Evoland İnceleme

Sitemizi takip ediyorsanız bilgisayar oyunlarını seven geniş bir yaş aralığına sahip bir kitlenin içerisinde yer alıyorsunuz demektir. Bu kitleye Amiga, Atari, Commodore gibi isimlerle tanışarak dahil oldular kimilerimiz. SNES, Nintendo64, Dreamcast gibi konsollarda bilgisayar oyunları oynayarak büyüdük ve oyunların bizlerle büyümesini ve evrimleşmesini izledik. Evoland’de tam olarak bu evrimleşmeyi aksiyon/macera oyunlarının gözlerinden inceleyip sizlere sunuyor.

Evoland’i oynarken hatıralarınızın canlanmaması mümkün değil. Zamanının efsane oyunlarından esinlenen Evoland sizlere her köşesinde tanıdık bir sahne yaşatıyor.

evoland-1

Minnacık yeşil bir ekranda sessiz bir şekilde başlayan maceramız, yolumuzun üzerindeki hazine sandıklarını açtıkça evrimleşerek yeni boyutlara (Mecaz yok. İki boyutlu başlayan oyun bir süre sonra üç boyutlu oluyor.) bürünüyor. Sandıklardan kimi zaman grafik evrimleri, kimi zaman müzik evrimleri, kimi zaman da oynanışı etkileyen evrimler topluyoruz. Tabi bir süre sonra sadece yolunuzun üzerinde değil, etrafta gizlenmiş şekilde bulunan başka sandıklara da rastlıyorsunuz. Bu sandıklardan yıldızlar ve oyunun ilerleyen aşamalarında erişebileceğiniz minik kart oyunu için kartlar toplayabiliyorsunuz.

Bir hikayesi olmadan başlayan Evoland, evrimleştikçe oldukça klişeleşmiş bir dünyayı kurtarma senaryosu kazanıyor. Hikaye ile birlikte oynanış tarzı da farklı bir tarz alıyor. Başta Pokémon gibi iki boyutlu bir dünyada etrafta gezinip ahtapota benzer canavarları döverken, ilerki aşamalarda oyunun dünya haritasında görevimiz gereği çeşitli noktalara yolculuk ediyoruz. Çoğu kişinin Final Fantasy serisinden aşina olduğu rastgele saldıran canavarlar bu yolculuklar sırasında önümüzü kesiyor ve sıra tabanlı bir savaş moduna geçiliyor. Daha da ilerleyen aşamalarda ise Diablo’ya benzer ve hatta biraz da Diablo’nun hazine sistemine taşlama yapan bir tarzda oynuyoruz Evoland’i.

evoland-2

Evoland ne yazık ki kısa bir oyun. Beş saatten kısa bir süre içerisinde oyunu bitirmeniz içten bile değil. Bu süre içerisine oyundaki tüm yıldızları ve kartları toplamanız da dahil. Oyuna tekrar başlamanızın bir katkısı olmadığını da düşünürsek çok da fazla yeniden oynanabilirliği olmayan bir oyun. Ama Evoland’i yalnızca bir oyun olarak düşünmenin hata olacağı ortada. Daha çok interaktif bir belgesel olan Evoland’in dünyayı kurtarma hikayesini bir kenara bırakırsak esas hikayesi aksyion/macera oyun türünün zamandaki evrimi.

Eğer C64’ünüzün kasetlerini sardığınız günleri hatırlıyorsanız ya da Gameboy’unuz karşısında saatler geçirdiyseniz Evoland sizi bilgisayar oyunlarının bol sıfırlı bütçelerle yapılmadığı bir çağa geri götürerek anılarınızı canlandırmayı başarıyor.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 80″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: Shiro Games

Umarız Shiro Interactive başka oyun türleri için de benzer yapımlar gerçekleştirir.” cat1rating=”8.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Fatih Kahraman

Her konuda fikir sahibi insan. Omnilojist.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir