Guild Wars 2 İnceleme

Loot sistemi ise oldukça yenilikçi. Bir yaratığa başkası saldırırken siz de saldırırsanız hem siz kazanıyorsunuz hem de sizden önce saldıran kişi hiçbir şey kaybetmiyor. Oyundaki toplanabilir her şey oyuncunun kendisine özel. Örneğin bir altın madenini kazdıktan sonra o maden diğer oyuncular için yok olmuyor. Bu sistem de oyuncuları parti kurmadan bile grup oyununa teşvik ediyor. Eventler de bölgede bulunan oyuncu sayısına göre farklılık gösterdiği için ne kadar çok oyuncu varsa o kadar iyi. Oyun, hiç tanımadığınız, yerde yatan yenilmiş birisine yardım ederseniz de size seviye paunı veriyor. 80 olduktan sonra seviye atlamaya devam ediyorsunuz. Her seviye atladığınızda bir skill puanı açılıyor. Bu skill puanlarıyla karakterinizi geliştirebiliyor, belli eşyalar satın alabiliyor ya da craft yapabiliyorsunuz. Bunlardan birazdan bahsedeceğim.

Oyunda 8 karakter sınıfı ve 5 ırk bulunuyor. Sınıflar Engineer, Thief, Ranger, Elementalist, Mesmer, Necromancer, Guardian ve Warrior. Irklar ise Norn, Asura, Sylvari, Human, Charr olarak ayrılıyor. Karakterler 5 silah, 1 iyileştirme, 3 utility, 1 elite şeklinde bir skill bara sahipler, ayrıca her sınıfın kendine has bir özelliği bulunuyor. Örneğin Thief’in düşmanlardan yetenek çalması, Warrior’un adrenaline barı doldurup yeni bir yetenek kullanabilmesi gibi özellikler mevcut.

Silah yetenekleri sınıftan sınıfa değişiklik gösteriyor. Oyuna ilk başladığınızda silah yetenekleri kapalı. Bunları düşmanları öldürerek açabiliyorsunuz. Utility yerlerine ise skill puanlarıyla aldığınız yetenekleri koyabiliyorsunuz. Trait sistemi ise bir yetenek ağacı gibi. 10. seviyeden itibaren her seviyede bir puan verip karakteriniz geliştirebiliyorsunuz. Her 5 trait puanında karakterinize bir özellik geliyor. Her 10 trait puanında belli özellikler arasından seçebiliyorsunuz.

Karakterinizi oluştururken bazı seçenekleriniz oluyor, bunlar da ana hikayenin gidişatını etkiliyor. Bu seçenekler sadece başlangıçla da bitmiyor. Oyunun ana hikayesi size sürekli farklı yollar sunabiliyor.

Oyunun craft sistemi de oldukça iyi. Meslekler Tailor, Weaponsmith, Armorsmith, Jeweler, Artificier, Huntsman, Leatherworker, Cook olarak kategorilere ayrılıyor. Karakterinizde bir anda 2 meslek bulundurabiliyorsunuz. Guild Wars 2’deki çarpıcı özelliklerden biri de, başka mesleğe geçiş yapmak istediğinizde, eski meslekte katetmiş olduğunuz yolu kaybetmiyorsunuz. Yani tek karakterde tüm mesleklere sahip olabilirsiniz ancak sadece iki tanesi aynı anda aktif olabilir. Meslek değiştirmek için de bir miktar para istiyor oyun sizden ve bu para sabit.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Tevfik Keten

Oyna oyna nereye kadar, az bilgi paylaşalım kendimize gelelim. Dedim ki oynadık bitti, eee? Sizlere bilgi paylaşmak aynı zamanda kendimi geliştirmek için buradayım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir