DayZ’den Beklenmedik Başarı

Yaratıcı ve denenmemiş fikirlerin doğru uygulandıkları zaman oyun sektörü içerisinde çok büyük sükse yaptıkları bir gerçek, bunun en büyük örneklerinden birisi Minecraft ancak bugün karşımıza çıkan başka bir kanlı canlı örnek var. DayZ!!! Okumaya devam et DayZ’den Beklenmedik Başarı

Oyun Olma Yolunda İlerleyen DayZ’nin Alpha’sı Ne Zaman Geliyor?

Dean Hall, Joystiq ile yaptığı röportajda Arma2’den türeyen DayZ modunun en erken Haziran’daki resmi gözden geçirme toplantısından sonra Alpha olarak yayınlanabileceğini söyledi. Okumaya devam et Oyun Olma Yolunda İlerleyen DayZ’nin Alpha’sı Ne Zaman Geliyor?

DayZ Türkiye Topluluk Sitesi Yayında

Çok değil, kısa bir süre önce ArmA II’nin DayZ adlı modunu sizler için incelemiştik. Öyle ki ‘Bu mod oyun aldırır’ dedik ve öyle de oldu. DayZ çılgınlığı Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de giderek artıyor. Okumaya devam et DayZ Türkiye Topluluk Sitesi Yayında

The War Z’ye Şans Tanıyabiliriz

Ortalık kızışırken, oyun sektörü yeni bir içeriğe kavuşuyor. The War Z, DayZ klonumu yoksa samimi bir rakip mi?

The War Z, zombiler ile dolu bir kıyamet sonrası dünyada oynayacağımız hayatta kalma temalı yeni bir MMO. Hammerpoint Interactive tarafından geliştirilen oyun, DayZ ile gelen ve tarzda devrim niteliği taşıyan bir çok özelliği içersinde barındırıyor. Bununla da kalmayıp DayZ’nin şu anda kapasitesinde bulundurduğu oyuncu sayısından çok daha büyük kapasiteli serverlarda oynayabileceğimizi vaat ediyor. Oyunu bir kere satın aldıktan sonra bir daha abonelik ücreti ödemeden oynayabileceğiz. Henüz oyun içinde gerçek para ile alışveriş yapılıp yapılmayacağı hakkında bir bilgi yok.

DayZ’nin büyük başarısından sonra, devasa modun mekaniklerini temel alacak oyunları görmeyi bekliyorduk, fakat bu biraz erken oldu. Zira DayZ henüz alfa aşamasında. Peki, DayZ modunun geliştiricisi bu duruma ne diyor? Dean Hall, PC Gamer ile yaptığı röportajda bu konudaki düşüncelerini şu şekilde açıklıyor :

Bence rekabet iyi bir şey, ve oyunlarına koydukları özellikler çok iddialı. Umuyorum ki, oyuncuların DayZ’ye verdikleri tepki diğer oyun geliştiricilerinin, hatta bazı yayıncı şirketlerinde dikkatini çeker ve sektör ile ilgili mutlak gerçekleri sorgulamaya başlarlar. Belki The War Z’nin duyurulması bunun başlangıcıdır. Eğer öyleyse bu çok güzel bir şey.

Fakat oyun ile ilgili açıklanan özellikler, henüz hazırlanmamış ki bunlar oyuna konması vaat edilen özellikler bu pek hoş bir şey değil. Çünkü bunlar yapılması zor şeyler… DayZ’nin bunları başarmış olmasının tek nedeni 10 yıldır geliştirilen mükemmel bir oyun motorunu temel alarak hazırlanması. Yorumlar için spekülasyon yapmak ayrı, henüz geliştirilmemiş bir özellik için söz vermek ayrı bir şey. Sonuç olarak oyunun bitirilmiş hali iyi olsa bile, oyuncular böyle durumlara kötü tepki verir.

DayZ’nin özellikleri açısından bakacak olursak, bana göre DayZ’nin başarısı özelliklerinden ziyade, bu özelliklere olan yaklaşımından kaynaklanıyor. DayZ’nin özelliklerini alıp, başka bir oyun motoruna koyup, başka bir ekip ile aynı özellikleri farklı bir yaklaşım ile uygulamaya çalışacak olursanız, işe yaramayacaktır. DayZ şu anda piyasada olmasından dolayı bu konuda iyi bir pozisyona sahip ve herkes çıkacak olan ürünün DayZ ile karşılaştırılmasını yapacaktır. Aynı şey World of Warcraft ve arkasından piyasaya sürülen benzer MMO’lar içinde yapıldı. Şüphesiz ki içimde ki asker, biraz rekabet istiyor. Kısacası bence bu harika bir haber!

DayZ’nin yapımcısı Dean Hall’ın düşünceleri bu şekilde. Diğer yandan The War Z ekibi, oyunlarının DayZ Alfa sürümü piyasaya çıkmadan önce geliştirildiğini iddia ediyor. DayZ’nin başarısı ile gaza geldiklerini ve DayZ camiasının forumlardaki tavsiyeleri üzerinden bazı özelliklerini geliştirdiklerini söylüyorlar. Ayrıca ekiplerindeki birçok kişinin de DayZ fanı olduğunu belirtiyorlar.

DayZ MOD Galerisi

Arma 2’nin bir modu olup 500 bini aşkın oyuncuya ulaşan DayZ’nin ekran görüntülerinin yer aldığı bir galeri oluşturduk. Okumaya devam et DayZ MOD Galerisi

Arma 2: DayZ MOD – Alfa İnceleme

Arma 2’nin DayZ modunu oynamadıysanız kaçırdığınız tecrübenin tanımı yok. Sizler için DayZ modunu inceledik, kanibalizmin kol gezdiği bir evrene gidiyoruz. Başka bir oyunda hayatta kalmak için bu kadar çabalamadınız. Okumaya devam et Arma 2: DayZ MOD – Alfa İnceleme