Hideo Kojima İçini Döktü: Umarım Sadece Metal Gear Yaratıcısı Olarak Hatırlanmam

Metal Gear Solid serisinin arkasındaki isim Hideo Kojima, anlaşılan geleceğini farklı projeler ile şekillendirmek istiyor.

Oyun sektöründe olan her insan (MGS serisini sevsin ya da sevmesin) Hideo Kojima’nın ne kadar yetenekli biri olduğunu bilir. Onun yapımcı anlayışındaki ince ve hayret verici noktalar birçok kişiye örnek olmuş ve olmaya da devam ediyor. Bunun en büyük örneğini de geçtiğimiz aylarda hiç kimsenin beklemediği bir anda tanıtılan yeni Metal Gear Solid oyunu MGS: Ground Zeroes ve tabii ki Fox Engine.

Fox Engine Hideo Kojima ve ekibinin uzun yıllardır üzerinde kafa yorup, bolca para akıttıkları bir proje ve bu proje sonucu ortaya çıkan grafik motoronun ilk canlı halini Ground Zeroes ile görme şansına eriştik. Sadece birkaç dakikalık bir video ile oyuncuları derinden etkileyen ve mevcut nesil için hala iyi oyunlar yapılabileceğini kanıtlayan Kojima’nın anlaşılan kafası bugünlerde biraz karışık.

EGM’ye verdiği son röportajda bir anlamda içini döken Kojima kısaca şunları söyledi;

“Fox Engine temelde yeni nesil bir Metal Gear için tasarlanmış olsa da, yapımcıya daha önce sunulmayan birçok olanağı sunan bir grafik motoru. Benim de isteğim bu olanakları kullanmak. Kulağa garip gelebilir ama bundan seneler sonra yapacağım işlerin “Hide Kojima tarafından yapıldı” olarak tanıtılmasını “MGS’nin yaratıcısı Hideo Kojima tarafından yapıldı” olarak tanıtılmasına tercih ederim.”

İnsanın bu kadar büyük bir markayı üstünden atması zor olacaktır. Bakalım zaman ve Fox Engine bizlere neler gösterecek.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Eray Uygun

"Don't hate the player, hate the game" felsefesini takip eden Eray, Oyunfest editörlüğü dışında profesyonel hayatını da özel bir şirkette Oyun Görevlisi olarak sürdürmektedir. Rol yapma oyunlarından hoşlanır, iyi müzik dinler, Carl Sagan okur, Solid Snake'i gözlerinden öper.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir