Epic Games Kendi Dijital Oyun Mağazasını Açmaya Hazırlanıyor

Fortnite’ın geliştirici firması Epic Games iddialı bir karar alarak Steam’e rakip olacak yeni bir dijital oyun mağazası açıyor.

Şu an oyun dünyasının en popüler birkaç oyunundan biri olan Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, ses getirecek yeni bir karara imza attı. Epic Games Store adıyla yeni bir dijital oyun mağazası açmaya karar veren firma Steam’i sollamayı amaçlıyor. Bunu yapabilmek için de oyun yapımcılarına cazip komisyon teklifleri sunacak. Steam’e oyun ekleyen bir yapımcının kazandığı paranın %30’u Steam ayrılırken Epic Games Store’da bu oranın sadece %12’de kalması planlanıyor. Epic Games patronu Tim Sweeney de yaptığı açıklamada konuya ilişkin “Yaptığımız analizlerde %30’luk komisyon alan mağazaların maliyetleri %300’den %400’e varan oranlarda artırdığını saptadık.” diyerek yüksek komisyonun olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Epic Games Store’un yakın zaman içerisinde kullanıma açılması ve uygun komisyon oranları sayesinde yapımcı firmaların dikkatini çekmesi planlanıyor. Mağazada herhangi bir oyun motoru kısıtlaması olmasa da Unreal Engine kullanılan yapımlar için lisans ücreti alınmayacak. Tim Sweeney açacakları bu yeni mağazanın en büyük amacının geliştiricilere sektörün aslan payını sunmak olduğunu belirtti. “Oyun endüstrisinin gelişim ve coşkusunu sağlamayı görev kabul etmiş geliştirici ve içerik yöneticilerinin sektördeki aslan payını alması gerektiğine inanıyoruz.

Perşembe günü düzenlenecek Game Awards Töreni’nde mağaza hakkında daha çok detay verilmesi bekleniyor. Ayrıca Epic Games’in bu duyuru için oldukça manidar bir zaman dilimi seçtiğini söylemek gerek. Son zamanlarda bazı bağımsız oyun geliştiricileri, Steam’deki orantısız komisyonlardan dert yanıyor. Zira Steam birkaç gün önce aldığı yeni kararla çok satan oyunlardan aldığı komisyonu daha düşük tutmaya karar verirken diğer bağımsız yapımcıları bir nevi gözardı etmişti. Tam da bu sırada Epic Games’in “düşük komisyon bize, aslan payı size!” diyerek ortaya çıkması fazlasıyla iddialı oldu. Epic Games Store’un Steam’i geride bırakma hedefi ne oranda gerçekleşecek hep beraber göreceğiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir