EA CEO’su John Riccitiello’nun İstifasına Mercek Tutuyoruz

Forbes yazarlarından Daniel Nye Griffiths, Electronic Arts’ın CEO’su  John Riccitiello’nun istifasıyla alakalı bir tahlil yazısı kaleme aldı. Okuyoruz.

Riccitiello, EA Games’in CEO’su, Mart’ın sonunda istifa ediceğini duyurdu. EA Games yeni bir CEO ararken, Riccitiello’nun görevini Electronic Arts’ta zamanında CEO’luk yapmış olan Larry Probst üstlenicek. Riccietello, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“EA yaratıcı ve yetenekli çalışanlara sahip çok köklü bir şirket ve bu şirkette CEO olarak görev yapmış olmaktan gurur duyuyorum. Ancak 6 yıllık emeğin sonunda, sıramı yeni ve yaratıcı nesilin ihtiyacı olan bir lidere bırakma zamanı geldi. Hala daha EA’nin geleceği hakkında çok olumlu düşünüyorum, böylecesine sağlam bir ekip bu şirketi yeni nesil oyun konsollarına geçişte çok iyi yerlere taşıyacaktır.”

Ayrıca Riccitiello’nun yazdığı bir mektupta, ayrılma sebebinin EA’nin finansal sonuçları olduğunu belirtildi.

Zor Bir Geçiş Dönemi

EA's CEO John Riccitiello opens EA (EnteRiccitiello’nun bu görevden ayrılması malesef oyun dünyasında bir geçiş zamanına denk geldi. Bildiğiniz üzere şu sıralar hem Sony’den hem Microsoft’tan yeni konsollar gelmekte, ayrıca mobil oyun sektöründe de önemli gelişmeler olmakta. Bu tür değişimlerin hep başını çeken EA Games, bakalım bu istifa sürecinde nasıl davranacak.

Birleşimler ve Devralmalar

Riccitiello’nun şuana kadarki en büyük başarılarından bir tanesi, şüphesiz 2008 yılında 2 milyar dolar bütçeye Take-Two Interactive şirketini bağlamasıydı. Aslında o zaman pek çok kişi Take-Two’nun direkten döndüğünü söylediler, eğer o sene EA ile anlaşmayı kabul etmeselerdi işleri çok zor olucaktı çünkü diğer sene teklifler bitmişti. Ancak EA’in, Riccitiello’nun uyguladığı strateji çok basitti: Take-Two anlaşmasından sonra EA’yi klasik oyun stüdyosu perspektifinden çıkartıp sadece “gamer” diye tabir ettiğimiz kişilere değilde, her oyun oynamak isteyen insana uygun oyun tasarlayan bir şirket haline gelmesine katkıda bulunmak.

Sadece bu değil, Riccitiello’nun anlaşma yaptığı diğer şirketler arasında Bioware ve Pandemic Studios ( 775 milyon dolar ), Playfish ( 275 milyon dolar ) ve Popcap ( 750 milyon dolar ) gibi şirketler de bulunmakta. Ayrıca EA’nin biraz daha farklı alanlarda para harcayıp yatırım yaptığı görülüyor, Activision – Blizzard ikilisinin WOW ile hükmettiği MMO marketi gibi.

EA Games’in yaptığı bu atılımlar çok şey kazandırdı, daha önceleri DICE ile bağlanması Mirrors Edge gibi bir oyunun dağıtıcılığını yapmasını sağlarken, Activision’ın dağıtıcılığını yaptığı Modern Warfare serilerine en büyük rakip olan ve DICE tarafından geliştirilen Medal of Honor ve Battlefield3 gibi oyunlarında dağıtıcılığını üstlendi.

EA’nin bu tehlikeli hamleleri, her zaman çok yüksek kar getirmedi. Medal of Honor 2010 ve Battlefield 3 2011 yılında kabul edilen ve saygı duyulan bir çıkış yapmasına rağmen, Call of Duty serilerindeki tanınmışlığı ” ilk çıktıkları zamanlar ” yaşamayadılar. Ayrıca Medal of Honor Warfighter’ın çoğu eleştirmen tarafından kötü yorumlanması da malesef Medal of Honor ismini kirletti.John-Riccitiello-istifa-3

Aynı şekilde çok büyük bir harcamaya mal olan The Old Republic, söylendiği gibi “Karlı ve rahat bir Free-to-play oyunu” olamadı. Aynı şekilde EA’nin dağıttığı The Secret World gibi. Ancak bazı olumsuzlukların olması elbette normal, önemli olan başarıların her zaman daha üstün gelmesi. EA’de de bu olay genellikle oluyor. Bu iniş çıkışlar sırasında Mass Effect 2 ve Dragon Age 2’nin çıkışıyla birlikte oyuncularda bir eleştiri rüzgarı başladı. Ayrıca Steam platformuna rakip olan Origin büyük beğeniler aldı (Talha’dan not: Ne büyük beğenisi len Daniel, kan kusuyoruz resmen. Neyse yazıya devam). Bu karmaşık ortam kesilmedi, Mass Effect 3’ün gelişiyle piyasa hareketliliğini sürdürdü. Mass Effect 3’te çok tartışma konusu oldu, gerek oyunun bazı sonlarıyla (mesela sonu!), gerek çıkartılan DLC’lerin etkileriyle oyuncuların ağzında uzun bir süre bu oyun dönüp durdu.

Gelelim EA’deki diğer olaylara, bu kadarla sınırlı değiller. Simcity; kendini bekleten ve kitle toplayan oyun. İyi yorumlar alan videoları ve anlatımlar sonucunda çıktı, çıktı ancak Origin sisteminde hem indirme hem de yükleme sorunlarından oyuncular kurtulamadı. Origin serverlarında bir hata olduğu düşünüldü, sorunlar çözülmeye çalışıldı. Ancak yine de çok oyuncunun Simcity’i hevesle alması sonrasında hayal kırıklığına uğramış olmalarını değiştirmedi. Buna rağmen, ilk iki hafta içinde milyondan fazla kopya sattı.

John-Riccitiello-istifa-2Riccitiello’nun bu tutumunu, yani sadece “gamer”lara özel değilde genel kapsamlı oyun dağıtma tutumunu beğenmeyen ve kendisine karşı olan bazı oyuncular, aslında bu istifayı zafer olarak görüyorlar. Ancak bu istifanın yanında diğer önemli olaylarda var, EA’nin bazı riskli ve hatalı hareketlerinden dolayı başarısızlıklara uğraması gibi. Örneğin 2012’de NBA Live serisinin iptal edilmesi.

Umutlar bu istifanın şirketi iyileştirip yeni ve daha rahat bir markete açılım stratejisi uygulaması yönünde. Maxis ve BioWare gibi stüdyolarının kısıtlanmaması ve başarılarının artıp EA’nin yaptığı hataları düzeltmesi bir çok hayran tarafından bekleniyor. Ancak EA’nin şu anki sağlam politikasının oluşmasında Riccitiello’nun büyük payının ve ilkelerinin olduğunu göz önünde alırsak EA hala bazı değerlere sağdık kalıcak ve satış politikasını, “bir ölçüde” değiştiricek gibi gözüküyor.

Sonuç olarak oyun dünyasını bu kadar etkileyen, marketin yönünü bu kadar değiştirebilen EA sürekli inişli çıkışlı bir dönem yaşadı ve şuan tam oyun sektörünün değişiminde, bu istifa ile birlikte EA’nin bir takım eksik kalan alanlarda daha fazla yüklenmesi ve politikasını en iyi şekilde devam ettirmesi bekleniyor.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir