League of Legends Türkiye Büyük Finali 2016 Şampiyonu Belli Oldu

League of Legends Türkiye Büyük Finali büyük bir mücadele tanıklık etti. Okumaya devam et League of Legends Türkiye Büyük Finali 2016 Şampiyonu Belli Oldu

Puskas Ödüllü Wendell Lira Sırf FIFA Oynayabilmek İçin Futbolu Bırakıyor

İyi bir FIFA oyuncusu olmak isteyen Wendell Lira, bu amacı doğrultusunda profesyonel futbol kariyerini noktalama kararı aldı. Okumaya devam et Puskas Ödüllü Wendell Lira Sırf FIFA Oynayabilmek İçin Futbolu Bırakıyor

2016 E-Spor Endüstri Ödülleri İçin Adaylar Belli Oldu

21 Kasım’da Londra’da düzenlenecek olan eSports Industry Awards 2016’nın ilk etabındaki adaylar belli oldu. Okumaya devam et 2016 E-Spor Endüstri Ödülleri İçin Adaylar Belli Oldu

Peter Moore E-Spor Ve Madde Kullanımı İçin Açıklamalarda Bulundu

Electronic Arts yöneticilerinden Peter Moore, E-Spor organizasyonlarındaki çeşitlilikten madde kullanımına kadar pek çok konudaki düşüncesini açıkladı. Okumaya devam et Peter Moore E-Spor Ve Madde Kullanımı İçin Açıklamalarda Bulundu

M&B: Warband LAN Turnuvası’nın Finali Bu Hafta Sonu METUCON’DA!

Bu sene 19.’su düzenlenecek olan, ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantazi Topluluğunun düzenlediği METUCON’da M&B takipçilerini sevindirecek haberler var! Okumaya devam et M&B: Warband LAN Turnuvası’nın Finali Bu Hafta Sonu METUCON’DA!

TÜDOF Başkanı Mevlüt Dinç TRT Haber’de Seyid Kılıç’ın Konuğu Oldu

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Özel Gündem programına katılan Mevlüt Dinç, Seyid Kılıç’ın sorularını yanıtladı.

Seyid Kılıç’ın sorularına gelen yanıtlardan önce kısaca TÜDOF’un kurulma sürecine değinerek bir hatırlatma yapmak istiyorum.

TÜDOF kurulmadan önce, henüz devlet ile yeni görüşülmeye başlandığı zamanlarda, sektör paydaşları olarak toplantılar yaptık. Yaptık diyorum zira ben de bu toplantılara oyun basını cephesinden katıldım. O dönemlerde Beyaz TV’de teknoloji programı yapıyorduk, programın yarısını video oyunlarına ayırıyorduk. Oyun bölümünün içeriğini ben hazırlıyor ve sunuyordum. Aynı zamanda Beyaz Gazete’de oyun sayfasını yönetiyor ve ağırlıklı olarak oyunlar üzerine makaleler yazıp sektörle alakalı köşeler hazırlıyordum. Ek olarak aynı dönemde fahri temsilcisi olduğum başka kurum ve oluşumlar da vardı, yani büyük bir şevk ve destek duygusuyla bu toplantılarda yerimi aldım.

Velhasıl e-sporcusundan geliştiricisine, oyun basınından dağıtıcısına ve hatta dev firmaların Türkiye’deki temsilcilerine kadar birçok sektör paydaşı bir araya gelip başkan olarak Mevlüt Dinç’i gösterdi. Aylar geçti atanan delegelerle devlet de oylamasını yaptı ve Mevlüt Dinç’i seçti.

Ekonomik Açıdan Türk Oyun Sektörü Büyütülecek

Seyid Kılıç’ın sorularına cevap veren Mevlüt Dinç, TÜDOF’un üzerinde çalıştığı projeleri de anlattı.

Dünyadaki oyun sektörünün 70 milyar doları aştığını söyleyen Mevlüt Dinç, bu başarının 30 yıl gibi kısa bir sürede geldiğinin altını çizdi. Sinema sektörünü geçen oyun sektörünün Türkiye’deki değerinin 200-250 milyon doları bulduğunu dile getiren Dinç, potansiyelin daha büyük olduğunu vurguladı. Dinç, Türkiye’de 20 milyonu aşkın oyuncunun bulunduğu ve Türkiye’nin manevi anlamda dünyanın oyunlar açısından ilk 10 ülkesi arasında yer aldığını da söyledi.

Mevlüt Dinç, birçok kişinin hem fikir olduğu ekonomik büyüklüğe de değindi. Dinç’e göre ekonomi cephesinden henüz hak edilen yerde olmayan Türk oyun sektörü, TÜDOF’la bu sorunu aşacak. Bizim gibi sizlerin de dikkatinden kaçmayan ‘her kesimin dikkatini çekmeye başladı’ hususunu da atlamayan Mevlüt Dinç, sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan değil aynı zamanda Ekonomi Bakanlığı’nda da oyun sektörüne desteklerin olduğunu belirtti.

İşte Madde Madde Açığa Çıkan İş Planı

Bizi ve diğer mecraları sıkı takip edenler için bazı hususlar bilindik de olsa, birçok oyuncu için bazı bilinmeyenler Özel Gündem ile açığa çıktı.

  • E-Spor Türkiye Milli Takımı kuruluyor (Daha önce haberini yaptığımız için bunu biliyorsunuz.)
  • Dijital Oyun Olimpiyatları’nın bir ilk olarak Türkiye’den çıkması için çalışmalar yürütülüyor.
  • ‘Bilgilendirme kitapçığı’ üzerinde çalışılıyor. Ebeveynler için olduğunu düşündüğümüz kitapçık, oyuncuların (özellikle çocuk) güvenli ve sağlıklı bir şekilde oyunlara nasıl ulaşabileceğini anlatacak.
  • Ülke çapında ebeveynlerin katılımıyla sempozyumlar ve bölgesel toplantılar yapılacak.
  • Oyun tabanlı eğitim çalışmaları yapılıyor, Fatih Projesi kapsamında ilk meyveleri göreceğiz.
  • Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu üyesi olan Federasyon, oyunların yaş gruplarına göre sınıflandırılmasına yardım ediyor. İlk sınıflandırma çalışması bitmiş bile. Biten çalışma onay için Bakanlığa da gönderilmiş durumda.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun çalışmalarını yakında takip ediyoruz. Gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Oyun Fest Özel