Fas’tan Online Oyunlara Büyük Darbe

Ülkenin en büyük internet hizmet sağlayıcısı Maroc Telekom, online oyunlara erişimi engelledi.

Bazı oyunların çeşitli sebeplerle ülkelerde yasaklanması alıştığımız bir olay. Ancak bu sefer durum çok farklı, zira ortada toptan bir temizlik söz konusu. 19 Mayıs sabahı, Fas hükumeti aldığı bir kararla Rocket League, Counter Strike: Global Offensive gibi Steam’deki pek çok oyunun da aralarında olduğu online oyunlara erişimi yasaklamaya başladı. VPN kullanmadan online özelliklere erişemeyen Faslı oyuncular doğal olarak karardan dolayı oldukça kızgınlar.

Bu olay Fas’ın oyun ve uygulamalara ilk kez yasaklama uygulayışı değil. Bu Ocak ayında internet üzerinden iletişim sağlayan Whatsapp, Skype gibi uygulamalar Fas hükumeti tarafından VOIP (İnternet üzerinden sesli iletişim) protokollerine aykırı oldukları gerekçesiyle yasaklanmıştı. Erişime kapatılan oyunların hemen hemen hepsi de VOIP sistemi sayesinde iletişim imkanı sunuyor. Bu durum göz önüne alındığında bu yasaklamanın VOIP kaynaklı olduğunu düşünebiliriz.

Online oyun oynamanın neredeyse imkansız bir hal aldığını belirten Faslı oyuncular durumdan son derece şikayetçi. Diledikleri gibi oyun oynamanın hakları olduğunu savunan kullanıcılar hükumete tepkilerini dile getirmekten çekinmiyorlar. Yükselen tepkiler nedeniyle yasakların çıkış kaynağı Maroc Telekom bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Maroc Telekom yaptığı açıklamada bunun kasti bir eylem olmadığını, VOIP tabanlı bazı uygunsuz portların engellenmesi dolayısıyla böyle bir durumun yaşandığını belirtti.

Bu talihsiz durum hakkında henüz başka bir gelişme yok. Ancak internet üzerinde yasaklamalar için bir kampanya başlatılmış durumda ve bir gün içerisinde 11.000 imza toplandı. Umuyoruz ki Faslı oyuncular hakları olan serbest bir şekilde oyun oynayabilme özgürlüğüne en kısa zamanda tekrardan kavuşurlar.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir