılan oyunlar hakkında bilgi ve görsellere yer verildi:

Yerli MMO FPS oyunu ZULA :

InGame’in en çok merak edilen oyunu. Verilen bilgilere, resimlere ve kısa videoya göre oyun yerli içeriklerle dolu olacak. Camiler, pasajlar, yollar, boğaz köprüsü ve dahası. Oyun yapılırken Türk dizi, müzik ve filmlerinin yayılış coğrafyası ilham olarak alınmış ve bu coğrafyaya göre planlama yapılmış. Güney Amerika’dan, Uzak Doğu’ya kadar oynanan bir oyun yapma amacında InGame. Bu yüzden oyun içinde uygulanması çok zor olan Arapça dil desteğini getirmişler oyuna.Yazın açık betaya geçilecek ardından Sonbahar’da oyun tam haliyle çıkacak. Yapımcılığını Mad Byte üstlenen oyunun resimler işte burada:

Pool Elite Facebook’tan oynanacak ilk 3D Bilardo Oyunu :

Pool Elite bir bilardo oyunu fakat biraz farklı. Bu oyun Facebook üzerinden 3D olarak oynanabilecek ilk oyun olacak. Aynı zamanda cross platform oyunu olduğu için PC, mobil vb. platformlara geçtiğinde bir arada oynanabilecek. Örneğin bir oyuncu PC’den, bir diğer oyuncu mobilden. Oyun şu an kapalı betada ama Sonbahar’da açık betaya geçecek. Oyun ilk olarak Facebookta çıkacak.

InGame’in oyun için özel olarak geliştirilmiş bir oyun grafik motoru kullanılıyormuş. Bu bilgiyi de eklemeden geçmeyelim.

Cloodie Platformu; Yeni bir sistem Yeni bir soluk:

Cloodie Platformu aslında kullanıcıların aşina olduğu bir platform türü ki bunu günlük hayatta casual (günlük) oyunlarda görüyoruz. Facebook’tan girip oynadığınız ya da çeşitli oyun sitelerinden oynadığınız oyunlardan bahsediyorum. Cloodie Platformu aynı facebookta olduğu gibi sitelere eklenebilen ve aynı sitelerden web-tabanlı olarak oynanabilen oyunlardan oluşuyor. Şu an için geliştirilen bir iki oyun var fakat bu oyunlar artacaktır. Cloodie’nin gelişimini IZE üstleniyor. Bu platformda Sonbahar’da bizimle olacak.

İşte bu tanıttığımız oyunların dağıtımını ve yayıncılık faaliyetlerini de Lokum Games üstlenmiş. Lokum Games oyunların ve geliştirilen sistemlerin temsilciliğini yurt dışında da yapacak ve bir sonraki China Joy gibi önemli yerlerde bulunarak tanıtımlarını devam ettirecek. Güç birliğiyle çok güzel bir sistem oturtmuş InGame Group.

Toplantının sonunda ZULA’nın gelişimi ile alakalı sorularını yanıtlayan Özgür Soner, gelişim aşamasında 2012-14 arasında başarı yakalayan FPS oyunlarının izinden gidildiğini ve oluşum aşamasının 90-10 kuralına sadık kaldığını söyledi. Oyunun gelişiminde gençlerinde katkıda bulunduğunu belirten Soner, 18-19 yaşındaki ekip üyelerini örnek göstererek, “Ne kadarı kadromuza katılsa o kadar iyi” diyerek, genç oyunculara da bir mesaj yollamış oldu.

Son olarak da buyurun bu üç oyun faaliyetini özetleyen videoyu izleyelim:

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir