Football Manager 2019 İnceleme

Football Manager 2019 ile taktiklere saatlerce kafa yormaya, stresli maçlar yaşamaya ve elbette uykusuz geçecek gecelere hazır olun.

Futbol heyecanın yoğun yaşandığı, adeta hayatın bir parçası haline geldiği güzel ülkemizde Football Manager serisi piyasaya sürüldüğü ilk yıllardan bugüne dek kendine bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştı. İlk olarak 1992 yılında Championship Manager adıyla çıkış yapan serimiz, 2004 yılında o zamanki yayıncı şirket Eidos ile yaşanan anlaşmazlık sonucunda yoluna Football Manager ismiyle devam etmeye karar vermişti. Yıllar içinde hem dünya çapında hem de ülkemizde hayran kitlesi giderek artan seri bugünlere kadar geldi ve şimdi de Football Manager 2019 karşımızda bulunuyor. Peki futbolla paralel olarak her sene gelişen serinin en yeni üyesi Football Manager 2019 bu sene ne vaat ediyor?

Ülkemizde futbol tutkusu üst düzeyde olduğu için ne zaman bir takımda işler kötü gitmeye başlasa taraftarlar arasında sesler yükseliyor. “O oyuncu yedek mi bırakılır?“, “Bu kadro bu dizilişle mi oynar?“, “O değişiklik için 80 dakika beklenir mi?” gibileri ve çok daha sertleri dillerden düşmüyor. Eski milli futbolcu ve teknik direktör Ümit Özat da bu durumu zaten “Ülkede 80 milyon teknik direktör var, herkes bir yorum yapıyor.” sözleriyle çok güzel özetliyordu. İşte böyle durumlar için biçilmiş kaftan olan Football Manager de ipleri elinize alıp o diziliş benim, bu mentalite senin diyerek takım yönetmenize imkan veriyor. Oynanışını büyük oranda serinin önceki oyunlarından alan FM 2019’a bu sene eklenen bazı özellikler ve dinamikler mevcut. İnceleme süresince bunlara tek tek değineceğiz. Ancak şunu söyleyebilirim ki taktiksel anlamda şimdiye kadar yapılmış en detaylı Football Manager oyunuyla karşı karşıyayız.

Football Manager 2019’da bu sene karşımıza çıkan en önemli farklardan biri detaylı taktik ayarlamaları. Takımı ilk devralıp taktik ekranına girdiğiniz zaman sizi bir seçim ekranı karşılıyor. Oyun tarzı adı altındaki çeşitli sistemler sayesinde sahaya çıkan takımınızın uygulamak isteyeceği bir sistem seçiyorsunuz. Futbolun klasiklerinden olan topa hükmetmekten Barcelona ile meşhur olan tiki-taka sistemine kadar pek çok seçenek mevcut. Seçmek istediğiniz sistemin ilaveten hangi dizilim ile azami verime ulaşacağı da oyun tarzı ekranının sağ üst köşesinde belirtiliyor.

Seçtiğiniz oyun sisteminin işi burada bitmiyor. Yenilenen taktik sistemi sayesinde oyun tarzı ve sizin seçtiğiniz ilave talimatlar artık üçe ayrılıyor: Topa sahipken, geçiş oyunu, top rakipteyken. Topa sahipken ve top rakipte iken yerine getirilecek talimatların anlaşılması daha kolay olsa da geçiş oyununu biraz açıklamamız gerekiyor. Özellikle 2010’larda moda olan bu terim topa sahip olan takımın değiştiği anları kapsayan bir uygulama. Örneğin topu kazandığınız zaman hızla hücuma mı çıkacaksınız, topu kaybettiğiniz zaman hemen bunu telafi etmek için yoğun bir pres mi yapacaksınız; işte tüm bu uygulamalar geçiş oyunu içerisinde. Football Manager 2019’da da oyunun bu üç aşamasını vereceğiniz talimatlarla kontrol etme ve takımınızı başarıya taşıma imkanınız mevcut.

Kolay oyun tarzı seçimi ilk başta güzel durmasına rağmen buna aldanmayın. Özellikle oyun tarzı ekranında gösterilen önizlemelere kanıp tiki takayı veya topa hükmetmeyi seçmek kolay olsa da iş uygulamaya geldiğinde sonuç hüsran olabilir. Örneğin Xavi-Iniesta-Messi üçlüsü ile meşhur olan tiki takayı Süper Lig’deki bir Anadolu takımıyla uygulamaya çalışmak pek de akıl karı değil. Bu sebeple taktiğinizi ve oyun anlayışınızı seçerken realist olup elinizdeki takımı anlamanızda büyük fayda var. Yenilenen taktik sistemi oldukça detaylı bir yapıyı beraberinde getiriyor ve oyuna müdahil olmanızı daha kolay kılıyor. Tabi deneyimli FM oyuncularını bile biraz şaşkınlığa uğratabilecek bu sistemin adapte olabilmek için zaman gerektirdiğini hatırlatalım.

Oyun anlayışınızı seçtikten sonra sıra geliyor önünüzdeki ilk maç için kadronuzu seçmeye. Taraftarı olduğunuz takımı seçip tanıdığınız oyuncuları karşınızda bulduğunuz zaman ilk 11’i ve yedekleri ayarlamak kolay olsa da sıfırdan bir kulüp yaratmış ya da bilinmedik bir kulüp seçmişseniz en büyük dostunuz antrenmanlar olacak. Oyuncuların antrenman sonuçlarını tek tek takip etmeniz mümkün veya teknik ekibinizin size gönderdiği raporlardan yararlanabilirsiniz. Raporda antrenmanın en iyi ve en kötü oyuncusunu görerek fikirlerinizi şekillendirebilirsiniz.

Geçtiğimiz senelerin basit antrenman sistemine Football Manager 2019 ile veda ediyoruz. Artık karşımızda oldukça detaylı olan ve cüzi miktarda sabır isteyen bir sistem var. Eskiden Hücum, Savunma, Kondisyon gibi çok genel alanlardan ibaret olan antrenman seçimleri artık 10 farklı kategoriye ve onların da altında yer alan odak alanlarına ayrılmış durumda. Bu sayede takımda sorunlu gördüğünüz yanları düzeltmek için nokta atışı hamleler yapabiliyorsunuz. Örneğin gol atma konusunda sıkıntınız varsa antrenmanı gol atma üzerine gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu antrenman sistemi doğal olarak oyuncuları mevkilerine göre ayırarak çalıştırıyor. Örneğini verdiğimiz gol atmaya uygun olarak forvetler bitiricilik çalışırken savunma oyuncuları da gol pozisyonlarını savunuyor. Ayrıca seçtiğiniz antrenmana göre oyuncuların kondisyonu, yorgunluğu ve takım uyumu da değişkenlik gösteriyor.

Söylediğimiz gibi oyuncularınız belli antrenman grupları dahilinde çalışıyor. Ancak bir oyuncuyu başka bir antrenman grubuna dahil ederek o gruba uygun olarak kendisini geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca mentor sistemi sayesinde en az üç kişilik antrenman grupları oluşturarak genç oyuncuların takımdaki yaşlı kurtlardan tecrübe kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu mentor sistemi sayesinde oyuncunun sadece futbol kapasitesi değil, davranışları da değişikliğe uğrayabiliyor. Böylelikle takımdaki varlığından hoşnut olduğunuz oyuncu ve oyuncu gruplarının devamlılığını genç oyuncular aracılığıyla sağlayabilirsiniz.

Antrenman sisteminin en can alıcı noktalarından birini ise elbette ki yoğunluk oluşturuyor. Artık antrenmanlar üç farklı seansa bölündüğü için bir günde azami üç seans gerçekleştirme ve farklı seçeneklere odaklanma mümkün. Ancak özellikle yoğun maç takvimlerinde oyuncu yorgunluğu üst düzeylerde olduğu için üç seansta azalmaya gitme veya en azından sonuncusunu rejenarsyon çalışmasına ayırma gibi yöntemler denemeniz gerekiyor. Aksi halde sakatlık riskleri, performansını ortaya koyamama ve hatta antrenman yoğunluğu sebebiyle size öfkelenen oyuncular gibi apayrı sorunlar ortaya çıkıyor.

Oyuncu sorunları demişken bundan bahsetmeye devam edelim. Geçtiğimiz sene dahil edilen takım dinamikleri sistemi sayesinde oyuncular belli gruplara ayrılarak daha çok vakit geçiriyorlar veya hiyerarşi sebebiyle katmanlı bir otorite yapısı ortaya çıkıyor. Örneğin takımdaki Tunuslu bir oyuncu ile sorun yaşadınız, onunla aynı milliyetten olan veya aynı dili konuşan bir diğer oyuncu da bundan etkilenip size karşı cephe alabiliyor. Hatta sorun yaşadığınız bu oyuncu takım hiyerarşisinde üst basamaklarda -örneğin ikinci kaptan- ise bu durum tüm takımı etkiliyor ve işiniz iyice zorlaşıyor. Bu durumda sorunun çözülmesi adına alacağınız kararda taviz vermeniz bile gerekebilir. Aksi halde düşük moraller, artan otorite problemi ve beraberinde gelen başarısız sonuçlar inanılmaz sıkıntılar verecektir.

Bir futbol menajerinin en önemli görevlerinden biri de hiç şüphesiz takımda kalıp kalmayacaklara karar vermek ve saflara yeni yüzleri katmaktır. Football Manager 2019 bu anlamda geçtiğimiz seneden pek de farklı bir noktada değil, ki böyle olması da en doğrusu. Zaten geçtiğimiz sene oyuncu gözleme, oyuncu arama odağı gibi özellikler sayesinde transfer sistemi gayet iyi şekilde revize edilmişti. Eklenen yeniliklerden biri ise oyuncu ile sözleşme imzalarken kendini gösteriyor. Oyuncu veya temsilcisi ile masaya oturmadan önce üstünkörü bir teklif yaparak oyuncunun takımda üstleneceği rol gibi şeyleri belirtiyor ve “Size bu ön şartlar uygunsa görüşmeye başlayalım.” mesajı veriyorsunuz. Bunun dışında öyle uzun uzun değinmemiz gereken pek bir farklılık bulunmuyor oyuncu izleme-transfer etme sistemimizde.

Football Manager 2019 hem maç öncesi hem de maç sonrası takım konuşmalarını bu sene bir üst seviyeye taşıyor. Takıma yapacağınız konuşmalarda oyuncular arasındaki hiyerarşi önem arz ediyor. Örneğin dile getirdiğiniz bir şeyi takımın önemli oyuncularından biri, örneğin kaptan hoş karşılamadı; doğal olarak diğer oyuncular da kaptandan feyzalarak sizi onaylamayacaklar. Bu sebeple seçimlerinizi dikkatli yapmanız gerekiyor. Ben hiç bunlara gelemem derseniz de konuşmayı yardımcınıza bırakın, o kendi düşüncelerini aktarsın takıma. Ayrıca yardımcıların artık sadece takım bazında değil, oyuncu bazında da iletişime geçebildiklerini belirtelim.

Menajerlik oyunlarının en gergin anlarından biri de hiç şüphesiz başlangıç düdüğünün çalmasıyla başlıyor. Günler ve haftalar süren emeklerin 90 dakikaya sıkıştırıldığı, topun kale çizgisini geçme sayısının belirleyici olduğu maçlar sizin kaderinizi belirliyor. Geçtiğimiz seneki oyunda en büyük dertlerimden olan yapay zeka-animasyon sorunları bu sene hala devam etse de bir iki nebze daha katlanılabilir düzeydeler. Ancak hala karşı karşıya iken topu tribüne yollayanlar, doksana giden topları ayağıyla kurtaran kaleciler görmek mümkün. Football Manager’in güzel detaycılığının hala böyle sorunlarla boğuşuyor olmasını kabul edemiyorum.

Geçtiğim sene dert yandığım şeylerden olan oyun hakimiyet hissini ise bu sene daha kararlı buldum. Kanat oyunu seçtiğim zaman kanatlardan içeriye ısrarla açılan ortaları, yoğun baskıyı hakkıyla uygulayan orta sahaları, hızlı oyunda topu doğrudan oyuna sokan kalecileri görmek beni memnun etti. Ancak hakimiyet hissinin biraz daha yol kat etmesi gerektiğini söyleyebilirim. Her maçı kazansanız bile istediğiniz taktiği sahada göremiyorsanız bu durumun hiç şüphesiz anlamı kalmayacaktır.

Football Manager 2019’un detaycılığını sergileyen bir diğer unsur ise VAR uygulaması. Son dönemlerde futbolda uygulanan ve çokça tartışılan Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi, birinci hakemin doğru karar vermesini sağlamak adına bir pozisyonun görüntülerinin tekrardan izlenerek gözden geçirilmesi esasına dayanıyor. Futbolun gelişimini yakından takip eden Football Manager serisi de bu sene VAR uygulamasını oyundan eksik etmemiş. Tartışmalı pozisyonlarda oyuncunuz penaltı noktasına giderken veya taraftara koşarken saha kenarına gelen hakemi görmek oldukça hoş bir detay. VAR kararının maç ekranının altındaki anlatımda bildirilmesi sayesinde kararın durumunu anbean takip etmek de mümkün.

Football Manager 2019’un maç günü deneyimi bende genel olarak olumlu bir izlenim bırakmayı başardı. Detaylı maç öncesi konuşma ekranı, kendi takımımızdan rakibe kadar pek çok dinamiği kapsayan taktik ekranı, maç anı konuşmaları, hakimiyet hissini daha istikrarlı şekilde belli eden maç deneyimi benden geçer not alıyor. Hala hakimiyet ve yapay zeka-animasyon başta olmak üzere çeşitli sorunlar mevcut olsa da geçtiğimiz seneye kıyasla bunların üzerine gidilmesi ve belirli ölçüde çözülmesi yüzleri gülümsetiyor. Tabi daha yapacak çok iş olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Football Manager 2019 birkaç cümlede özetlemek gerekirse geçtiğimiz senelerin doğrularının genellikle devam ettirildiği, sorunların ise kısmen çözüme kavuşturulduğu bir yapım olmuş. Yenilenip fazlasıyla detaylandırılan taktik ve antrenman sistemleri serinin gerçekçi havasını bir üst seviyeye taşımayı başarıyor. Yapay zeka ve animasyon sorunları oynanışı bir miktar baltalasa da geçtiğimiz seneye göre gelişme mevcut. Oyunun sizi saatlerce oyalayacak detaylı oynanışı, bir menajerin yaşadığı zorlukları göstermede yakaladığı başarı kesinlikle gözardı edilemez. Pep Guardiola’yı sıkıcı, Jose Mourinho’yu gösteriş meraklısı buluyor ve teknik direktörler ligine yeni bir soluk lazım diyorsanız sahne sizin: takımınızı seçin ve başarıdan başarıya koşun!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir