Guild Wars 2 İnceleme

Craft yapmak da başlı başına bir oyun aslında. Örneğin bir silah yapımı için öncelikle onun için gereken ve karakterinizin otomatik olarak öğrendiği hammaddeleri yapıyorsunuz. Sonra da ”Discovery” adındaki butona basıp bunları birleştiriyor ve istediğiniz silahı böyle oluşturabiliyorsunuz. Yaptığınız her keşif size normalden en az iki kat daha fazla seviye puanı kazandırıyor. Bir de Mystic Forge denilen bir olay var. Mystic Forge burada yazamayacağım ve daha keşfedilememiş birçok eşyanın, zırhın, yemeğin, ”Legendary” silahların yapılabildiği dev bir ocak. Lion’s Arch haritasının ortasında bulunan bu devasa ocak, içine 4 tane eşyanın koyulabildiği bir kombinasyonla, koyduğunuz eşyalara göre size yeni bir eşya veriyor. Oyuncuların hala keşfetmeyi sürdürdüğü kombinasyonların birçoğu şu an oyunun wiki’sinde mevcut.

Bu kombinasyonlar içerisinde kullanılan eşyalardan bazıları da sahip olduğunuz skill puanlarıyla alınıyor. Oyundaki Auction House sistemi de Black Lion Trading Company adı verilen ve oyunun her yerinden ulaşabildiğiniz bir sayfada geçiyor. İstediğiniz şeyleri arattığınızda en ucuzdan en pahalıya doğru size sıralıyor. Eğer fiyatı beğenmiyorsanız kendi fiyatınızı koyup sipariş verebiliyorsunuz. Satacak olan kişiler de koyduğunuz fiyatı kabul ederse hemen değiş tokuş gerçekleşiyor ve sayfanın en alt bölümünden istediğiniz eşyayı ya da paranızı alabiliyorsunuz. Satışları oyunun her yerinden, alışları ise Black Lion Trading Company’ye ait NPC’lerden yapabiliyorsunuz. Bir de oyun içi parayı ‘gem’e çevirebiliyorsunuz. Bu gemlerle çeşitli kozmetik eşyalar, boostlar, minipetler, özel oyun paketleri, karakter slotu alabiliyorsunuz. Gerçek parayla gem almak ve oyun içi paraya çevirmek de mümkün, bir nevi borsa…

Oyunda yapılacak şeyler bitmiyor açıkçası. PVE açısından tonla ‘Achievement’ bulunuyor. Bunların en çarpıcı olanları da Jumping Puzzle denilen oyun dünyasının içine gizlenmiş bulmacalı bölgeler. Bunlar adından da anlaşılacağı gibi genelde bir hayli zıplama gerektiren platform tarzı mini oyunlar. Hepsinin sonunda da bir sandık çıkıyor ve tasarımları gerçekten bir sanat eserinden farksız. Bu Jumping Puzzle’lar dışında oyundaki diğer olaylardan bağımsız ufak tefek bulmacalar da mevcut. Örneğin su altındaki bir piyanoyu, yakında bulunan Quaggan isimli ırka ait birinin mırıldandığı müziği çalmak için kullanabiliyor ve sonunda bir sandığa ulaşabiliyorsunuz.

Çevre tasarımları olağanüstü ve ufak tefek nostaljik ilk oyundan hatırladığımız olaylar, kişiler ve mekanlar kimi zaman apaçık ortada kimi zaman gizlenmiş biçimde karşımıza çıkabiliyor.

PVE kısmı bunlarla da bitmiyor. Alışılmışın dışında ve oldukça zor zindanlar mevcut Guild Wars 2’de. Bu zindanlarda oyunun hikayesiyle bağlantılı bir modun yanısıra yüksek seviyeli karakterler için hazırlanmış ”Explorable Mode” adında hikayeden bağımsız yollar bulunuyor. Zindanın hikayesini bitirdiğiniz an bu oldukça zor olan Explorable moda girebiliyorsunuz. Bu modda size genelde 3 farklı yol sunuluyor ve bu yollar esnasında rasgele ufak eventlerin çıkma olasılığı da bulunuyor. Böylece sürekli aynı zindanı yaparken farklı olaylarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Diğer oyunlardaki alışılmış tank, dps, healer gibi terimler Guild Wars 2 için geçerli değil. Bu zindanlarda her sınıf bu rolleri üstlenmekle sorumlu. Takım oyununa verilen önem çok fazla ve oyun değişik durumlara göre değişik taktikler bulup oyuncuları keşfetmeye teşvik ediyor. Kesinlikle her yerde sabit ve belirli bir taktik bulunmuyor. Önlerindeki engelleri aşma yöntemleri tamamen oyuncuların tercihlerine kalmış.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Tevfik Keten

Oyna oyna nereye kadar, az bilgi paylaşalım kendimize gelelim. Dedim ki oynadık bitti, eee? Sizlere bilgi paylaşmak aynı zamanda kendimi geliştirmek için buradayım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir