E3’den Total War: Warhammer İzlenimleri

Pek bir haber alamadığımız Total War: Warhammer’dan birkaç kırıntı bulabildik.

Total War serisinin yeni oyunu olan ve Warhammer fantezi evreninde geçecek olan Total War: Warhammer’ı E3’te kapalı kapılar ardında oynayan PC Gamer editörleri oyun hakkında bazı bilgiler verdiler.

Ork ve grifonlardan oluşan ordular garip ve mükemmel bir görünüme sahipler. Ve beklenildiği üzere farklı ırklar farklı saldırı ve oynanış özelliklerine sahip olacak. Yani Orklar, goblinler, cüceler, ejderhalar ve diğer tüm ırklar çok farklı özelliklere sahip olacaklar. Bu farklı saldırı ve hareket savaşlar sırasında rahatça gözlenebilecek. Editörler oynadıkları demonun daha çok Ork odaklı ilerlediğini söylüyorlar ve bu sayede Orklar’ın savaş düzenleri ve çeşitliliği hakkında daha çok şey öğreniyorlar. Ayrıca oyunun yapım ekibinde bulunan animatör ve sanatçıların da yaratıcılık konusunda iyi iş başardıklarını ekliyorlar. Yani anlaşılacağı üzere Warhammer oyunculara tam bir görsel şölen sunacak.

Oyunda bulunacak olan büyülü ve uçan birliklerin oyuna yeni saldırı biçimleri kazandırmaları muhtemel. Örneğin uçan birlikler yukarıdan hızlı bir biçimde yere gelerek birlikleri dağıtmalarını ve büyük hasarlar vermelerini sağlayacak yakın saldırılar düzenleyebilecek. Buna ek olarak uçan birlikler taşıdıkları çeşitli şeyleri yukarıdan düşmanlara bırakarak hasar verebilecekleri menzilli saldırılar gerçekleştirebilecekler. Ayrıca büyü gücüne sahip olan birlikler hakkında aşırı güçlü olabilecekleri yönünde endişeler mevcuttu. Ancak oyunun savaş tasarımcısı Simon Mann’in yaptığı açıklamaya göre güçlü büyülü saldırılar yapmak büyük bir mana enerjisi gerektirecek ve bu sayede kolay kazançlar olmayacak. Yani büyü ile bir yere varmak istiyorsanız fedakarlık yapmanız gerekecek.

Her ne kadar yeni birlikler ve oynanış özellikleri eklense de serinin bu yeni oyunu klasik Total War mantıklarını da barındıracak. Savaş sırasında birlikleri yerleştirirken yakın dövüşte etkili olan birlikleri ön saflara, menzilli birlikleri daha güvenli olan arka cepheye ve süvarileri de yanlardan saldıracak şekilde dizmek hala en akla yatkın taktik olma özelliğini koruyor.

İyi izlenimler olduğu kadar bazı kötü izlenimler de mevcut. Editörler serbest bir oynanışa sahip olduğunuz Total War serisinin bir nevi ‘senaryolaştırılmasının’ pek de iyi bir şey olmadığı kanısındalar. Ne de olsa hayranlar Total War serisinde önemli yer kaplayan diplomasi, dünya haritası yönetimi, planlama ve inşa gibi özelliklerden pek ayrılmayı istemiyorlar.

Warhammer, Total War serisi için güzel bir adım gibi dursa da tarihi içerikten uzaklaşan serinin bu halinden memnun olmayan hayranlar da var. Ancak yapımcı ekip oyunu hayran kitlesine kabul ettirmekte kararlı. Fantezi evrenlerin yakaladığı başarının gözardı edilemeyeceği bir dönemdeyiz ve bu başarıyı yakalayıp strateji oyunlarını yeni bir boyuta taşımak Creative Assembly’nin en büyük amacı.

Total War serilerini seviyorsanız buraya bakmanızı öneririz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir