I, Gladiator İnceleme

Mobil’e sığmayarak PC’de de kuvvetini göstermek isteyen I, Gladiator’a bir göz attık. Açlık çektiğimiz o gladyatör oyunu gelmiş mi kontrol edeli.

Oyun motorlarının sunduğu nimetlerden faydalanan geliştiriciler, günümüzde eserlerini farklı platformlara daha rahat şekilde çıkartabiliyor. Birçok mobil oyunu konsol ve bilgisayarlarda görebiliyoruz. Bugün bu oyunlardan birine bakacağız. Ana platformu mobil olup da bilgisayarda boy gösteren oyunlar listesine bir efsane daha eklendi! I, Gladiator.

Gerek tarihi sahnesinde gerek günümüzün vazgeçilmezi, TV ve beyazperdede daima ilgi odağı olan gladyatörler ne yazık ki oyunlar cephesinde pek fazla yer bulamıyorlar. Ryse: Son of Rome, Tournament of Legends, Shadow of Rome, Gladiator: Sword of Vengeance, Colosseum: Road to Freedom dışında başka isim sayamam sizlere. Ve ne yazık bu beş oyundan üçü PlayStation 2, bir tanesi Wii ve son olara Ryse da yeni nesil olarak tüm platformlarda boy gösterdi. Kısacası gladyatör savaşlarını konu edinen oyunlara karşı bir açlığımız var.

I,-Gladiator-1

I, Gladiator mobilde başarılı bir şekilde varlığını koruyor. Bir avucun içerisinde gladyatör savaşlarını öyle güzel sığdırmış ki bu başarıyı bilgisayarda da görmek isteyenlerin istediği oldu. Oyun kısa bir süre önce Steam üzerinden bilgisayar oyuncularıyla buluştu. İlk olarak hikayeye değinerek oyunumuzu tanımaya başlayalım. Oyuna giriş yaptığımız andan itibaren sinematikler ve eğitim bölümü sayesinde ana karakterimiz Rufus’un hikayesini de öğrenmeye başlıyoruz. Rufus, talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden başarılı bir gladyatör olarak karşımıza çıkıyor. Roma tanrılarından Merkür vesilesiyle ikinci bir şans elde ediyor ve her şeye sıfırdan başlıyor. İşte tam bu sırada biz oyunda rol alıyor ve Rufus’a yardım ediyoruz.

Bir gladyatör oyununda olmasını arzu ettiğiniz her öğe I, Gladiator’de mevcut. Roma’daki Kolezyum’a nazaran daha küçük ama zamanla büyüyen ve farklı platformlardan oluşan çeşitli arenalarda mücadele ediyoruz. Atmosferdeki coşku ve müzikler size güç veriyor. En önemlisi tarihteki gibi arenalarda çevreyi silah olarak kullanabileceğimiz hatırı sayılır derecede öğe var. Tuzaklar, mızraklı sütunlar, döner bıçaklar, alev üfleyen çukurlar… Çevreyi silahınız olarak kullanmak belli bir sürede arenayı temizlenmesi istenen bölümlerde çok işe yarıyor. Zira silahlara nazaran çevredeki öğeler düşmanlara daha fazla zarar verdiği gibi sersemlemelerine sebep olarak darbelere açık hale getirerek işinizi kolaylaştırıyorlar.

I,-Gladiator-2

Arenanın dışında Rufus’u adeta çıplak buluyor ve her yeni mücadelede giderek daha fazla para kazanarak tam donanımlı bir gladyatör haline getiriyorsunuz. Oyun bu açıdan çok zengin. Bir sürü miğfer, zırh, kalkan ve silah mevcut. Her silanın verdiği hasar değiştiği gibi kalkanların da dayanıklık değerleri var. Bazı giyilebilen kostümler vesilesiyle de çeşitli yetiler elde ediyorsunuz, örneğin sersemlemiyorsunuz. Ek olarak arenada dövdüğünüz diğer gladyatörlerin silahlarını da almanız mümkün. Ama mücadele bittiğinde bu silahlar sizin olmuyor, kolay kazanma bu oyunda mümkün değil öyle hemen heyecanlanmayın.

Rufus arenaların sonunda eğer başarılı olursa belli bir para kazanıyor. Bunun dışında çeşitli aralıklarla halkı selamlarsanız size para keselerinin yanı sıra silah ya da iksir de atıyorlar. Yani para kazanmanın yanı sıra sadece o mücadelede kullanabileceğiniz donanım yardımı da elde edebiliyorsunuz. Mücadele sonrası para kadar tecrübe puanı da kazanıyorsunuz ve Rufus’u teçhizatlandırmanın yanı sıra daha dayanaklı bir bedene sahip olmasını da sağlıyorsunuz.

I,-Gladiator-3

Çoklu oyuncu bölümde çok alışık olmadığımız bir durum söz konusu. Crossplatform, oyun hangi platformda oynarsanız oynayın multiplayer kısmında yabancı oyuncularla bir aradasınız. Mobil ve bilgisayar kullanıcıları aynı anda bir arenada mücadele edebiliyor. Lakin çok randımanlı değil. Oyunda ciddi anlamda lag var. Çoklu oyuncu bölümde küresel ve arkadaş listesindeki sıralamanızı görebiliyorsunuz. İster çok kişili ister arena temizlemeniz keren puana dayalı mücadelelerde listelerde tepeye çıkmak için çabalayabilirsiniz.

I, Gladiator’ün bir port. Ne yazık ki bilgisayarda oynanması için kontroller gibi bazı hayati hususlar dışında yeniden elden geçtiği söylenemez. Mobil platformlarda boy gösteren oyunlar ya yeniden elden geçerek ya da port olarak bilgisayar ortamına aktarılıyor. Şüphesiz oyuncular için en iyisi küçük dokunuşlarla bilgisayar için yeniden düzenlenen sürümler. Port sürümler ise genel olarak oyuncuları memnun etmeyecek çeşitli hatalar barındırıyor. I, Gladiator da port olduğu için hatalar içeriyor. Çeşitli bug’lar, komut algısında gecikmeler ve çoklu oyuncu bölümündeki laglar can sıkıyor. Ama her şeye rağmen eğlenceli. Gladyatör temalı oyun açlığı çekenler oyunu edinebilir, oyun pahalı da değil. Ama böyle bir arzusu olmayanlar indirim günlerini bekleyebilir. Son olarak unutmadan ekleyeyim, bilgisayar sürümü yerine mobil sürümü de tercih edilebilir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir