Güney Kore Hackerların Ümüğünü Sıkmaya Hazırlanıyor

Güney Kore’de Hack programı üreten vicdansızlara ciddi cezalar uygulanacak.

Adamların ata sporu Starcraft olunca online oyunlarda aldatmaya yönelik programları üretenlere ve uygulayanlara da yaklaşımlar haliyle sert oluyor. Aimbot, Wallhack ve oyunların kullanım şartlarını ihlal eden her türlü 3. parti programı üretenlere ve bu programların dağıtımına imkan tanıyanlara 5 yıl hapis cezası veya 43.000 dolara varana para cezaları kesilecek.

Her ne kadar oldukça popüler ve kazançlı olsalar da bu kanun özel olarak sadece esporları kapsamıyor tabii ki. İnternet üzerinden oynanan tüm oyunlar için geçerli. Yani CS: GO’da duvar ardından sıkmaya başlayıp da utanmadan “prefire attım, globalim hacı ben” diyen adamları daha az görme ihtimalimiz var (Fakirin ekmeği)

Tabii ki tekrar etmekte fayda var, kanun henüz herhangi birine uygulanmış değil. O yüzden kanunun ne derece ve nasıl uygulanacağını pratikte henüz göremiyoruz. Ayrıca yine belirtmekte fayda olan en önemli konu ise, hile kullananlar değil, bu programları tasarlayan ve dağıtımını sağlayanlar ceza alacak. Evinde aimbot kullanan 30 yaşındaki ergen tipliler ego tatminine devam edecek yani.

Internetin artık tam anlamıyla gerçek yaşamın bir kopyası olduğu düşünülürse bu tür caydırıcı yasaların tüm ülkelerde uygulanmasını umuyoruz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Alper Kurt

30'u hafiften geçmiş, üslup her şey susuzluk hiçbir şey yazın felsefesini benimsemiş, bir ecnebi dili öğretmeye çalışan, oyun ve bisiklet sevdalısı yazar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir