Escape Dead Island İnceleme

Dead Island ailesinin üyesi olan fakat farklı bir yapımcının elinden çıkan Escape Dead Island’ı sizler için inceledik.

Dead Island’ı 3 sene önce oyuna muhteşem bir tanıtım sağlamış olan başarılı fragmanıyla tanımıştık. Gerçi başarılı bulanların yanı sıra çok eleştirenler de olmuştu. Haliyle bir videonun süksesi o dönem Dead Island’ı gündeme taşıdı. Oyun kimilerine göre başarılı kimilerine göre eksik idi. Fakat tek bir husus üzerinde fikir birliği yapılıyordu. Dead Island bir silsilenin başlangıcıydı. Yeni oyunlara gebe olacağı kesindi. Dead Island, Dead Island: Riptide, Dead Island 2, Dead Island: Epidemic, çekimleri için izinleri alınmış bir Dead Island filmi ve Escape Dead Island. Bir fragman nelere kadir değil mi?

Escape Dead Island, diğer seri yapımlarına nazaran, üçüncü şahıs bakış açısı ile oynadığımız macera, korku ve hayatta kalma türleri ile yoğrulmuş bir yapım. Dead Island serisinin içinde olmasına rağmen ana hikayenin yanında canon dediğimiz tabir ile teğet geçen bir yapım. Oyunda, basın yayın alanında bilinen bir kişilik olan, babasının yatını iki arkadaşıyla birlikte çalarak, Banoi adasındaki gizemi çözmeye çalışan Cliff Calo isimli karakteri yönetiyoruz. Oyundaki maceramız Banoi adasının aksine, Geopharm Şirketi’nin araştırma tesislerinin olduğu Narapela adasında geçiyor.

Escape-Dead-Island-1

Oynanış olarak diğer Dead Island yapımlarından farlı olan yapımda genel olarak melee silahlar ile dövüşüyoruz. Mermi kıtlığının yanında sadece iki silahımızın olması, oyunun büyük bir bölümünde ya zombilerden kaçmanızı ya da gizli gizli öldürmeye çalışmanıza neden oluyor. Karşılaştığımız zombiler koskoca bir zombi ordusu olmadığından, karşılaştığımız dört veya beş zombiyi kolayca avlayabiliyoruz. Bazen oyun bizi zorlamak için karşımıza özel enfeksiyonlu, bir nevi daha zorlu zombiler çıkarıyor fakat onları da alt etmesi çok zor. Oyun genel olarak bakıldığında gizlilik üzerine kurulu. Eğilerek bütün zombilerin arasından sıyrılıp, arkalarından bir tornavida darbesiyle onları alt edebiliriz. Veya “Yemişim gerizekalı zombileri…” diyerek bütün adayı koşarak turlayabilirsiniz. Pek bir fark yok aralarında…

Narapela adası bize açık olarak sunulmuş. Bütün adayı oyunun bizi kısıtladığı ölçüde gezebiliyor, keşfedebiliyoruz. Oyunun bizi kısıtladığını belirtiyorum çünkü oyun, hikaye boyunca zehirli gazlar ile geçişimizin engellendiği odalarla, sadece özel geliştirmeye sahip silahların açabileceği kapılarla ve sadece oyun hikayesinde yer aldığı için tasarlanmış olduğu belli olan mekanlar ile kaplı. Harita oldukça cansız durmasının yanı sıra daha önce gördüğünüz bir mekanı veya kapalı olduğu için göremediğiniz bir yeri tekrar görmeniz size sadece silahlarınıza mermi ve bir kaç fotoğraf çekebilme şansından başka bir şey sunmuyor. Yani yapım açık uçlu olmaktan çok uzak bir tasarımdan öte sadece kocaman bir haritadan oluşmakta. Bu da oldukça can sıkıcı bir durum.

Escape-Dead-Island-2

Önceki Dead Island oyunlarında olan crafting sistemi bu yapımda yer almıyor. Sadece silahlarımıza küçük geliştirmeler yapabiliyoruz. Bununla birlikte zombiler öldüklerinde herhangi bir ganimet veya tecrübe puanı vermiyor. Bu da oyunu eksik kılıyor. Oyunda yer alan mini bir challange da bulunmakta. Gazeteci olan karaterimiz, oyunda karşılaştığı olayların ve bulguların fotoğraflarını çekebiliyor. Fakat bu mini oyun herhangi bir kayda değer kazanç sağlamamakta.

Oyun Bitsquid grafik motoru kullanılarak geliştirilmiş ve çizgi roman vari grafikleri ile dikkat çekiyor. Oyundaki bölümler arası geçişlerde kullanılmış çizgi roman – çizimler ise oldukça başarılı. Belkide oyunda karşılaştığım en pozitif etken bu. Bunun yanı sıra Dead Island serisinin ilk oyunundan bazı karakterler ile de oyun içinde karşılaşabiliyoruz. Bu ilk oyunu oynayan oyuncular için güzel bir sürpriz olmuş.

Oyun, her ne kadar co-op olarak daha zevkli bir hale gelebileceği aşikarken, herhangi bir çoklu oyuncu modu sunmuyor. Bir Co-op olsa tadından yenmeyebilirdi. Oyunda karşılaştığımız müzikler ve seslendirmeler ise sırıtmıyor. Bunca eksinin yanında bu iyi bir artı olarak göze batmakta. Dead Island serisi belki Dead Island 2 ile tekrar popülerite kazanacak fakat Escape Dead Island, büyük bir oyun olma potansiyeli taşımıyor. Kısacsı türü sevenler için yoklukta çerez niyetine yiyebilirler.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir