Free to Play: The Movie Türkçe Altyazı İle 19 Mart’ta Yayında!

Valve’in The International Dota 2 turnuvasını düzenlerken çektiği ve üç profesyonel oyuncunun hikayesini anlattığı belgeselin fragmanı yayınlandı ve çıkış tarihi belli oldu. Film Türkçe alt yazı desteğiyle gösterime girecek!

The International Dota 2 Turnuvası ilk duyurulduğu zaman çok fazla ilgi çekmişti. Daha önce yüzbinlerce oyuncuyu kendisine bağlayan ve 4 kahraman sanat çalışması dışında hiç bir medya unsuru bulunmayan Dota’nın devam oyunu Dota 2’nin hem dünyaya tanıtımının hemde elektronik sporlar tarihinde bir turnuvada kazanan takıma verilen en büyük ödülü vaat eden turnuvanın gerçekleşiyor olması oldukça büyük bir olaydı. Valve, Dota’nın yaratıcısı IceFrog‘u işe aldıktan sonra kapalı kapılar ardında geliştirdiği Dota 2’sini nihayet görücüye çıkarıyordu ve E-Spor arenasına yeni bir yapımını daha ekliyordu. 2 yıl süren bir beta sürecinin ardından Free-to-play olarak çıkışını yapan Dota 2, görücüye çıktığı ilk andan itibaren E-Spor arenasının yeni göz bebeği olduğunu dosta düşmana duyurmuştu.

The International Turnuvasında verdiği ödülle rekor kıran Valve, boş durmayacak ve her yıl yaz aylarında turnuvayı düzenlemeye devam edecekti. Turnuvayı kazanan takıma verdikleri 1 Milyon Amerikan Doları ile E-Sporlar tarihinde yeni bir rekor kıran Valve, geçtiğimiz sene düzenlediği turnuvada oyuncuların satın aldıkları oyun içi interaktif dergi ile ödül havuzunu da genişletmiş ve rekoru yenilemişti.

The International’ın birincisi Almanya Köln’de 2011 yazında düzenlemeye başladığı zaman Valve’in geleceğe yönelik planlarından bir tanesi olan belgesel çekimleri de başlamıştı. Geçtiğimiz sene düzenlenen TI3’te basına gösterilmeden ön gösterimi yapılan Free to Play adlı belgesel filmin fragmanı yayınlandı ve bu fragmanda filmin çıkış tarihi de belli oldu. Fragmanı Türkçe alt yazı desteğiyle izleyebilirsiniz.

19 Mart 2014 tarihinde vizyona girecek olan belgesel film, Steam üzerinden ücretsiz olarak da izlenebilecek. Filmin galası 18 Mart günü San Francisco, California’da yapılacak. Belgesel film Steam üzerinde Türkçe alt yazı desteğiyle çıkacak. Çevirileri Ocak ayında tamamlanan alt yazıları, Steam’in ve Valve oyunlarının Türkçe olmasında büyük payı olan Esat Yılmaz ve gönüllü Steam çevirmenleri çevirdi. Steam üzerinde koleksiyon kartları desteğine de sahip olacak belgesel filmin Steam Rozetleri de olması bekleniyor.

Film Hakkında

Free to Play Filmi ilk uluslararası Dota 2 turnuvasında bir milyon dolarlık ödül için rekabet eden üç profesyonel oyuncunun hikayesini bizlere sunacak. Geçtiğimiz yıllarda E-Spor arenasının ne kadar geliştiğini ve gelecekte nerelere varacağı hakkında bizlere fikirler veren belgesel filmin yapımcılığını Dota 2’nin yapımcısı Valve üstleniyor. Filmde dünyaca ünlü Dota 2 oyuncularından bir tanesi olan Ukraynalı Danil “Dendi” Ishutin ile beraber, Singapurlu Benedict “HYHY” Lim ve Birleşik Amerikalı Clinton “Fear” Loomis’in hikayeleri anlatılacak. Eleştirmenler tarafından E-Spor ve video oyunları hakkında çekilen en iyi örneklerden biri olarak şimdiden gösterilen filme yorumlar oldukça iyimser.

Belgesel filmin Steam çıkışı yapıldıktan sonra Steam Mağazası ve Dota 2 Mağazasından satın alınabilecek olan ve gelirinin %25’inin filmde yer alan oyunculara ve eşyaların yapımcılarına aktarılacağı oyun içi eşya paketi de satışa çıkacak.

  • Fear’s Sven Set – Jeremy Klein, Ziedrich
  • hyhy’s Doom Set – Vermillion Wlad
  • Dendi’s Pudge Set – Danidem, Bronto ϟ Thunder
  • Free to Play Wards – Valve
  • Free to Play HUD –  Valve
  • Free to Play Courier – Valve

Belgesel Filmin çıkışını dört gözle bekliyoruz!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir