Playstore 23 Nisan’da Tüm Çocuklara “SüperCan 2” Oyununu Hediye Ediyor

Playstore, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukları çok sevindirecek bir hediye hazırladı. Okumaya devam et Playstore 23 Nisan’da Tüm Çocuklara “SüperCan 2” Oyununu Hediye Ediyor

BTK TTNET İle SOBEE Birleşim Talebine İzin Verdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, TTNET ve SOBEE’nin yapmak istediği birleşim girişimine izin verdi. TTNET PlayStore’dan sonra Sobee atağıyla ciddi anlamda oyun sektörüne giriş yaptı. Okumaya devam et BTK TTNET İle SOBEE Birleşim Talebine İzin Verdi

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Yeni Başkanı Belli Oldu

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) başkanlığına Joy Game CEO’su Barış Özistek Seçildi. Okumaya devam et Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Yeni Başkanı Belli Oldu

TÜDOF Başkanı Mevlüt Dinç TRT Haber’de Seyid Kılıç’ın Konuğu Oldu

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Özel Gündem programına katılan Mevlüt Dinç, Seyid Kılıç’ın sorularını yanıtladı.

Seyid Kılıç’ın sorularına gelen yanıtlardan önce kısaca TÜDOF’un kurulma sürecine değinerek bir hatırlatma yapmak istiyorum.

TÜDOF kurulmadan önce, henüz devlet ile yeni görüşülmeye başlandığı zamanlarda, sektör paydaşları olarak toplantılar yaptık. Yaptık diyorum zira ben de bu toplantılara oyun basını cephesinden katıldım. O dönemlerde Beyaz TV’de teknoloji programı yapıyorduk, programın yarısını video oyunlarına ayırıyorduk. Oyun bölümünün içeriğini ben hazırlıyor ve sunuyordum. Aynı zamanda Beyaz Gazete’de oyun sayfasını yönetiyor ve ağırlıklı olarak oyunlar üzerine makaleler yazıp sektörle alakalı köşeler hazırlıyordum. Ek olarak aynı dönemde fahri temsilcisi olduğum başka kurum ve oluşumlar da vardı, yani büyük bir şevk ve destek duygusuyla bu toplantılarda yerimi aldım.

Velhasıl e-sporcusundan geliştiricisine, oyun basınından dağıtıcısına ve hatta dev firmaların Türkiye’deki temsilcilerine kadar birçok sektör paydaşı bir araya gelip başkan olarak Mevlüt Dinç’i gösterdi. Aylar geçti atanan delegelerle devlet de oylamasını yaptı ve Mevlüt Dinç’i seçti.

Ekonomik Açıdan Türk Oyun Sektörü Büyütülecek

Seyid Kılıç’ın sorularına cevap veren Mevlüt Dinç, TÜDOF’un üzerinde çalıştığı projeleri de anlattı.

Dünyadaki oyun sektörünün 70 milyar doları aştığını söyleyen Mevlüt Dinç, bu başarının 30 yıl gibi kısa bir sürede geldiğinin altını çizdi. Sinema sektörünü geçen oyun sektörünün Türkiye’deki değerinin 200-250 milyon doları bulduğunu dile getiren Dinç, potansiyelin daha büyük olduğunu vurguladı. Dinç, Türkiye’de 20 milyonu aşkın oyuncunun bulunduğu ve Türkiye’nin manevi anlamda dünyanın oyunlar açısından ilk 10 ülkesi arasında yer aldığını da söyledi.

Mevlüt Dinç, birçok kişinin hem fikir olduğu ekonomik büyüklüğe de değindi. Dinç’e göre ekonomi cephesinden henüz hak edilen yerde olmayan Türk oyun sektörü, TÜDOF’la bu sorunu aşacak. Bizim gibi sizlerin de dikkatinden kaçmayan ‘her kesimin dikkatini çekmeye başladı’ hususunu da atlamayan Mevlüt Dinç, sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan değil aynı zamanda Ekonomi Bakanlığı’nda da oyun sektörüne desteklerin olduğunu belirtti.

İşte Madde Madde Açığa Çıkan İş Planı

Bizi ve diğer mecraları sıkı takip edenler için bazı hususlar bilindik de olsa, birçok oyuncu için bazı bilinmeyenler Özel Gündem ile açığa çıktı.

  • E-Spor Türkiye Milli Takımı kuruluyor (Daha önce haberini yaptığımız için bunu biliyorsunuz.)
  • Dijital Oyun Olimpiyatları’nın bir ilk olarak Türkiye’den çıkması için çalışmalar yürütülüyor.
  • ‘Bilgilendirme kitapçığı’ üzerinde çalışılıyor. Ebeveynler için olduğunu düşündüğümüz kitapçık, oyuncuların (özellikle çocuk) güvenli ve sağlıklı bir şekilde oyunlara nasıl ulaşabileceğini anlatacak.
  • Ülke çapında ebeveynlerin katılımıyla sempozyumlar ve bölgesel toplantılar yapılacak.
  • Oyun tabanlı eğitim çalışmaları yapılıyor, Fatih Projesi kapsamında ilk meyveleri göreceğiz.
  • Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu üyesi olan Federasyon, oyunların yaş gruplarına göre sınıflandırılmasına yardım ediyor. İlk sınıflandırma çalışması bitmiş bile. Biten çalışma onay için Bakanlığa da gönderilmiş durumda.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun çalışmalarını yakında takip ediyoruz. Gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Oyun Fest Özel

E-Tohum Oyun Geliştiricileri Zirvesi Bilgileri Güncellendi

Oyun geliştiricileri zirvesi salonu değişti, Maçka’da Mustafa Kemal Anfisi’nde gerçekleşecek organizasyon hakkındaki son bilgiler haberin devamında. Okumaya devam et E-Tohum Oyun Geliştiricileri Zirvesi Bilgileri Güncellendi

SüperCan 2’deki Düşmanlarınızı Tanıyın – Resim Galerisi

SüperCan 2’nin çıkacağı aylar öncesinden duyurulmuştu. Peki yeni oyunda 7-70’e kitlesi olan yeni oyunda hangi düşmanlarla karşılaşacağız merak etmiyor musunuz? Okumaya devam et SüperCan 2’deki Düşmanlarınızı Tanıyın – Resim Galerisi

E-Tohum Oyun Geliştiricileri Zirvesi

Bu kadar Türk oyun geliştiricisini bir arada zor görürsünüz! E-Tohum sektörün önemli geliştirici isimlerini bir araya getiriyor. Okumaya devam et E-Tohum Oyun Geliştiricileri Zirvesi

Türkiye Dijital Oyunlar Milli Takımı Hangi Süreçte?

Birçok kez duyduğunuz ‘Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’ milli takım kuruyor haberleriyle heyecanlandınız, peki süreç hakkında bilginiz var mı? Okumaya devam et Türkiye Dijital Oyunlar Milli Takımı Hangi Süreçte?