FIFA 17 Türünün En İyisi Olmak İçin Geliyor

Büyük başarı yakalaması beklenen FIFA 17 “Futbol Değişti” sloganıyla E3’te tanıtılmıştı. Bakalım bu değişimi yaratmak için EA Sports ne gibi şeyler yapıyor?

PES 2013 ile futbol oyunları kapışmasında Konami’nin gerisine düşen EA Sports, FIFA 14, 15 ve 16’da yakaladığı başarı ile tekrardan öne geçmeyi başarmıştı. Bu sene çıkaracakları FIFA 17 ile de liderliklerini iyice pekiştirmek isteyen şirket, büyük bir hazırlık içerisine girişti. İsterseniz oynanıştan gerçekliğe kadar oyunun her alanında devrimler yapacağını belirten EA Sports’un planlarını biraz yakından inceleyelim.

fifa 17 motion capture

Köklü değişikliğe FIFA 17’nin grafiklerinden başlama kararı alan EA Sports, bu amaç uğrunda oyun motorunu değiştirerek, daha gelişmiş imkanlar sağlayan Frostbite’a geçiş yapıyor. EA Games’in yeni projeleri Mass Effect Andromeda, Battlefield 1 gibi oyunların da bu motorla geliştirildiğini düşündüğümüzde, FIFA’nın geri kalmasını beklemiyorduk zaten. Frostbite’ın gelişmiş fizik kurallarını destekleyen sistemi, gerçek oyuncuların hareket yakalama performansıyla birleşince ortaya muhteşem bir işçilik çıkıyor.

Hareket yakalama sistemi için anlaşılan profesyonel futbolcular arasında; İngiltere Premier Ligi 2015-2016 gol kralı Harry Kane (Tottenham Hotspur), James Rodriguez (Real Madrid) ve Marcu Reus (Borussia Dortmund) gibi yıldızlar bulunuyor. FIFA 16’nın eleştirilen yanlarından biri olan maç içerisindeki kısıtlayıcı oynanış imkanları; bu yıldız futbolcuların rehberliği sayesinde ortadan kalkıyor. Artık top ayağınıza geldiğinde, daha değişik dripling imkanları bulacak, çok daha farklı bitirici vuruşlar sergileyebileceksiniz. Ayrıca arttırılmış gerçeklik sistemiyle baştan tasarlanan duran top kullanımı; oyunculara daha özgür olduklarını hissettirecek. Örneğin penaltı kullanmaya gelirken oyuncunuzu yönlendirecek, böylece daha kusursuz bir penaltı kullanabileceksiniz. Veya taç atışlarında topu hedef oyuncuya ulaştırabilmek için, oyun çizgisi üzerinde hareket edebileceksiniz.

fifa 117 alex hunter forma

FIFA 17 ile karşımıza çıkacak en büyük değişiklik hiç şüphesiz ‘The Journey’ adındaki yepyeni oyun modu. Hikaye tabanlı olacak bu modda ‘Alex Hunter’ ismindeki genç ve gelecek vaat eden bir futbolcuyu kontrol etme şansı bulacağız. Alex’in hikayesi belirli çizgiler içerisinde ilerleyecek olsa da, kimi zaman biz oyuncular genç topçuyu yönlendirebileceğiz. Kötü geçen bir maçtan sonra sorumluluğu üzerimize alabilir, veya takım arkadaşlarımızı suçlayabilir, hatta ve hatta tüm olayı teknik direktöre bile yıkabiliriz. Kimi zaman da soyunma odasına inip takım arkadaşlarımızla görüşebilir, fikir alışverişinde bulunarak takımımızı şekillendirebiliriz. Tabi bu tercihlerimizin; oyun içerisinde bazı sonuçlar doğuracağını da unutmamamız gerek.

Her şey iyi hoş tamam, peki kim bu Alex Hunter? Bu çocuğu özel yapan ne? Bu soruları soruyorsanız size Avrupa’nın yeni gözdesi genç yeteneğimizden bahsedelim. Alex, Londra’nın orta halli ilçelerinden Clapham’da dünyaya gelmiş, ailesinin futbol geçmişi nedeniyle küçüklüğünden beri futbola ilgi besleyen bir gençtir. Kendisi gibi futbolcu olan dedesi Jim Hunter; bir zamanlar İngiliz futbolunu kasıp kavuran gerçek bir efsanedir. Dedesinin bir efsane olması, Hunter soyadını futbol tarihine kazıması gerektiğini düşündürmektedir Alex’e. Ancak böyle bir baskıyla baş etmek de kolay değil. İşte tam bu noktada, Alex’in bu baskıyla baş etmesinde, yavaş yavaş futbolda zirveye çıkmasında ve bir efsane olmasında kilit rolü siz üstleneceksiniz. Ayrıca Alex Hunter’ın hikayesini tam anlamıyla bir baş yapıt haline getirmek isteyen EA Sports; hikaye danışmanı olarak; ünlü futbolcu ve reklam yüzü David Beckham’ın ‘Benim Hayatım’ isimli kitabının yazarı Tom Watt ile anlaştı.

fifa 17 maç

Açıkçası FIFA oynayan kesime ‘yeni oyunda ne görmek istersiniz?’ diye sorsak, bir çoğunun aklından hikaye modunun geçeceğini tahmin etmek pek zor değil. NBA 2K16 ile spor tabanlı hikaye modu oyun evrenine dahil olmuş, ve de çok sevilmişti. Şimdi EA Sport’un bu mantığı kendi oyunlarına aktarışına hep birlikte şahit olacağız. Oyun için harcanan çabanın ne denli büyük olduğu açık bir şekilde gözleniyor. Zaten E3 2016’da ünlü teknik direktör ve futbol dahisi Jose Mourinho’yu konuk olarak ağırlamaları bu yönde verilen bir işaretti.

FIFA’nın bu kontra atağına, PES’in nasıl bir cevap vereceği büyük bir merak konusu. Son zamanlarda imza attıkları yapımlarla çokça eleştirilen Konami’yi zor günler bekliyor gibi. FIFA’nın çıtayı iyice yükseltmesi de Japon oyun şirketi için adeta işin tuzu biberi oldu. Tabi PES olayı buradan lehine çeviremez demiyoruz, ancak gerçekten yaratıcı olmaya ihtiyaçları var. PES ve FIFA arasındaki gerçekleşecek bu derbi sonunda gülen taraf kim olacak emin değiliz. Ancak emin olduğumuz bir şey var; oyuncular kesinlikle büyük zevk alacak.

FIFA 17 için yayınlanan ve Jose Mourinho’nun eşsiz konuşmasını içeren oynanış fragmanını Türkçe Altyazılı olarak izleyebilirsiniz…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir