FIFA’da Şike İddiaları – EA Games Yıllarca Şikeli Maçlar Mı Oynattı?

Oyuncuların iddiasına göre maçın skoruna ve dakikasına göre ortaya çıkan oyun dinamikleri maçların kaderini tayin edebilecek nitelikte.

Sporda ve başlıca futbolda şike iddiaları uzun yıllardır gündemde olan, ülkemizde de son yıllarda tartışma konusu halini almış önemli bir sorun. Ancak görünen o ki şike iddiaları sadece gerçek dünyada sınırlı kalmayıp sanal dünyaya da sıçramış durumda. Bazı FIFA oyuncuları dünya yıldızlarının yüzde yüz gol pozisyonlarını kaçırması, mantıksız kaleci davranışları ve dramatik son dakika golleri gibi pek çok nedenden dolayı “Acaba oyunda bir şeyler mi dönüyor?” diyerek araştırmaya koyulmuşlar. Ve ortaya çıkan bazı bulgular da oldukça şaşırtıcı görünüyor.

 

Birkaç ay önce bir Reddit kullanıcısı FIFA 17’nin oyun dosyalarını karıştırdığı sırada bu iddiayı destekleyen bazı şeylere ulaştığını belirtmişti. Yukarıdaki resimlerde görebileceğiniz gibi, oyunun başlarında öne geçerseniz veya 2 golle maçı önde götürüyorsanız zorluğu arttıracak çeşitli kodlar hazırlanmış. Bu durum offline maçlar için rekabete teşvik edici bir uygulama olarak düşünülse bile eğer ortada gerçekten böyle bir uygulama varsa online maçlara etki edip etmediği büyük bir soru işareti. Bir cevap bulma çabasında olan Eurogamer editörü Wesley Yin-Poole ise iddiaları FIFA yetkililerinden birisiyle görüşmüş.

Wesley Yin-Poole serinin yönetmenlerinden Matt Prior ile yaptığı görüşmede “Bu bize sıklıkla yöneltilen bir soru. Oyun dosyaları arasında oyunun kaderini belirleyen bir şeyler mi var? Sizi temin ederim ki kesinlikle yok. Futbol bu. Böyle şeyler futbolda olur.” cevabını almış. Ancak Matt Prior “Yine de top kontrol algoritmalarında tasarlanan çeşitli hatalar var. Bu oyun içerisinde yer alan bir özellik ancak hepsi bireysel düzeyde gerçekleşiyor. Yani dikkate alınacak bir şey değil.” diyerek muhtemel oyuncu hatalarına dikkat çekiyor.

Matt Prior son olarak da ekiplerinin gerçekçi bir oynanış sunmaya çalıştığını belirtiyor ve “Eğer bir oyuncunun ayakta durmaya gücü yoksa hata yapacaktır. Bu ve bu tarz şeyleri mümkün kılan pek çok unsur var. Çünkü futbol böyle bir şey… Hileye başvurmuyoruz. Kesinlikle başvurmuyoruz. Eğer kazanırsanız buna beceri diyorsunuz. Ama kaybettiğiniz zaman adı hile oluyor.” diyerek ufak bir sitemle sözlerine son noktayı koyuyor.

Uzun lafın kısası FIFA cephesine göre şike iddiaları bir dizi yanlış anlaşılmadan ibaret. Yani bir sonraki maçınızda kaleciniz topu elinden kaçırır, süperstarınız altın tepside sunulan golü reddeder veya hesapta olmayan bir son dakika golü yerseniz akla hemen şike düşüncesini getirmeyin. Zira futbol bir hatalar oyunu. Neyin ne zaman olacağını hiçbir zaman bilemezsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir