Guild Wars 2 İnceleme

Tyria, efsanelerin doğduğu yer… Sizler için Guild Wars 2’yi inceledik.

Nerden başlasam bilemiyorum. Uzun yıllardan sonra bekleyiş sona erdi ve 28 Ağustos’ta büyük bir ses getirerek Guild Wars 2 MMO dünyasını sarstı. Peki beklentileri karşılayabildi mi?

Guild Wars 2, MMO dünyasına yeni bir tat getirdi diyebiliriz. Ancak başlangıçta bir takım sorunlar yaşadı. Bunların çoğu giderilmiş olsa da Guild Wars 1 PVP’sinden dolayı beklentiler had safhadaydı. Birçok kişinin sıkıntı çektiği nokta da bu işte. Oyun yeni pvp sistemiyle henüz Guild Wars 1 hayranlarını tatmin edebilmiş değil.

Şu an çok yeni olsa da ve halihazırda birçok PVE taraflı açık düzeltilmeye çalışıldığı için yapımcıların odak noktası, herkesin görmeyi umut ettiği rekabet ortamlı PVP’den uzak kalmış durumda. Oyundaki sPVP maalesef Guild Wars 1’in GVG sistemiyle boy ölçüşecek durumda değil.

Bu demek değil ki durum hep böyle olacak. Anet’in; her zaman dengeli PVP desteklemiş bir firmanın, bu beklentileri karşılama yönünde çalışmalara devam ettiği kesin. Sorunları oldukça hızlı biçimde ortadan kaldırıyorlar ve gelecekte oyunun çok daha iyiye gideceğine şüphe yok. Bu kadar çok eleştirinin en büyük sebebi de oyunun şişirilmesi idi. Neyse artık oyundan tam anlamıyla bahsetmeye başlayalım.

Guild Wars 1 tarz ve oynanış olarak başka MMO’lardan gelen oyuncu kitlelerinin çoğuna biraz garip gelmiş onları soğutmuştu. Zaten oyun ”Competitive Online Roleplaying” olarak adlandırılıyordu. Guild Wars 2 ise tam bir MMO ve oldukça iyi bir MMO. Diğer oyunlardan aşina olduğumuz NPC’ye git, görev al, 10 tane yaratık kes gibi artık herkesin bıkıp usandığı klasik quest sistemlerden uzak, oldukça eğlenceli ve çeşitliliğe sahip bir görev sistemi yer alıyor Guild Wars 2’de. Görevler haritada kalp şeklinde bulunuyor. Bu kalplerin hepsi belli bir bölge içinde sizden yapmanızı istediği şeyi gösteriyor ve hiçbir zaman bunları bitirmek için tek bir seçeneğiniz yok. Örneğin bir görevde düşman güçlerini yok et, eşyalarını parçala, müttefikleri motive et, askerleri iyileştir gibi birçok seçenek sunarak tercihi oyuncuya bırakıyor.

Görevle alakalı yaptığınız her şey kalbin altında olan barı dolduruyor ve bu bar bitince bu kalbin sahibi NPC size çeşitli ödüller sunuyor. Bu ödülleri de Karma denilen para dışındaki değiş tokuş aracıyla alabiliyorsunuz. Bundan daha sonra bahsedeceğim. Bu sistem rasgele meydana gelen ”Event”lerle de destekleniyor. Bu eventler oyuncuların yaptığı belli hareketler sonucu ortaya çıkabiliyor ya da kendileri başlıyor. Örneğin ilk haritalardan birinde, çocuklar etraftakilere kartopu fırlatarak çevreyi rahatsız ediyor. Bunun sonucu olarak birden köye bir saldırı başlıyor ve oyun sizi ekranın ortasında kocaman ”New Event Nearby” yazarak uyarıyor. Eventler çok çeşitli ve zincirleme de olabiliyor. Birçoğumuzun yaptığı NPC diyaloglarını pıtır pıtır geçmek bu oyun için bir eventi kaçırabilmek olabiliyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Tevfik Keten

Oyna oyna nereye kadar, az bilgi paylaşalım kendimize gelelim. Dedim ki oynadık bitti, eee? Sizlere bilgi paylaşmak aynı zamanda kendimi geliştirmek için buradayım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir