Empires Apart İnceleme

İnsanın kıymeti, himmeti nispetindedir. Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir.

Kuvvetli olmalı insan. Gücünü, kuvvetini, kudretini milletinden alıp; yine onun için harcamaktan çekinmemeli. Bileği çelikten olanda, odundan olan da kaldırdı mı, bu gayeyle kaldırmaya, bu gayeyle indirmeye hazır olmalı. Zira insan, insan olarak kıymetini kendi nefsi için çalıştığı vakit değil, milleti için gayret gösterdiği vakit if’a etmiş olur.

Ne mi diyorum? Kusura bakmayın, strateji oyunu oynadığım vakitler bazen fazla gaza gelebiliyorum. Her ne kadar söylediklerimin hakikat olduğu hususunda inancım müsebbet olsam da, bugün konumuz bu değil.

Bugün DestinyBit tarafından geliştirilmiş, Slitherine Ltd tarafından dağıtımcılığı üstlenilmiş olan Empires Apart’ı inceliyoruz. Klasik RTS (gerçek zamanlı strateji) lerin devrine sağlam bir selam çakmaya niyetli olan Empires Apart, bakalım strateji severlere nasıl bir deneyim sunuyor.

Oduncu, yaparım, tamam…

Bu üç kelimeyi okuyunca kafasında şimşekler çakanları şöyle alalım. Evet size sesleniyorum “Age of”çular. Niye mi sizlere sesleniyorum, çünkü elimizde Age of’çunun derdine deva, “aranılan kan” denilebilecek bir gerçek zamanlı strateji oyunu var. Hatta ve hatta en temel mekanikler olarak elimizdeki oyun Age of Empires II ile neredeyse birebir aynı, lakin öbür cihetlerde daha yeni ve daha yenilikçi.

Evvela belirtmeliyim ki, daha önceden hiçbir RTS oyunu oynamamış olanlar için Empires Apart ile olaya dahil olmak biraz zor. Bunun en önemli sebebi oyunun sizi kendine kademe kademe ısıttığı bir tek kişilik modunun olmaması. Daha doğrusu oyunda senaryo/hikaye yapısının komple eksikliğinden kaynaklı bu.

Empires Apart’ı açtığımızda bizi oldukça sade ve basit bir menü karşılıyor. Tek kişilik, çok oyunculu ve ayarlar sekmesi basit ve temiz bir arayüzde yan yana sıralanmış halde size bakıyorlar. Oyunun sadece PC’ye çıkması hasebiyle bu ayarlar menüsünün altı oldukça dolu. Oyunun görsel-işitsel özelliklerini ıcık cıcık değiştirebildiğiniz gibi, geliştiriciler oyuna pek çok gerçek zamanlı stratejinin en can alıcı noktalarından olan “Hotkey” ayarını eklemeyi de unutmamışlar.

Peki “Hotkey” sekmesi neden ayarlar menüsünde başlı başına yer almakta? Yani epi topu hızlı erişim tuşları değil mi bunlar? İşte o iş öyle değil sevgili okur. Empires Apart’ta kısayol tuşları oyundaki her devlet için ayrı ayrı atanabilip, kişiselleştirilebiliyor. Hatta farklı profiller kaydedilip aralarında değişiklik dahi yapılabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse uzun zamandır RTS adı altında çıkan oyunlarda bu kadar sağlam kısayol özelleştirmesine rastlamamıştım.

Oyunun oldukça sade Ana Menüsü

Her devlet için ayrı kısayollar dedik ama niçin öyle olduğunu açıklamadık değil mi, haklısınız.

Empires Apart geliştiricilerinin böyle külfetli bir iş yapmasının altında aslında giriştikleri daha külfetli bir iş yatıyor. Oyunumuzda seçilebilen 6 medeniyetin 6’sı da birbirinden neredeyse tamamen farklı birimlere, oynanış mekaniklerini ve teknoloji ağaçlarına sahipler.

Çinliler ticari ve ekonomik alanda daha kuvvetliyken, Moğollar askeri yapılanma ve askerlerinin savaştıkça daha güçlü hale gelmesi gibi özellikleriyle öne çıkıyorlar. Aztekler gelişmek için savaşmaya ihtiyaç duyarken, Araplar savaştan ne kadar kaçınırlarsa o kadar hızlı gelişebiliyorlar.

Bunlar sadece basit örnekler. Misal daha Moğollar’ın çadır kentleşmeye sahip olduğunu ve diktikleri bütün çadır-binaları bozup arabalara yükleyip taşımak suretiyle koca şehre yer değiştirtebildiğinden bahsetmedim. Veyahut Aztek’lerin savaşta yendikleri askerleri öldürmek yerine esir alıp, tapınak olarak diktikleri binaya götürdükleri takdirde kendi inançlarına göre kurban edip ekstra bonuslar kazanabildiklerine de değinmedim. Yada her milletin din adamının tamamen farklı vasıfları olduğuna dair; örneğin Çinlilerin Shaolin rahibinin hem sağlam dövüşebilmesi hem yaralanan askerleri iyileştirmesi, Moğolların şamanının yanında bulunduğu askerlere güç vermesi, Arapların imamının kısaca “wololo” yapabilmesi, Doğu Roma İmparatorluğunun din adamının ise askerler yerine işçilere bonus toplama hızı verebilmesi gibisinden örneklere hiç girmemiştim.

Tabi ki bütün bunların yanında oyun klasik Age of serisi mantığıyla sizden yiyecek-odun-taş-altın toplamanızı, hane üreterek nüfus sınırınızı arttırmanızı ve belli bir miktar kaynak toplayınca çağ atlamanızı istemekte. Bahsettiğim temel mekaniklerin yerinde olması mevzusu buydu

Gördüğünüz gibi, oyun sadece Aztekler, Fransızlar, Bizanslılar, Araplar, Moğollar ve Çinlilerle bile daha burada sayamadığım kadar çeşitliliği ve bu çeşitliliğin yanında taktik zenginliği getiriyor. Empires Apart’ta farklı devletlerin arasındaki çizgiler herhangi bir Age of oyunundan daha net bir şekilde çizilmiş durumda, ki bu kötü bir şey değil, aksine oynanışı inanılmaz zenginleştiren bir etmen. Hatta oyunun tek kişilik ve çok kişilik seçeneklerinde “8” oyuncuya kadar destek verdiğini düşünürsek, bu çeşitlilik ve ittifak kombinasyonları, Empires Apart’a tahmin bile edemeyeceğiniz bir derinlik katıyor diyebiliriz.

Oyunda her milletten belli başlı tarihi figürleri kahraman olarak ordunuza katabiliyorsunuz

Bütün bunların üstüne bir de harita seçiminizin sadece haritanın baz halini belirlediğini ve bütün haritaların “procedural” olarak üretildiğini eklersem, harita ezberleme etmeninin de işin içinden çıkmasıyla, stratejik yapının oyuna ne kadar iyi nüfuz ettiğini daha net anlayabiliriz sanırsam.

Hepsi bu kadar mıydı?

 Yazının başlarında da belirttiğim gibi, oyunun tek kişilik bir hikaye modu bulunmuyor. Bu, bu tarz oyunlarda pek çok oyuncu için eksi bir nokta olabilir, hakeza benim için de öyle. Yine de hemen üzülmemek lazım. Oyunda tek kişilik “skirmish” seçeneğinin yanında bizlere iki şık daha sunuluyor.

Bunlardan ilki “challenges”. Bu meydan okumalar serisinde, oyun bizleri başarılması oldukça zor savaş anlarının tam ortasına atıyor, akabinde bizim kendi becerimiz ve elimizdeki kısıtlı asker ile bölümü başarıyla bitirmemizi bekliyor. Bahsi geçen meydan okumalar kimi zaman tek bir atlı Fransız süvarisiyle 3 tane mızraklı adamı indirmek üzerine olurken, kimi zamanda tarihi bir figürü kontrol edip büyük bir kuşatmayı yönetmek olabiliyor.

Meydan okumaları geçtiğimizde ise karşımıza şimdiye kadar bu tür oyunlarda rastgelmediğimiz bir seçenek çıkıyor, Survival. Evet doğru okudunuz, survival, hani kelime anlamı hayatta kalma olan. Empire Apart bu modda bize gündüz vakitleri süresince şehrimizi kurup, geliştirip, kaynak toplamak için serbestiyet sağlarken, geceleri üzerimize akın akın düşman yolluyor. Haliyle, işin raconu gereği, bu düşmanlar gittikçe zorlaşıyor ve kaynak bulmak gitgide daha zorlu bir hal alıyor.

Evet gelelim fasulyenin faydalarına. Bildiğiniz üzere kimse RTS oyunlarını saece tek başına veyahut botlarla oynamak için satın almaz. İnternet kafelerde yıllarını Age of Empires, Myhology ve hatta Starcraft oynamaya adamış binlerce oyuncu bunun canlı kanıtı niteliğindedir. Zira o kadar uğraştığınız taktikleriniz ancak, sizin gibi düşünebilen ve bilgiyi anlık işleyebilen diğer insanlara uygulandığında keyif vericidir.

İşte bu noktada Empires Apart sizleri hayal kırıklığına uğratmıyor ve tam 8 oyuncuya kadar destek veren, hem dereceli (ranked) hem de normal maçlara olanak sağlıyor. Ben incelemenin yazıldığı ana kadar sadece bir kere online maç yapabildiğim için maalesef performansı değerlendiremeyeceğim.

Sağlam bir RTS oyunundan her zaman sağlam bir hikaye modu ve bölüm bölüm ilerleyen bir senaryo bekleyen benim gibi oyuncuları üzen bu noktanın sebebi muhtemelen oyunun geliştiricisi DestinyBit’in oldukça ufak bir stüdyo olması ve hikaye moduna kaynak ayıramamış olması.

Voxel voxel yumurta, sakın beni unutma

Geldik mi renk, tat, doku, dans dediğimiz noktaya? Galiba geldik. Empires Apart bizlere görsel olarak düşük poligonlu ama kenar yumuşatması oldukça gelişmiş olduğundan göze çok hoş gelen bir grafik yapı sunuyor. Karakterlerin çoğu ve haritamız sanki az detaylı ufak heykellermiş de devasa bir masaüstü oyunu oynuyormuşuz hissiyatı hakim oyuna nedense. Bu tarzı kimisi beğenir kimisi beğenmez, hatta kimisi “oha lan, Unreal Engine 4’ü bunun için mi kullanmışlar” diyebilir. Ben beğenen taraftayım, hem bu görsel stil oyunun sistem gereksinimlerinin de oldukça makul seviyelere düşmesine sebep veriyor. Böylece emektar patates veyahut tost makinanızla dahi bu oyunu oynayabiliyorsunuz, eleştirmeden evvel bir de bu taraftan düşünün.

Tabi görsel olarak her strateji oyuncusunu kesmeyebilir dedik diye hemen “ya düşük bütçeli oyun bağımsız yapım işte” kafasına girmeyin. DestinyBit oyunun bir diğer önemli noktası olan müzikler için zamanında meşhur Empire Earth serisinin müziklerini de yapan Michael Gordon Sophiro ve film-dizi müzikleri yapımında yılları bulunan deneyimli besteci Sean Beeson’u tutmuş.

Bununla da yetinmemişler, aynı Age of serilerinde karşılaştığımız gibi her medeniyetin birimlerini ayrı ayrı seslendirtmişler. Yani aynı Age of Empires’ta duyduğumuz ve vakti zamanında bizi hastası eden “oduncu, yaparım, tamam, madenci” sözcükleri gibi; Empires Apart’ta da Fransızlar allons-y, mineur, Araplar yallah, el hurub gibisinden sözcükler sarf edebiliyor.

Ses efektleri de oldukça tok ve yerinde olan oyun, görsel anlamda bazılarını hayal kırıklığına uğratabilecek olsa da, sesler ve müzikler hususunda bu işin zirvesindeki oyunlarla başa baş bir performans sergiliyor.

Etimos, prokoro, tiome…

Sözlerimizi bir yerde noktalamak icap ederse, Empires Apart kenarda köşede rastlayabileceğiniz birkaç bug haricinde, enfes bir yapım. Tek kişilik senaryosunun olmaması ile kalbimizi kırsa da, son zamanlarda çıkmış en bütün gerçek zamanlı strateji oyunu kendisi.

Empires Apart’ı gerçek zamanlı stratejilere tutkuyla bağlı tüm oyunculara tavsiye ederim.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir