E3 2018 Konferans Takvimi

Video oyun dünyasının en büyük etkinliklerinden E3’e haftalar kala E3 2018’e katılacak firmaların konferans saatleri belli oldu.

Oyun severler olarak merakla beklediğimiz E3 2018 yavaş yavaş yaklaşıyor. Zamanın azalmasıyla birlikte konferansa katılacak olan firmaların bir kısmı konferans tarih ve saatlerini açıkladı. Diğer firmaların da açıklama yapmasıyla birlikte bu yazımızı güncel tutacağımızı belirterek sizlere şimdiye dek kesinleşen programı sunuyoruz:

Electronic Arts – 9 Haziran Cumartesi TSİ 21.00

Spordan nişancıya kadar pek çok kategoride tanınmış yapımları piyasaya süren Electronic Arts’ın konferansı (EA Play) 9 Haziran’da Türkiye Saati ile 21.00’de başlayacak. Yeni Battlefield’ın duyurusunu, BioWare yapımı Anthem için yeni bir fragman/oynanış videosunu ve sürpriz oyun duyurularını bekleyebiliriz.

Xbox – 10 Haziran Pazar TSİ 23.00

Microsoft ekibi bu sene değişiklik kararı alarak konferans gününü değiştiriyor ve Pazar gecesini yeni tercihi olarak belirliyor. Sony’nin son yıllarda PlayStation özel yapımlarda elde ettiği başarı sebebiyle Microsoft’un üzerindeki baskı artmış durumda. Yeni bir Gears of War duyurusu iyi bir tahmin olabilir. Bunun dışında yeni birkaç yapımın duyurusuna şahit olmak da şaşırtmayacaktır.

Bethesda – 11 Haziran Pazartesi TSİ 04.30

Geçen seneki E3’te pek çok oyun sever tarafından hayal kırıklığı olarak isimlendirilen bir konferansa imza atan Bethesda bu sene de kartlarını kapalı oynama taraftarı. Şu an için kısa süre önce ortaya çıkan Fallout 76 dışında yeni bir duyuruya imza atmayan ekibin yeni bir Prey DLC’si duyuracağını bazı kaynaklar iddia etmişti. Bunun dışında Bethesda için elimizde pek bir şey yok. Belki de bu bir fırtına öncesi sessizliktir ve Bethesda geçen seneki hayal kırıklığını bu sene iddialı yapımlarla – tabi ki TES 6’dan bahsetmiyoruz(!) – unutturma niyetindedir, kim bilir?

Devolver Digital – 11 Haziran Pazartesi TSİ 06.00

Geçtiğimiz yıl E3’e gerçek anlamda “garip” bir sunum yaparak damga yapan Devolver Digital bu yıl da E3’ü boş geçmeyecek. E3 katılımlarını ve konferans saatini Twitter’dan duyuran yapımcıların not olarak “Şimdiden özür diliyoruz.” yazması da dikkatlerden kaçmadı. Anlaşılan o ki firma gene değişik işler peşinde. Hotline Miami ve Dropsy gibi aykırı yapımlarla oyun piyasasına damga vuran Devolver Digital bakalım bu sefer bizi nasıl bir aykırılık yaparak şaşırtacak? Merakla bekliyoruz.

Square Enix – 11 Haziran Pazartesi TSİ 20.00

2015 sonrasında ilk kez bir E3 konferansı düzenleyecek olan Square Enix’in konferans tarihini açıklamasının ardından akıllarımıza ilk gelen yapım elbette ki Shadow of the Tomb Raider. Lara Croft’un yeni macerası için E3 konferansında bir oynanış videosu görmemiz ihtimaller dahilinde. Tomb Raider’a ek olarak Tokyo Game Show 2017’de duyurulan Left Alive ve Kingdom Hearts III gibi yapımlardan da bir şeyler görebiliriz. Hatta kim bilir, dedikoduları dönen Square Enix yapımı Avengers oyunu bile konferansta boy gösterebilir.

Ubisoft – 11 Haziran Pazartesi TSİ 23.00

E3 2017’de iyi bir konferans düzenleyen, hatta işi biraz da şova döken Ubisoft bu sene de başarılı bir iş ortaya koyabilecek mi merak içerisindeyiz. Skull and Bones’u ve bir süre önce duyurulan The Division 2’yi görmeye kesin gözüyle baktığımızı söyleyebiliriz. Ayrıca saatler önce duyurulan Assassin’s Creed Odyssey de konferansta boy gösterecek. Peki yeni bir Splinter Cell oyunu? Ghost Recon Wildlands ile özlem giderdiğimiz Sam Fisher’ın tekrardan bütün kontrolünü ele almayı kim istemez? Ve daha nice Ubisoft oyunu…

PC Gaming Show – 12 Haziran Salı TSİ 01.00

Dünyanın dört bir yanından PC oyunculuğu hakkındaki son haberleri, oyunları ve donanımları aktaracak PC Gaming Show bu yıl dördüncü E3 konferansına imza atacak. Bu yılki konferansta bol bol PC oyunculuğunun geleceği hakkında tartışmalar, duyurular ve fragmanlar göreceğimiz aktarılıyor.

Sony – 12 Haziran Salı TSİ 04.00

E3 programını geç duyuran Sony’nin fuar için sağlam bir hazırlık içinde olduğu anlaşılıyor. Geçtiğimiz yılı büyük bir başarıyla noktalayan ve özellikle God of War ile 2018’e bomba gibi başlayan şirketin E3’te sergileyeceğini açıkladığı oyunların bir kısmı şu şekilde: Kojima’dan Death Stranding, Sucker Punch Studios’tan Ghost of Tsushima, Insomniac Games’ten Marvel’s Spider-Man ve Naughty Dog imzası taşıyan The Last of Us Part II. Bunlara ilaveten üçüncü parti yayıncılardan ve bağımsız yapımcılardan oyunlar da konferansta boy gösterecek.

Nintendo – 12 Haziran Salı TSİ 19.00

Nintendo eski usulüne devam edip basın konferansını gene Türkiye saati ile Salı akşamı gerçekleştirecek. Nintendo konferans için resmi bir açıklama yapsa da içeriği hakkında pek bilgi vermedi. Super Smash Bros başta olmak üzere Nintendo Switch için yeni duyuruları görmemiz muhtemel. İlaveten oyun severlerin katılabileceği bazı canlı etkinlikler düzenlenecek. Bir ihtimal olarak da geçtiğimiz E3’te çok kısıtlı bir içerikle duyurulan Metroid Prime 4’ten yeni bir şeyler görebiliriz.

Yeni gelişmeler elimize geçtikçe konuyu güncellemeyi sürdüreceğiz. Takipte kalın.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir