Battlefield 4 İnceleme

Dünya tarihinde az sayıda medeniyet sürekli diplomasi yapmaya ihtiyaç duymamıştır. Bu medeniyetlere Roma ve Osmanlı İmparatorluğu güzel iki örnektir. Her alanda görülen gerilemeler siyasi arenada çeşitli diplomasi taktiklerinin yapılmasına ve dost arayışına sebep olmuştur. Örneğin Osmanlı İmparatorluğu 14 yüzyıllarda kuruluyor ama ilk savunma ve askeri ittifaklarını 18. yüzyılda yapıyor. Yani bir devletin zayıfladığını uluslararası arenadaki hal ve hareketlerinden anlayabilirsiniz…

Electronic Arts’ın gözbebeği, DICE’ın biricik serisi Battlefield bir aile üyesine daha kavuştu. Battlefield 4 kısa bir süre önce satışa sunuldu. Yeni bir sunuma sahip senaryosu ve devasa çoklu oyuncu bölümüyle yine kendisiyle yarışan bir yapım var karşımızda.

Battlefield 4’ün senaryosunda gelişen olaylar üçüncü oyundan yaklaşık 6 yıl sonrasını konu ediniyor. ABD ve Rusya arasındaki problemlerin had safhada olduğu süreçte Çin, yeni bir güç ve dengeyi belirleyecek olan devlet olarak gelişim gösterir. ABD ise (COD Ghosts’ta da böyle idi) artık bir süpergüç değildir. Çin de yükselmiş olsa da kendi içinde sorunlar yaşamaktadır, hükümet ve ordu çatışma içerisindedir. Çin hükümeti ABD, darbeciler de Rusya tarafından desteklenmektedir. İşte bu büyük oyunların döndüğü buhranda biz de Tombstone adında bir tim üyesi olarak gizli görevler üstleniyoruz. Senaryonun klişeliği ve sunumdaki sığlık grafiklerin muazzamlığında eriyip gidiyor. Akılda kalıcı olmayan ve benimsenemeyecek içi boş karakterler de sadece o anlık katlanabileceğiniz yoldaşlarınız olarak varlık gösteriyor. Ama olumsuz yanlar bu kadar olsa sıkıntı yok… Devamı yazımın ilerleyen bölümlerinde…

Battlefield4-1

Senaryo Battlefield 4’ün yarısı diyemeyiz, yarısından da az bir bölümünü kapsıyor. Oyunun asıl gövde gösterisi yaptığı yer multiplayer. Değerlendirme de buna göre yapılmalı lakin senaryo eklendiğine göre bir iddia da güdülüyor demektir, haliyle senaryo da tahlilimizi etkilemekte. Neyse, multi’ye dönecek olursak öncelikle co-op’un kaldırıldığını söyleyeyim. Demek ki çok oynanmıyordu, açıkçası BF3’te hiç arkadaşlarımla co-op yapmadım. Yerinde bir karar, zaten senaryo da pek co-op’luk dizayn edilmiş değil. Asker sınıflarının büyük oranda BF3’le aynı olduğunu ama sınıfların bazı özelliklerinde iyileştirmelere gidildiğini gözlemledim. Ama asıl hakkında konuşulacak özellikler gerçek zamanlı olayların yaşandığı yeni harita sistemi, mangaları yöneten komutan sistemi, her aracı test edebileceğiniz bir eğitim bölümü ( bence en güzel gelişme :), izleyici modu ile yeni multiplayer modları olan Defuse ve Obliteration. Sırayla ilerleyelim

Levolution adı verilen sistem sayesinde Battlefield 4, oyun aleminde hiçbir oyunun sahip olmadığı derecede canlı savaş haritalarını bünyesinde barındırıyor dersek yalan söylemiş olamayız. Sizin dışınızda doğanın var olduğunu ve aynı zamanda çatışmaların çevreye ne denli zarar verdiğini Battlefield 4 ile tecrübe ediyorsunuz. Çatışmalar esnasında artık binaların belli başlı yerleri parçalanmıyor, tamamıyla binalar çöküyor. Binalar olsa yine iyi, dev gökdelenler çatışma hasarıyla yıkılıyor. Barajlar patlatılıp harita aqua parka dönüştürülebiliyor… Peki ya doğal afetler? Silahları ve silah tutuşunuzu etkileyen bir fırtınanın beklenmedik bir anda çıkmasıyla değişen üstünlük şartlarına ne demeli? Bir de buna devasa alanlarda önceki serilere nazaran birbirine daha yakın ele geçirilecek bölgeler eklenince, hem meydan hem de yakın temas muharebeleri aynı anda çok daha gerçekçi bir ortamda yaşanıyor.

Battlefield4-2

Ustalar bilirler, Half Life’ın zamanında bir modu olan ama şu an ayrı bir oyun olarak piyasada Natural Selection (NS2 incelemesi) adıyla bilinen RTS ve FPS türlerinin bir arada olduğu harika oyunun içeriği artık Battlefield 4 ile seriye eklenmiş durumda (BF2 sevdalılar şimdi daha mutlu). Strateji ve FPS bir arada, evet, yanlış okumadınız. Seviye 10’a ulaşanlar kaptan olarak sadece harita üzerinden komutlar vererek tim/mangalarını hedeflere yönlendiriyor ve çeşitli yardımlarda bulunuyor. Bunu aynı zamanda mobil ve tablet platformlar üzerinden de yapabiliyorsunuz, test etmediğimi de not düşeyim. Eğer sözünüz dinlenirse muazzam bir içerik, sözünüzün dinleneceği sunucularda veya arkadaş çevrenizle oyna girdiğinizde kaptan olabilir veya kaptan olan arkadaşınızı dinleyerek üstünlük sağlayabilirsiniz.

Eğitim bölümü ile artık uçak ve helikopterler korkulu rüya olmaktan çıkıyor. Bu bölüm sayesinde hangi aracı nasıl kullanacağınızı ve yeni özelleştirilebilir teçhizatlarına nasıl çalıştığını test edebilirsiniz. Artık asker veya askeriyeden emekli olan üstatlara ezilme yok arkadaşlar…

Artık dilerseniz sunucularda izleyici olabilir ve oyuncuları farklı kamera açılarından izleyebilirsiniz. Bu sayede özellikle halka açık sunucularda esip gürleyen usta oyuncuları izleyerek siz de iddialı bir BF oyuncusu haline gelebilirsiniz.

Battlefield4-3

Multiplayer’da iki yeni modumuz mevcut. Defuse bunlardan ilki. Defuse’ta bomba kurmak veya bombayı imha etmeniz gerekiyor. O devasa alanda çıkacak olan hengameyi düşünün, herkes bir hedefe yöneliyor. Obliteration ise bomba imha, bayrak kapma ve bölge fethi gibi farklı modları bir arada bulunduran diğer yeni multiplayer modumuz.

“Battlefield 3’e göre ne değiştirdiler ki ertesi sene yenisi çıkıyor.” diye söylenen oyuncular, yiğidi öldürmeyin hakkını da yemeyin. Yeni bir oyun için ve asıl alanı multiplayer olan bir oyun için gayet güzel değişiklikler ve yeni eklemeler söz konusu. Battlefield 4 kesinlikle çoklu oyuncu bölümünde sınıfı geçiyor. Ama senaryo bölümü için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Senaryo boyunca karşıma bol bol grafik hatası çıktığı gibi yazılımsal (scripted) olayların da sekteye uğradığını gördüm. Tabiri caiz ise bu hatalar “Boğazımdaki gıcık gibi senaryo ilerleyişi” tabirini arkadaş ortamında kullanmama sebep oldu. Öyle hatalara denk geldim ki birkaçını, hiç adetim değildir ama artık adetim haline geldi, videoya çekerek şahsi YouTube kanalıma yükledim… Koskoca DICE, böylesine bir oyun motoruyla kendini nasıl rezil eder? Hiç mi bölüm tasarımcıları ve bölüm testçileri bu hataları görmüyor ve aynı zamanda “derler” diye düşünerek hareket etmiyor, anlam veremiyorum.

Battlefield4-4

Frostbite 3 için özellikle fizik ve ışıklandırma açısından gerçeğe en yaklaşan oyun motoru diyebiliriz. Gerek senaryo gerek multiplayer bölümünde savaşın soğuk ve kasvetli havasını kesinlikle iliklerinizde hissediyorsunuz. Haritalar ve bölüm tasarımları da gerçekten büyüleyici. Silah, araç, atmosfer ve insan sesleri de görsellere eklenince gerçeğiniz bir anda dijitale geçiş yapıyor. Böyle bir ortam şu an hiçbir oyunda yok. Ama bu oyuna yakışmayacak kaplamalara da denk gelmedim değil. Call of Duty Ghosts’a eleştiri getirenlerin bile şaşıracağı düşük çözünürlükteki kaplamalar ve bir üsteki paragrafta yazıya döktüğüm grafik hatalarıyla karşılaşmadım değil. Ama yineliyorum gerçekçi atmosfer birçok hususu eritmeye yetiyor.

Battlefield 3’ü tam özümsemiş ve bir düzen tuturmuşken oyunculara yeni bir soluk aldıran Battlefield 4, senaryosuyla bir yere kadar ama multiplayer’ı ile daha iyisi gelene kadar bizleri bir hayli oyalayacak.

Battlefield 4’ten Oyun İçi Kesitler Barındıran Harika Bir Video!

Birkaç saat önce ortaya çıkan resimlere video da eklendi. İşte Battlefield 4 tüm ihtişamıya karşınızda. Okumaya devam et Battlefield 4’ten Oyun İçi Kesitler Barındıran Harika Bir Video!

Battlefield 4’ten İki Karakter Meydana Çıktı!

Battlefield 4’ün resmi sitesi, 26 Mart (pasifik saatiyle) akşam 11’de görücüye çıkarılacak olan oyuna bir hazırlık olarak geçtiğimiz günlerde faaliyete geçmişti. Okumaya devam et Battlefield 4’ten İki Karakter Meydana Çıktı!

Battlefield 4’ün Betasının Ne Zaman Başlayacağı Duyuruldu

Battlefield 3’ün topluluk yöneticisi Ian Torney dün attığı tweette BF4 betasının 2013 sonbaharda başlayacağını duyurdu. Okumaya devam et Battlefield 4’ün Betasının Ne Zaman Başlayacağı Duyuruldu