Gabe Newell Steam Box Hakkındaki Planlarını Anlattı!

CES 2013 kapsamında ortaya çıkan ilk Steam destekli mikro bilgisayar olan Piston’un ardından Gabe Newell Steam Box ile ulaşmak istedikleri hedefleri hakkında bir dizi açıklamada bulundu.

Verge ile yaptığı bir röportajda daha önce söylediği gibi hem kendi içlerinde bir Steam Box üreteceklerini, hem de diğer üretici firmaların Steam uyumlu ürünlerini piyasaya sürmelerine izin vereceklerini dile getiren Gabe Newell, Steam Box ile neleri amaç edindiklerinden de bahsetti. Yine bir önceki röportajında söylediği üzere Steam Box’un Linux tabanlı bir konsol olacağının altını çizen Newell, ancak bu durumun kullanıcılar açısından bir zorunluluk olmayacağını, Steam Box sahiplerinin diledikleri işletim sistemini kurma hakkına sahip olacağını belirtti.

Steam Box’un yanı sıra yine bu konsolda kullanılmak üzere düşük gecikme süresine sahip, biyometrik girişli bir kontrolör üzerinde de çalıştıklarını dile getiren Gabe Newell, ayrıca şirket içerisinde “Bigfoot” olarak andıklarını belirttiği Steam Box’u bir sunucu olarak tasarladıklarını da açıklamalarına ekliyor.

Newell’e göre Steam Box aynı zamanda bir ev sunucusu olarak çalışacak ve aynı anda birden fazla görüntü birimine bağlanabilecek. Günümüzde bile bilgisayarların iki ayrı monitöre bağlanabildiğini hatırlatan Newell, gelecekte bu sayının 8’e çıkabileceğini ve hatta tek grafik işlemcisi üzerinden bu sekiz farklı ekrana, sekiz farklı oyunun sunulabileceğini iddia ediyor!

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir