ESL Oyunculara Doping Testi Uygulayacak

E-spor bir spor branşı olabilir mi diye tartışılırken bu yolda ilk adım ESL’den geldi.

Spor dünyasının en büyük belalarından biri olan doping kullanımı E-spor’a da sıçradı. Oyun turnuvaları sırasında performans arttırıcı ilaç kullanımının önüne geçmek isteyen Electronic Sports League (ESL), Almanya merkezli anti doping şirketiyle beraber çalışma yürütecek. ESL bunu yapmalarındaki amacın ‘adil ve elverişli bir oyun sağlayıp oyuncuların mahremiyetine saygı duymak” olduğunu belirtti.

Oyun camiasında dopinge ve doping karşıtı uygulamalara gerek var mı diye konuşulsa da Mart ayında gerçekleşen ESL One Katowice: Counter Strike Global Offensive yarışmasında Cloud9 oyuncusu Kory “Semphis” Friesen ve takım arkadaşlarının Adderall (dikkat dağınıklığı ve yorgunluk önleyici ilaç) kullanması üzerine bu adım atıldı. Özellikle Amerika ve Avrupa’da bol bol tüketilen ve reçetesiz satılmayan bu ilaç sınav dönemine giren üniversite öğrencilerin gözdesi durumunda. Esas olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç kısa vadede yararlı izlenimler bıraksa da uzun süre içinde kalp rahatsızlıkları ve ritim bozuklukları gibi hoş olmayan sonuçlar doğurabiliyor.

Doping yaptığı belirlenen oyuncular için de çeşitli yaptırımlar düşünüldü. Performans arttırıcı ilaç kullananlar ilk olarak çeşitli disiplin cezalarıyla karşılaşacak. Ancak bu durumun devamında veya daha ciddi bir şeye dönüşmesi halinde bahsi geçen oyuncu mevcut turnuvadan men edilebilecek. İlerleyen zamanlarda gerçekleşecek turnuvalarda doping testlerini uygulayacağını belirten ESL, testi ilk olarak Ağustos’ta gerçekleşecek One Cologne etkinliğinde uygulamayı düşünüyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir