Fade to Silence İncelemesi

Farklı bir hayatta kalma tecrübesi

Fade to silence hayatta kalma oyunları arasında ayrı bir yere oturtulması gereken yapımlardan. Tek kişilik hikayeye ve oynanışa odaklanan yapısıyla oyun kendini diğer pek çok hayatta kalma oyunundan ayırıyor. Bu ayrımı en belirgin şekilde gösterense oyunda başka oyuncularla rekabet unsurunun bulunmaması.

Peki, başka oyuncularla rekabet içinde olmadığımız, kaynaklarımızı ve kendimizi başka oyunculardan korumak zorunda olmadığımız bir hayatta kalma oyununu ne ilginç kılabilir?

Sessizliğe Gömülürken

Fade to Silence, piyasadaki çağdaşı pek çok hayatta kalma oyunun aksine, sizleri bir karakter oluşturma ekranıyla karşılamıyor. Oyunun hikaye odaklı yapısı sebebi ile oyunda standart, tek bir karakteri canlandırıyoruz. Elbette bu karakter normal bir insan değil. En son hangi oyunda ana karakterimiz sıradan bir insandı, değil mi? Karakterimizin bedeni aynı zamanda şeytani bir varlığın da konağı. Oyun karakterimizin öldüğünde tekrar canlanması meselesini de bu şekilde bir mantık çerçevesine oturtuyor.

Oyuna başladığımızda karakterimizi yerde ölü bir şekilde uzanırken ve bahsettiğim şeytani varlığı onunla tek taraflı bir şekilde muhabbet ederken buluyoruz. Görece kısa bir muhabbetin ardından şeytani varlık karakterimizin bedenine girip, onun tekrar hayata dönmesini sağlıyor.

Akabinde oyun kontrolü bizim ellerimize bırakıyor. Basit alıştırma kısımlarını geçtikten sonra bulunduğumuz yıkık mabed benzeri yapıdan kurtulup süt beyazı karla kaplı bir dünyanın içine ilk adımımızı atıyoruz.

Dışarıya adımımızı atar atmaz, Fade to Silence bizlere dünyasının ne kadar acımasız olduğunu göstermek istermiş gibi, ilk düşmanımızı üzerimize salıyor. Menzilli becerilere sahip bu ilk düşmanı elimizdeki meşalenin de yardımıyla kolayca alt ettikten sonra…Oyun suratımıza bir adet daha düşman fırlatıyor. Bu sefer çok daha zorlu, blok alabilen, zincirleme saldırılara sahip bir düşmanla karşılaşıyoruz. Oyun bize bu düşman vesilesiyle nasıl kaçınma hamlesi yapmamız gerektiğini, ağır ve basit saldırıları kombolomayı ve staminamızı dikkatli kullanmayı iyice öğretiyor.

İncelemenin tamamı için buraya tıklayarak yeni üssümüze geçiş yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir