Football Manager 2015 İnceleme

Yılların eskitemediği menajerlik oyunu Football Manager, 2015 sezonu için neler vaat ediyor?

Çocukluğumuzdan beri bıkmadan usanmadan oynadığımız kaç oyun sayabilirsiniz? Sizinle büyüyen ve gelişen? En azından Türkiye’deki şimdilerde üniversiteye giden hatta mezun olup iş hayatına atılmış çoğu oyuncunun ilk göz ağrısı çoğu zaman Football Manager (veya Championship Manager) olmuştur.

Bende bir FM fanatiği bir ağabeyin meraklı küçük kardeşi olarak bu seri ile ilk bağlantımı kurmuştum yıllar önce. Fakat şimdi, her ne kadar Türk Futbolu en iyi günlerini geçirmese de, bizimde çorbada tuzumuz olsun edasıyla en azından sanal ortamda Türk Futbolunu hakettiği yerlere getirmek tek çabamız. En büyük hayalimizdi, memleket takımımızı Şampiyonlar Ligi Şampiyonu yapmak! En büyük dileğimizdi bir gün Milli takım için teklif gelmesi. Zaman zaman kaybetsekde bizdeki gerçek bir takım aşkı, sadakatti! Yeterince havaya girdik değil mi hepimiz?

Football-Manager-2015---2

Futbolun bu kadar çok sevildiği bir ülkede doğal olarak en çok oynanan oyunlar da futbol oyunları olması bizleri şaşırtmaz. Fakat 2000’lerden bu yana yetişen bir neslin neredeyse bütün oyuncularına iz bırakmış bir yapım böyle kolay kolay bulunmuyor. Saatlerce, günlerce, haftalarca başından kalkmayan, Sofradaki yemeğini, sevdiklerini ve hatta finallerini bile bu oyun yüzünden bekletebilen bir nesilden bahsediyoruz. Böylesine bir pazarı geçte olsa görebilen bir EA Sports, bir Konami’nin yanında her zaman bizim en büyük hayallerimizi bir nevi gerçeğe dönüştürebilen Sports Interactive bu neslin kalbinde her zaman yer edecek o kesin.

Football Manager gibi her sene ufak sayılabilecek yenilikler ile tekrar piyasaya çıkan bir oyun için inceleme yapmak biraz riskli bir olay aslında. Çünkü oyunu sıfırdan incelemek yerine direk FM 2014 ile FM 2015 arasındaki farklardan yola çıkabiliriz. Tabii bu işin biraz da kolayına kaçmak oluyor. Fakat yinede asıl soru olan FM 2014 (veya 2013)’ten ne farkı var ki bu yeni FM 2015’i alalım? sorusunun cevabını en iyi bu şekilde bulabiliriz.

Football-Manager-2015---1

Football Manager serisi yıllardır Türkiye pazarını tabiri caizse domine ediyor. Tabii ki “menejerlik” diye tabir ettiğmiz oyunlar arasında gerçekten rakipsiz bir yapım FM serisi. Ne bu kalitede, bu kadar geniş bir yelpazeyi bize sunabilen bir yapım var ne de o kadar büyük bir işe yeltenebilecek bir şirket. FM’nin yanında eskiden Eidos’un CM’si ve bir ara Fifa Manager yapımlarını da gördük fakat olduça bug dolu ve FM varken yüzüne bile bakılmayan yapımlardı bunlar. Türkiye pazarından diğer oyunlara nazaran daha uygun bir fiyata satılmasının yanında yapım Türkçe Dil desteğine sahip. Tabii ki Türkçe dil desteğine saihp her oyun muhteşem bir Türkçe içermez. FM serisi de ufak bir kaç hata da olsa, ki bu hataların pek çoğu FM 2014’ten aynı şekilde kalmış olarak göze çarpıyor.) oyun zevkinizi bozmayan türden hatalar olması içinizi rahatlatabilir.

FM serisinde son yıllarda her sene geliştirilen yeni oyunlarında görmeye alıştığımız geliştirmelerden bir tanesi üç boyutlu maç motorunun geliştirilmesi. Yeni animasyonlar ve geliştirilmeye çalışılan grafikler bu seneki yenilikler arasında. Tabii benim gibi “eski toprak” oyuncular oyunu klasik üstten görünümlü iki boyutlu kameradan oynayanlar bu özellikleri hiç denemeden, bakmadan oynayabilirler. Doğal olarak kimsenin Sports Interactive’den bir Fifa 15 grafiği de beklememeli. Fakat üç boyutlu maç motoru en azından benim oyun zevkimi oldukça kaçıran bir motor. Fifa serisinden mi yoksa iki boyutlu kameraya alıştığımdan mı bilemedim.

Football-Manager-2015---3

Bu sene yapımdaki göze çarpan en büyük yenilik menülerin ve arayüzlerin yeni bir tasarıma geçmiş oldukları. Bir süre kafa karıştırsa da bir süre sonra alıştığınız ve gayet işinizi kolaylaştıran bir tasarım olmuş. Lisans sıkıntıları yine bu oyunda da devam etmekte. Pek çok takımın ve turnuvanın logoları ve formalar lisanslı halleri değiller. Alman milli takımının oyunda lisanslı olarak bulunmaması ise büyük bir eksiklik yine geçtiğimiz oyunlarda olduğu gibi. Fakat bu eksiklikler giderilmeyecek sıkıntılar değil. Oyunun (her ne kadar değerini bilmeyen bir topluluğu olsa da) Steam Atölye desteği bulunmakta. Bunun dışında Steam dışından da eklemeler yapmanıza olanak var.

Yapımda yine üç adet oyun modu mevcut. Tüm özellikleri açık Football Manager tecrübesini alabileceğiniz normal modun yanı sıra daha sadeleştirilmiş ve basitleştirilmiş diyebileceğimiz, daha hızlı oyunların döndüğü Football Manager Classic modu ve son olarak Meydan Okumalar mevcut. Tıpkı geçen senelerde olduğu gibi. Fakat Meydan Okumalar kısmı oldukça büyük bir potansiyele sahipken hiç bir değişikliğe gidilmeden aynı şekilde sunulmış.

Football-Manager-2015---4

Oyun içindeki gözlemcilik sistemi geliştirilmiş durumda. Artık daha az işlem uygulayarak bize en çok yarayacak oyuncuları bulabiliyoruz. Bunun yanı sıra taktik ayarları sayfasının tasarımı değişmesiyle ortaya daha yararlı ve elverişli bir sistem çıkarılmış.

Her zaman ki gibi, Football Manager serisi muazzam büyüklükte ve detaya sahip bir veri tabanına sahip. Dünya üzerinde pek çok futbol takımının FM veri tabanını kullandığını biliyoruz. Sırf bu bilgi bile FM serisinin bu konudaki başarısını gözler önüne sermeye yeter de artar bile.

Oyunun bir de çoklu oyuncu kısmı var ki kafa bir arkadaşınız ile günlerce başından kalkamayacağınız bir tecrübe sunuyor sizlere. Eğer öyle bir arkadaşınız varsa kesinlikle denemeniz gerekir. Bunun yanı sıra FM Handheld 2015 adı altında mobil platformlarda da aynı eğlenceyi bulabileceğinizi hatırlatalım. SEGA, tutan yapımlardan mobil pazara el atarak para kazanmaya Total War serisinden sonra  FM serisiyle de devam ediyor.

Football Manager serisi hepimizin sevdiği o özellikleri koruyarak, geliştirmeyi bu senede başarmış. Her ne kadar piyasada onu zorlayacak bir rakip olmaması onun elini güçlendirse de biz oyuncular için hep aynı yemeğin önümüze pişirilip konulması gibi geliyor zamanla. Yine de, kim Karabükspor’la Avrupa Ligi’nde final oynamak istemez ki?

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir