Global Game Jam 2013 Başlıyor Ama…

Dünyanın yüzlerce yerinden binlerce kişinin katıldığı 48 saatlik oyun maratonu Global Game Jam’in 2013 takvimi açıklandı; ama… Tüm dünya ile aynı anda gerçekleşen 48 saatlik oyun programlama yarışı Global Game Jam bu sene 25-27 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. globalgamejam.org daki takvime göre geçen senelerde olduğu gibi bu sene de Türkiye’den ev sahipliği yapacak bir kaç şehir var. Fakat bunlardan biri olan İzmir için durum iç açıcı gözükmüyor zira www.ggjizmir.com adlı sitede GGJ İzmir Organizasyon Ekibi adın aşağıdaki gibi bir açıklama yapılmış. Umarız İzmir ve diğer şehirlerde bu heyecan devam eder:

Bağımsız bir organizasyon ekibi ile gerçekleştirilmiş olan GGJ İzmir’in 2013 yılı çalışmaları aşağıda bahsedilecek sebeplerden ötürü iptal edilmiştir. GGJ İzmir, 2012 yılında kendi bağımsız organizasyon ekibi, 62 jammer’ı, 13 oyunu ve çok değerli büyüklerimizin destekleri ile gerçekleştirilmiş yegane bir organizasyondur. GGJ İzmir ekibinin geçtiğimiz yılki üstün çabası için tekrar teşekkür ederim; onlar olmadan bu işi başarmak imkansızdı. Bu süreçten sonra İzmir’de düzenlenecek herhangi bir etkinliğin 2012’deki organizasyon ekibi ile hiçbir bağlantısı olmayacağını üzüntüyle bildiririm. Detayları merak eden arkadaşlar için aşağıdaki kısmı okumalarını öneririm. Herkese tekrar teşekkür ediyoruz. Türk Oyun Sektörü’ne bir nebze katkımız olduysa ne mutlu bize… Zira başkalarının aksine bizim hedefimiz buydu.

Gökay Gürcan ile ‘İzmir’de neden bir GGJ olmasın?’ diyerek amatör ruhla başladığımız GGJ İzmir organizasyonunu 2012 yılında profesyonele en yakın şekilde gerçekleştirmeye çalıştık. Kişisel olarak verdiğimiz maddi/manevi bu mücadeleyi İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirmiştik. Tüm yükümlülükleri ve sorumlulukları bağımsız bir ekip ile gerçekleştirdiğimiz GGJ 2012’den sonra daha kaliteli ve profesyonel bir etkinliğe dönüştürmek adına bu yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni de organizasyona dahil etmeye çalıştık. Fakat bizim amatör ruha rağmen ortaya çıkarmaya çalıştığımız profesyonel organizasyonun geçen yıldan değil daha iyi; yakınından bile geçemeyecek bir kalitede ortaya konmaya çalıştığını fark ettik. 2011 yılı jammer’ları ve 2012 yılı organizasyon ekibi olarak deneyimlerimizi ve tüm bilgimizi, dökümanlarımızı, emeğimizi İEU ile paylaşmaya çalışmamıza rağmen, etkinliğin bahsedilen bütçelerle gerçekleşmesinin bir şakadan öte olamayacağı düşüncesiyle etkinliği iptal etmeyi talep ettik.

2012 yılında neredeyse sadece ödüllere harcanan meblağ kadar bir bütçe ile, 2013 yılında yiyecek-içecek; baskılar; ödüller; web sitesi; lojistik; tasarımlar vs gibi tüm masraf kalemlerin halledilmeye çalışılması sebebiyle birçok maddede ya kesintiye gidildi ya da bu maddelerden vazgeçildi. Şirketlerden aldığımız birebir tekliflere şişirilmiş gözüyle bakıldı; bizim tarafımızdan hazırlanan dilekçeler ve belgeler ‘Organizasyon Sorumlusu’ sıfatının yeterli gelmeyeceği düşünülerek başka kimseler tarafından kendi sıfatları ile imzalanıp üst mercilere sunuldu. Bütçe yeterli değil dediğimizde ‘bu kadar parayla ne yapacaksınız?’ şeklinde tepkiler aldık. ‘Siz olmadan bu işi yapamayız’ diyip, biz tüm dökümanları, hareket planlarını hazırlayıp ellerine teslim ettikten sonra, uyuşmayan vizyonlar ve kısıtlı bütçeler sebebiyle ‘bu iş yapılamaz; bu kalitedeyken biz GGJ İzmir Ekibi olarak bu organizasyonun adının altına kendi adımızı koyamayız (çünkü bizde benzer koşullarda yarışmacı olduk)’ dediğimizde ‘o zaman biz elimizdeki imkanlarla devam ediyoruz. Sizler eğer isterseniz organizasyon ekibinde yer alabilirsiniz.’ diyen bu kurumla yollarımızı artık ayırmış bulunuyoruz. Sadece ‘yapmış olmak için yapılan’ bu organizasyondan çekiliyor; bu organizasyona başka kurumlar gibi ‘bunu İzmir’e biz getirdik’ havasına bürünmeyip başarılar diliyoruz.

Belki biz de GGJ İzmir’i bir home-jam’e çevirebiliriz. Bu yıl belki ödülümüz, güçlü bir altyapımız ya da konforlu odalarda manzaralı yataklarımız olmaz; zaten görünüşe göre bu konularda yalnız değiliz.

Görüşmek dileğiyle,

GGJ İzmir Organizasyon Ekibi adına
Şeyda Çobanoğlu

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir