FIFA 17 İnceleme

FIFA 17, türünün “en iyisi olma” vaadini gerçekleştirebilmiş mi gelin birlikte bakalım.

Fifa ve PES arasındaki rekabet dünyanın en büyük derbilerinden sayılan El Clasico’ya nazire yapar derecesinde yıllardır süre geliyor. Fifa bir süredir rüzgarı arkasına almış ve PES’i geride bırakmıştı. Bir süredir istediği performansı yakalayamayan Konami firmasının oyunu PES, bu seneye ise bomba bir oyun ile geldi. Çok sayıda olumlu eleştiri alan PES 2017 tehdidi altında çıkış yapan Fifa 17 bu sene bir çok yenilik vaadi ile geldi. Fifa 17 Emektar oyun motoru Ignite’ı bırakıp, DICE firmasının parlak çocuğu Frostbite oyun motorunun gücünü arkasına alan Fifa 17 bu sene geçen senelerdeki başarısını devam ettirip PES’i geride bıraktı mı, beraber bakalım.

Şunu bir kabul edelim Fifa zaten çok sayıda kalıplaşmış bir oynayıcı kitlesine sahip. Kadroları güncelleyip Fifa 16’yı tekrar çıkarsa bile en çok satanlar listesinin tepesinden uzun süre düşmezdi. Fakat EA games frostbite’a geçiyorum ben deyince fifa hayranlarında ister istemez bir tedirginlik oldu. Çünkü değişim sancılı bir süreçtir. Hele ki PES oyununun oyun motoru değişiminde yaşadığı sorunlar hala hafızalarda taze iken. EA games cephesinden ise oyuncuların yüreğine su serper tarz da “bu Fifa beklediğinize değecek EN İYİSİ OLACAK” tarzda açıklamalar geldi ve büyük beklentiler içine girdik.

fifa17-6

Bu yeniliklerin en önemlisi ve Frostbite oyun motorunun da şovunu yapacağı Yolculuk modu. Become A Legend’ları felan çok farklı bir seviyeye taşıyan Hikayem modu, bizleri Alex Hunter’ın kariyer basamaklarını tırmanma yolculuğuna davet ediyor. Hikayesi başlı başına çok güzel olan yolculuk modunda Alex’in yaşadığı duygular çok güzel bir şekilde resmedilmiş. Kendinizi Alex’in yerine koyup üzülüyor, seviniyor, kıskançlık triplerine giriyor bazen de kahroluyorsunuz. Evet evet kıskançlık dedim çünkü hayat acımasız, hikaye boyunca en yakın arkadaşınızla da rekabete girmeniz gerekecek.

Hikayeden kısaca bahsetmek gerekirse Alex Hunter küçük yaşta keşfedilen yetenekli bir çocuk. Bir Premier lig efsanesi olan dedesi Jim Hunter’ın yolundan gitmek isteyen Alex Hunter seçmelere katılıyor ve sonra Premier Lig’in kapıları karakterimize açılıyor. Hayalleri gerçek olan karakterimiz Alex’in önünde zorlu bir süreç vardır. Ne yapıp edip hocasının gözüne girmeli ve Hunter efsanesini devam ettirmelidir. Hocanın gözüne girmenin yolu da hocanın sana maç içerisinde verdiği hedeflere uymak. Bazen 5 defa topa kayarak müdahale et gibi biraz garip hedefler de verebiliyor ama bu kadar iyi, güzel şey arasında bu kadar olur diyoruz.

fifa17-1

Yolculuk modunu çok fazla beğenimizi kazandı. Çok zamanında ve oyun zevkinizi güzelleştirecek şekilde araya giren sinematiklerden büyük keyif aldık. Bir de bunun üstüne spor oyunlarında pek fazla rastlamadığımız diyalog seçimleri eklenince bu mod olmuş olmuş dedik. Diyaloglar gerçekten oyuna farklı bir hava katmış ve de oyuna çok güzel yedirilmiş. Bu diyaloglar öyle kuru diyaloglar falan da değil. Oyunun gidişatını etkileyebiliyor. Maç sonu açıklaması ile antrenörü kızdırabilir ve bir anda yedek kulübesinde bulabilirsin kendini. Ya da yapacağın açıklama ile taraftara şirin gözüküp hayran kitleni artırabilirsin. Birbirinden güzel sinematikleri ile, spor oyunlarına farklı bir bakış açısı getiren diyalogları ile ve de Holywood filmlerini aratmayan hikayesi ile yolculuk modu bizden tam puan aldı. Hatta EA games bir çılgınlık yapıp The Journey diye oyun çıkarsa onu bile afiyetle oynarım.

Bizleri mest eden The Jorney modundan gel gelelim oynanışa. Oyun motoru değişikliği sancılı bir süreçtir. Bir süre eski kaliteyi yakalamakta sorunlar yaşanabiliyor. Fifa’da ise biz bu süreci hiç hissetmiyoruz desek yeridir. Fifa hala oynanışı ile bize zevk veren bildiğimiz, sevdiğimiz Fifa. Ayrıca da geçen seneki hatalarından dersler çıkarıp üzerine de koymuş. Geçen sene eleştiri oklarını üzerine çeken frikik yapısı, ara paslar gibi yapılarda düzeltmelere gidilmiş. Futbolun en önemli gerçeklerinden biri olan fiziksel mücadeleleri daha fazla ön plana çıkarılmış Fifa 17 ile. Rakip oyuncu sizden topu saklamak için sırtını size dayayabiliyor ya da koşarken bir omuzu vurup sizi düşürebiliyor. Oyunun en fazla saçmaladığı nokta havadan gelen toplar olmuş. Şahsen ben topun nereye düşeceğini anlamıyorum. Oyuncu da aval aval bakıyor nereye düşecek diye, kamera zaten gerilerden geliyor topun hızına yetişememiş gibi bir durum var ortada.

fifa17-3

Fifa oynanış olarak daha fazla gol atabilmemiz üzerine kurulmuş oyun yapısı ile futbolun zevkini vermeye devam ediyor. Yalnız burada bir nokta var ki oyundaki yapay zeka belli bir süre sonra biraz ritün’e bağlayabiliyor. Oyun yapay zekası size karşı maç içinde pek taktik değiştirmiyor ve aynı oynama stili ile maçı tamamlıyor.

Bunun yanında yan etkenler de sizin oyuna kendinizi kaptırmanızı sağlıyor. Örneğin bir şut direğe çarptığında tribünlerden Premier lig taraftarı vari ooovvv tepkisi staddaymışsın gibi bir hava katıyor. Bir de üstüne daha sonra pozisyon tekrarında felan antrenör tepkileri eklenince oyun kendini baya sevdiriyor size. Ayrıca bir Beşiktaş taraftarı olarak Beşiktaş ile maç yaparken taraftarların Beşiktaş bestelerini söylemesi ortama ayrı bir güzel hava katıyor. Stat atmosferinin üzerine bir de Martin Tyler ve Alan Smith’in efsane maç anlatışı eklenince oyun atmosferinin tadından yenmiyor.

fifa17-4

Fifa 17’nin bir diğer yenilisi ise Ultimate Team modunda. Kendi rüya takımını oluşturduğun Ultimate Team’de artık bir şampiyonaya sahip. FUT Champions adındaki şampiyona da günlük elemeleri geçerek hafta sonu ligine katılma şansı kazanabilir ve aylık liderlik tablosunda üst sıralara tırmanabilirsiniz. Her ay sonunda ise EA Games ödüller dağıtıyor. Klasik Ultimate Team dinamiklerine zarar vermeden eklenen bu FUT Championası oyuna yeni bir açılım katıyor ve de iyi de yapıyor.

Sonuç olarak Fifa bu sene de bizden geçerli oy aldı. Oynanış olarak türünün en iyisi mi o biraz soru işareti ama özellikle The Journey bizleri mest etti. Ezeli rakibi PES’in bu Fifa’yı geçmesi için daha çok taş fırın ekmeği yemesi gerek.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir