Guild Wars 2’nin Toparlanması İçin Köklü Bir Değişiklik Geliyor

Guild Wars 2 World vs World için ilk köklü güncelleme yolda. Tasarımcılar Mike Ferguson ve Matt Witte verdikleri röportajta bakın neler diyor.

PC Gamer’dan Chris Thursten, Guild Wars 2’nin tasarımcılarından Mike Ferguson ve Matt Witte ile röportaj yaparak merak edilen hususlara açıklık kazandırdı. Ülkemizde birçok GW2 oyuncusu var ve bu dertayların kaçırılmasını istemedik.

Oyuna World Rank ismi verilen yeni bir sistem eklendi, bu sistem sayesinde oyuncular WorldvWorld’e özel bir takım yetenekleri açmak için puanlar kazanabilecekler. Normal XP kasmanın yanında oyuncular World XP adı verilen bir tecrübe puanı kasabilecekler. Bu yeni puan türü düşmanınızı öldürmeden önce onların ne kadar süre sizinle çarpışma içerisinde kaldığı değerine bağlı olacaktır. Bu sistem sayesinde base camping veya spawn camping dediğimiz olayın, yani düşmanın doğma noktasında bekleyip onları öldürme olayının etkisini azaltacaktır çünkü pek yararı olmayacak.

Bonus puanlar sayesinde daha fazla eşya taşıyabilecek, kullandığınız kuşatma silahları ( ballista gibi ) daha fazla hasar verebilecek, düşmanın kuşatma silahlarından da daha az hasar alacaksınız. Bu özellikler ile amaçlanan şey oyuncunun PvP rolünü daha özellikli şekilde belirleyebilmesi. Bu demek oluyor ki örneğin siz düşmanın kamplarını ve kulelerini indirmede önemli bir etken olmak istiyorsanız, puanlarınızı bu yönde kazanabileceksiniz ve takımda daha spesifik bir yere sahip olacaksınız.

Bu puanlar ayrıca sizin bazı özel başlıklara sahip olmanızı sağlayacak ve bu başlıklar düşmana gözükecektir. Örneğin güncellemeden önce WvW oyuncuları şu şekilde isimlendirilirken “Desolation Invader” güncellemeden sonra “Desolation [rank]” şeklinde isimlendirilecek. Buradaki rank kısmı sizin kazanacağınız başlıklar olucak.

Ayrıca scoreboard’un da değiştirilmesi sağlanacak, güncelleme ile birlikte 4 çatışma noktalarının haritalarını aktif bir biçimde görüp durumlar hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Güncelleme aynı zamanda performans noktalarına da dayanıyor. Daha önce ekranda gösterilen düşman sayısı server tarafından ayarlanırken artık bu sayı sizin bilgisayarınıza göre optimize olacak ve büyük savaşlarda bilgisayarınız ne kadar iyi ise maksimum sayıda düşmanı aynı anda görmeye o kadar yakın olacaksın.

Şimdi güncelleme hakkındaki bazı bilgileri tasarımcılarla yapılan röportajlar doğrultusunda edinelim.

guild-wars-2-wvsw

World Rank sistemi ne tür bir problemi çözme yolunda oyuna koyuldu?

Mike Ferguson: Şunu farkettik ki insanlar WvW’de birbirleriyle yarışırken çok büyük bir ruh ile savaşmıyorlardı. Oyun içerisinde karaktersel/kişisel gelişim unsuru pek ön planda değildi. Biz bunu sağladık ve düşmanınıza kişisel olarak iyi bir oyuncu, iyi bir savaşçı olduğunuzu gösterme ve sizlere bu çarpışmadan getiri kazandırıp kendinizi geliştirme fırsatı vermek istedik. World Rank sistemi bunu amaçlayan bir sistemdir.

Oyuna böyle köklü bir güncelleme yaparken, oyunun denge unsurunu korumaya yönelik hangi adımları attınız?

Mike Ferguson: Bu güncelleme aslında oyun dengesini çok etkilemiyor. Biz PvP unsuruna pek dokunup bunu bozmak istemedik, sadece oyunculara bir takım ekstra puanlar ve özellikler kazanma şansı verdik böylelikle kişiler kendilerini istedikleri yolda geliştirebilecekler. Bu özellikleri edinmesini de gayet kolay hale getirdik, bu sayede düşük seviyeli oyuncularda kendilerini iyi bir yere taşırken güçlük çekmeyeceklerdi.

Bu yeni yetenekler özelliklerimiz gibi kalıcı mı? Yani yeni yeteneklerimizde hata yaparsak düzeltebilecek miyiz?
Mike Ferguson: Kalıcı, maalesef yetenekleri geri alma şansınız yok.

Peki neden böyle bir engel koydunuz, oyunculara istedikleri zaman yeteneklerini değiştirme şansı vermediniz?

Mike Ferguson: Mantığımız aynen karakterlerin geliştirme mantığı gibi. Puanlarınızı istemediğiniz bir alana verirseniz yeni kazandıklarınızla diğer alanda puan vererek ilerleyebilirsiniz.

guild-wars-2-inceleme8

World vs World sizce oyuncular tarafından beklediğiniz gibi karşılanıyor mu?

Mike Ferguson: Aslında sandığımızdan çok daha fazla bir karşılık aldık. Oyuncular bu tarz oyunları oynamaktan zevk alıyorlar, bizde bize gösterdikleri bu ilgi doğrultusunda onların isteklerine olabildiğince aktif bir biçimde karşılık veriyoruz. Ama genel konuşucak olursak, komünite tarafından beklediğimiz ilgi geldi evet.

Peki World vs World’ü daha küçük veya ufak çaplı serverlara taşımak için ne yapılabilir? Çünkü oyuncuların kalabalıktan sıkılıp sürekli server değiştirme gereksinimi duymaları pek doğru değil. Ne düşünüyorsunuz?

Mike Ferguson: Bu biraz sıkıntılı bir konu aslında. Çünkü server popülasyonuna bağlı bir etkenden söz ediyoruz. Bizim asıl istediğimiz herkesin büyük sunucularda karmaşa içerisinde oynamasındansa ufak sunuculara geçmesi. Bu konu hakkında bir şeyler üstünde duruyoruz ama maalesef kesin bir çözümden şuan bahsedemem.

Bunun bir problem olduğunu kabul ediyorsunuz ama değil mi?

Mike Ferguson: Ben Ferguson’s Crossing’de oynadım. Sıralamada bayağı aşağıdalar ve bu problemi yaşadım bende. Bu üzerinde durduğumuz bir konu ancak söylemek gerekir ki çözmesi zor bir durum.

Bu durumu çözmek için oyun içerisindeki NPC yöneticilerinden daha fazla eklemeyi düşünüyor musunuz?

Matt Witter: Bu konu hakkında da uzun süre düşündük, hala da fikirlerimiz mevcut. Ancak sizlere bunları pek açamam, ancak şunu söyleyebilirim göründüğü kadarıyla kalabalık alandaki spawn sorununu halletmede istediğimiz gibi işlerini yapıyorlar, birtakım değişiklikler yapabiliriz tatbiki, ancak şuan durumları iyi.

Mike Ferguson: Katılıyorum, bizim genişletmeyi istediğimiz sistemlerden birisi de bu zaten. Ancak çok derine inemedik henüz.

guild-wars-2-inceleme10

Yani diyebiliriz ki parça parça ilerlemektesiniz?

Mike Ferguson: Kesinlikle.

World vs World’deki culling sistemini ( sunucunun otomatik olarak aynı anda gözükebilecek karakter sayısını ayarlama sistemi ) kapatmanız oyun motoru üstünde sizi uğraştırdı mı?

Mike Ferguson: Evet, maalesef bu yüzden üzerinde 6-7 ay süre uğraştık. Daha önce sadece sunucu bazlı render işlemleri ile çalışıyordu sistemimiz, ancak yeni sistem işi hem sunucu hem de oyuncunun bilgisayarını, oyuncunun kendisini ilgilendiren bir ortama çekti, bu yüzden render altyapımızı baştan yazmak zorunda kaldık. Bu da bizim çok uzun zamanımızı aldı.

Böyle bir özelliği oyuncunun kontrolüne verdip, oyuncuların kendi bilgisayarlarının üstünde ayarları kullanıp yaşanacak sorunlardan dolayı oyuna karşı kötü bir tecrübe yaşamalarından korkuyor musunuz?

Mike Ferguson: Bu yaptığımız büyük bir risk, ancak biz umuyoruz ki oyunculara bu işin kullanımını kolayca göstereceğiz ve oyuncular kalabalık yüzünden yaşadıkları problemleri çözüp rahat bir şekilde oynayabilecekler.

Sizce sunucu ve oyun motoru işleriniz artık kesinlikle halloldu mu? Yoksa bunlara daha ekleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Mike Ferguson: Hiçbir zaman işlerimizin üstünü tamamen kapatmayız, her zaman yeni bir şeyler eklemeye hazırız, sadece şunu diyebilirim bir kısmı halloldu.

guild-wars-2-inceleme7

Topluluk tarafından alınan birtakım şikayetler oldu, oyuncuların WvW’de hile kullandıkları üzerine. Ne düşünüyorsunuz?

Mike Ferguson: Bu olayın farkındayız, ancak şuan bu konu üzerinde de çok derine inmiş durumda değiliz. İnsanlar haritanın ortalarına hile ile ram çıkartmaya başlıyorlar. Bu durum ile müşteri hizmetleri çalışanlarımız ilgilenip bu insanları oyundan banlayabilirler. İşlerini de yapıyorlar, ancak şuna katılıyorum ki bizim işimiz olarak bu konuya el atmamız şart.

Yani diyorsunuz ki oyunun yapısıyla alakasından çok müşteri hizmetleriyle alakalı bir sorun?

Mike Ferguson: Böyle bir yükü ve sorunu onların üzerine itmeyi istemiyoruz, tek diyebileceğim şey hile yapan gördüğünüzde rapor edin ve ilgilenilmesini bekleyin.

-son-

Guild Wars 2 incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir