Guild Wars 2 İnceleme

Çoğumuz farklı olduğu için bu sisteme pek alışamamış durumdayız ve bazıları çok şikayet etse de Guild Wars 2 zindanları oldukça yenilikçi. Yazının başında bahsettiğim açıklar ve birçok bug da zindanları kapsamakta. Çoğu düzeltilmiş olmasına rağmen halen biraz elden geçmesi gerekiyor zindanların. Ancak dediğim gibi Anet hızlı çalışıyor…

Gelelim PVP’ye. Oyunun PVP’si iki kısımdan oluşuyor. Bunlardan ilki World vs World yani WvW. WvW’de 2 hafta süren üçlü sunucu eşleşmeleri oluyor. Bu 2 haftalık sürecin sonunda sunucular, puanlarına göre kendilerine daha yakın sunucularla eşleşiyor ve böylece belli bir denge çerçevesinde her sunucuya ait 3 farklı haritada kıyasıya bir mücadele sürüyor. Her harita birbirine benzer şekilde tasarlanmış ve girdiğiniz sunucuya göre karakterinizin başlangıç yeri değişiyor. WvW’de amaç haritadaki kuleler, kaleler ve supply kamplarını ele geçirip korumak. Elinizde bulunan her bölge için sunucunuz belli bir dakika sonucu puan kazanıyor ve bu döngü sürekli devam ediyor. Bölgeleri ele geçirmek için kullanabileceğiniz Siege Golem’den mancınığa kadar birçok araç var. Bu araçların normal versiyonlarını Mystic Forge’da kullanarak daha da ölümcül savaş makinelerine dönüştürebiliyoruz. Ayrıca ele geçirdiğimiz yerlerden birine bulunduğumuz guildin bayrağını dikebiliyor ve defansını arttırıcı geliştirmeler yapabiliyoruz.

Bu 3 sunucu haritasının yanısıra bu bölgenin ortasında bulunan Eternal Battlegrounds’da ise Stonemist Castle isimli dev kaleyi ele geçirmek için sürekli bir savaş dönmekte. Bu haritada etraftaki değişik ırkların kamplarına yardım ederek onları müttefik NPC’ler olarak bizimle beraber savaşmalarını sağlamak da mümkün. WvW’ye, başlangıç questini bitirdikten sonra girebilmek mümkün. Düşük seviye karakterinizin özellikleri otomatik olarak 80 seviyeye denk olacak şekilde ayarlanıyor. Ancak yeni açtığınız bir karakterle 80 seviyedeki tam techizatlı bir karakter arasındaki fark oldukça büyük. Ancak 80 seviyeli tam ekipmanlı karakterlerin hepsi birbirine denk durumda. Yani ekipmanla üstünlük sadece düşük ve yüksek seviye arasında geçerli. Bu durum şimdi bahsedeceğim sPVP yani Structured PVP için geçerli değil.

Oyunun sPVP kısmı en çok rekabetle eşleştirilebilecek olan kısım diyebiliriz. Bu PVP tarzında 2 farklı oyun tipi bulunuyor. Bunlardan biri rasgele takımların eşleştiği ve her an girip çıkabildiğiniz Hot Join. Hot Join’de bir NPC aracılığıyla uygun olan tüm sunucular listeleniyor ve bunların arasından seçip ister bir grup olarak ister tek başınıza oyuna katılabiliyorsunuz. Sunucularda 1v1, 5v5, 10v10 seçenekleri mevcut. Bir diğer oyun tipi ise turnuvalar. Turnuvalar da kendi arasında dörde ayrılıyor. Bunlar Pickup, aylık, yıllık ve oyuncuların sunucu kiralayıp ayarladığı turnuvalar olarak ayrılıyor. Pickup turnuvalar Hot Join modundaki gibi ister tek ister takımlarla girilebilen ve 8 takımın oluşmasını bekleyip turnuvayı başlatan bir özelliğe sahip. Bu turnuvada belli puan elde eden takımlar aylık turnuvaya katılmaya hak kazanıyorlar. Yıllık turnuvalar ise aylık turnuva galiplerinin eşleştirildiği en büyük turnuva olarak karşımıza çıkması bekleniyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Tevfik Keten

Oyna oyna nereye kadar, az bilgi paylaşalım kendimize gelelim. Dedim ki oynadık bitti, eee? Sizlere bilgi paylaşmak aynı zamanda kendimi geliştirmek için buradayım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir