Guild Wars 2 İnceleme

Çünkü Guild Wars 2 dünyası sizin dışınızda da şekillenmekte ve her yerde NPC arası etkileşimler olmakta, bu da oyun dünyasına yaşıyor hissi veriyor. Bu etkileşimler sonucu ya sizin tetiklemenizle ya da kendileri bir event başlatabiliyorlar. Hemen hemen her haritada ise ”Meta Event” adında büyük zincirlerden oluşan eventler mevcut. Bunlar sonunda bir grup oyununa ihtiyaç duyan, genelde bir boss çıkartan ve sonucunda da katkı yapan herkesi devasa bir hazine sandığıyla ödüllendiren olaylar. Bunlardan bazıları videolardan da gördüğümüz ejderhalarla savaşma fırsatı sunuyor bize. Eventler sonucu para, seviye puanı ve karma kazanıyorsunuz. Karma para dışı bir birim. Yaptığınız her quest ve event size bir miktar karma kazandırıyor ve kalplerden yani questlerden gelen ödülleri almak için karmayı kullanıyorsunuz.

Ayrıca 80 seviyesi için birçok zırh ve silah almak karma ile mümkün. Ancak bunlar bol miktarda karma istiyorlar o yüzden kafanızda 80 olmadan biriktirme gibi bir dert olmasın. Zaten yüksek seviye haritaların her yeri eventle dolu.

Oyunun dövüş sistemi bir MMO’dan çok tek kişilik RPG oyunlarını andırıyor. Saldırılardan kaçmak için ”Dodge” metodunu kullanabiliyorsunuz. Bu metodu her kullandığınızda da karakterinizin yaşam puanının üstündeki enerji barı azalıyor ve yavaş yavaş dolmaya başlıyor. İstediğiniz silah yeteneğini otomatik saldırı olarak ayarlayabiliyorsunuz. Bu genelde silahların birinci yeteneğine ayarlanmış durumda çünkü herhangi bir bekleme süresi yok ve çoğunda ard arda yaptığınız kombolar bulunuyor. Düşmanlara saldırırken de hareket etmek önemli, normal RPG oyunlarındaki gibi yaptıkları saldırılardan ”dodge” kullanmadan bile kaçmak mümkün. Aynı şey karşı taraf için de geçerli. Yakın dövüşte sadece düşmanı hedeflemek yetmiyor. Karakterimizi kendimiz hedefe götürüp silah yeteneklerini kullanmamız gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı her dövüş eğlenceli ve heyecanlı bir hal alıyor.

Guild Wars 2 kesinlikle sizi zorlamayan, ”grind” mantığından uzak bir seviye sistemine sahip. Yaptığınız sPVP dışındaki her şey craft, quest, eventler, World vs World size, seviyenize göre puan kazandırıyor. Ayrıca bir 1-15 bölgesini bitirip başka bir 1-15 bölgesine gitmenizde hiçbir sakınca yok çünkü oyundaki sistem seviyenizi o an bulunduğunuz bölgeye göre ayarlıyor. Bu sayede her bölge oyun sonu mekanıymış gibi oynanabilir hale geliyor. Ve düşmanlardan aldığınız hazineler sizin seviyenize göre düşüyorlar. Örneğin 80 karakterinizle 1-15 bölgesinde yaptığınız Meta Event hazinesinden 75 üstü eşyalar alıyorsunuz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Tevfik Keten

Oyna oyna nereye kadar, az bilgi paylaşalım kendimize gelelim. Dedim ki oynadık bitti, eee? Sizlere bilgi paylaşmak aynı zamanda kendimi geliştirmek için buradayım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir