eSpor’u Protesto Eden Futbol Taraftarları Sahaya Oyun Kolu Attı!

İsviçre’nin Bern kentinde oynanan Young Boys – Basel maçında eSpor’a karşı tavır alan futbol taraftarları sahaya oyun kolu fırlattı.

Popülaritesi gittikçe yükselen eSpor artık büyük çaplı pek çok spor kulübünün de dikkatini çekmiş durumda. Ülkemizin de önde gelen spor kulüpleri yatırımlarını bu sektöre yöneltmeye başladı. eSpor karşılaşmalarında taraftar kitleleri görmeye artık alışsak da anlaşılan o ki bazı taraftar grupları, kulüplerinin bu yeni spor dalına yönelik adımlar atmasına son derece karşı.

23 Eylül 2018’de İsviçre’nin Bern şehrinde Young Boys ve Basel futbol kulüpleri karşı karşıya geldi. Ancak dakikalar 15’i gösterdiğinde ev sahibi Young Boys’un Ultras isimli taraftar grubu ilginç bir protestoya imza attı. Takımlarının olası bir eSpor yatırımına karşı tavır göstermek isteyen taraftarlar sahaya tenis topları ve DualShock oyun kolları fırlattı. Saha birden yabancı maddelerle dolunca hakem maçı durdurmak zorunda kaldı. Fakat taraftarların protestosu bitmemişti. Oyun durunca da tribünlerde bu sefer üzerinde büyük bir “Duraklatma Düğmesi” yer alan afiş açıldı. Görevlilerin sahayı temizlemesinin ardından maç kaldığı yerden devam etti ve 90 dakikanın sonucunda Young Boys sahadan 7-1’lik galibiyetle ayrıldı.

Young Boys’un şu an için bir eSpor kulübü bulunmuyor, ancak maçtaki rakipleri Basel, İsviçre eSpor Ligi’nde bir takıma sahip ve lig gittikçe genişlemeye devam ediyor. Takımlarının da bu yoldan ilerlemesini istemeyen Young Boys taraftarları da böyle bir protestoya imza attı. Maçın ardından açıklama yapan kulüp yetkilileri böyle bir eylemin kulübe ve oyunculara zarar verdiğinin altını çizip federasyondan gelecek yaptırımları beklemek zorunda olduklarını belirtti.

Kulüpten yapılan açıklama bu kadarla sınırlı değil. Young Boys kulübünün eSpor ile alakalı adım atıp atmayacaklarına yönelik bazı demeçler de verildi: “eSpor’a değinecek olursak kulüp temsilcilerimiz gözlem yapıp beklemeyi sürdürüyor. Bu alanda yeni bir pazarın oluştuğunu fark ettik. Aynı zamanda ana faaliyet alanımızın futbol olacağının ve her zaman için de böyle kalacağının garantisini veriyoruz.

CS:GO, LoL ve Rocket League gibi pek çok oyun turnuvasına sahne olan İsviçre eSpor Ligi’nde şu an için farklı kategorilerde 200 kadar takım mücadele etmekte.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir