Dark Souls II Crown of the Sunken King İnceleme

Dark Souls II’nin Lost Crowns Trilogy Season Pack’i içinde yer alan Crown of the Sunken King DLC’si çıkışını yaptı. Okumaya devam et Dark Souls II Crown of the Sunken King İnceleme

DARK İnceleme

Vampirler, zombileri tahtından edebilecek mi? Son yıllarda bir vampir akımı tutturdu gidiyor. Kitap, dizi, film gibi alanlarda son yıllarda yer alan vampirler, oyun dünyasının yaşayan ölüleri zombilere karşı. Bakalım bu Temmuz çıkan DARK isimli oyunumuz vampirleri kitaplardan çıkıp oyun dünyasına nasıl sunmuş? Kan emici dostlarımızdan birisi olan Eric Bane ile bu sorunun cevabına bakalım.

Karakterimiz Eric Bane, vampire dönüştüğünde geçmişini unutmuş ve kendini diğer vampirlerin ‘Merkez’ dediği yerde bulmuş taze mi taze bir vampirdir. Kendini oluşturan vampirin kanını içmezse ‘beyinsiz bir gulyabaniden farkı kalmayacağını öğrenince maceramız da başlıyor. Bu maceramızda elbette yalnız değiliz ‘Merkez’ dediğimiz yerde bize yardım eden birçok vampir arkadaşımız da var.

DARK-1

Oyunun temel dinamikleri Gizlilik-Aksiyon üzerine kurulmuş bunun yanında az olsa da RPG ögeleri de var. Gizlilik konusunda bize yardımcı olan ve vampirlere has birçok özellik kullanıyoruz; ışınlanma, uzaktan öldürme, sessiz hareket etme, vampir hızında hareket etme gibi birçok özelliğimiz var. Başlangıçta sadece 2 yeteneği kullanmamıza izin veriliyor; Işınlanma ve Vampir görüşü. Işınlanma düşmanın arkasına sinsice geçmeye yarıyorken Vampir görüşü ise düşmanlarınızın yerini belirleyerek plan yapmanıza olanak sağlıyor. Yetenekleri hem kullanmak hem de geliştirmek için insan kanına ihtiyaç duyuyorsunuz, neyse ki düşmanlarımız bol!

Bölüm tasarımları başarılı diyebiliriz. Özelliklerimizi kullanarak gizlice hedefe ulaşmaya çalışmak kimi zaman öyle kolay olmuyor. Bazen düşmanlarınız öyle bir konumlandırılmış oluyor ki satranç oynar gibi her hamlenizi tartmanız gerekiyor. DARK, gizlilik konusunda başarılı olsa da gizlilikten çıkıp aksiyona daldığınızda ise vasatı geçemiyor. Yapay zekanın bağışlayıcı tavrı sizi aksiyondan uzaklaştırıp tekrar gizliliğe geçmenize zorluyor. Bunun üstüne vampirimizin yakın dövüşte başarısız olması aksiyonu başlamadan bitiriyor.

DARK-2

Grafiksel olarak birçok sorun oyun boyunca gözünüze batıyor. NPC’leri geçtim, ana karakterimizin dahi yüz modellemesi oldukça kötü durumda. Bölüm tasarımları ise her ne kadar birbirine benzese de gizlilik ağırlıklı oynamak için uygun ortam olmuş.

Vampir sesini tanımlayın deseler; gizemli, buğulu, sakin… gibi tanımlar yaparız. Oyunda tüm tanımlamalara uygun bir seslendirme kahramanımız için yapılmış. Yan karekter seslendirmeleri, ana karakter kadar başarılı olmasa da ortalamanın üstünde. Düşmanlar ve NPC’lerin sesleri ise yine tekdüze. Çevre sesleri bu gizemli dünyada bizi tedirgin edebiliyor. Kırık cama basınca veya ışığa yaklaşınca çıkan ses ufak korkular yaşatıyor. Keşke birde görevler esnasında oyunun müzikleri iyi seçilseydi. Oyun müziğinin atmosferde hiç katkısı olmuyor. Bir vampiri yönetiyoruz ama atmosfer ne yazık ki bizi içerisine çekemiyor.

DARK-3

Oynanış ve grafik cephesinde sınıfta kalan oyun, gizlilik üzerine kurulu oyunlardan hoşlananların tercih edebileceği bir yapım. Lakin emin olun daha iyilerini gördünüz. Yaz sıcakları henüz geçmiş değil, türün severleri için farklı bir alternatif, fazlası değil.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 50″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: PlayStore.com

Bir başka vampir, bir başka gizemli dünya, bir başka kıl payıyla hit olmayı kaçıran oyun…” cat1rating=”5.0″]

 

 

The Last of Us İnceleme

The Last of Us’la kimi hangi kefeye koyacağınızı öğreneceksiniz! Sizler için bu güzel yapımı mercek altına aldık. Okumaya devam et The Last of Us İnceleme