E3 2016’nın Sürpriz Oyunlarından Wilson’s Heart

E3 2016’da sergilenen ve ilgimizi çekmeyi başaran sanal gerçeklik oyunu Wilson’s Heart, bizlere gerilim dolu bir ortam sunacak.

Sanal gerçeklik, hayatımızda gittikçe daha büyük yer kaplamaya, önem arz etmeye başladı. Bu teknolojinin en verimli kullanım alanlarından biri -belki de en verimlisi- olan oyun sektöründe karşılaştığımız sanal gerçeklik yapımları, gittikçe daha vaat edici olmaya başlıyor. Haliyle kısa bir süre önce düzenlenen E3 konferansında da pek çok sanal gerçeklik oyunu gösterildi ve demoları, meraklılarına sunuldu. Bunlar arasında; konusu ve kasvetli ortamıyla öne çıkan yapımlardan birisi Wilson’s Heart oldu.

Xbox ve PC platformlarına çıkardığı oyunlarla tanıyabileceğimiz Twisted Pixel stüdyosu tarafından geliştirilen Wilson’s Heart; birinci şahıs bir sanal gerçeklik yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Korku gerilim türünde bir macera vaat eden oyunda, kalbini kaybeden bir adamı canlandıracağız ve gizemli bir hastanede kalbimizi arayacağız. Oculus Rift’e özel olacak yapım, gerçekliği daha da arttırmak amacıyla Oculus Touch desteği barındıracak.

E3 sırasında oyunun demosunu deneme şansı bulanların belirttiği kadarıyla, demonun ilk başları bir korku oyunundan ziyade macera tadında ilerliyor. Avuçlarınızdan bulunan Oculus Touch cihazlarını oyun boyunca nasıl kullanacağınızı öğreniyor, hikaye hakkında yavaş yavaş fikir oluşturmaya başlıyorsunuz. İlerleyen zamanlarda korku ve gerilimin dozu yükseliyor, sürekli tetikte olmanız gerektiğini hissediyorsunuz. Oyundaki kasvetli ortamın ve bazı karakter tasarımlarının Outlast’ı hatırlattığı da belirtiliyor. Ayrıca hikaye hakkında net bilgiler bulunmasa da, tasarımlar sayesinde oyunun 40 veya 50’li yıllarda geçtiğini anlayabiliyoruz.

Wilson’s Heart’ı diğer sanal gerçeklik oyunlarından ayıran en büyük özellik; çevre ile etkileşimi oldukça ilerletecek bir deneyim sunması. Yani pek çok sanal gerçeklik oyununun aksine, amacınız Script’e hapsolmuş bir bölgede yolunuzu bulmak değil. Çevredeki karakterlerle etkileşime geçebilecek, kaptığınız baltayla kilitli kapıları aşabilecek, bulduğunuz nesnelere göz atabileceksiniz. Oyun genel olarak keşfetme yanıyla öne çıkacak olsa da, zamana karşı hareket etmeniz gereken anlar olacak. Örneğin; çıkmaz olarak nitelendirebileceğimiz bir bölgede peşimize bir yaratık düşecek, biz de etrafımızda bir çıkış yolu arayacak, gerekirse yeni bir çıkış yolu yaratacağız.

Oculus Rift’e özel olarak çıkışını gerçekleştirecek Wilson’s Heart için çıkış tarihi; 2017 yılı olarak belirtildi. Yani oyun için net bir piyasaya sürülme tarihi yok, ancak Oculus Touch aygıtının sunulmasından kısa bir süre sonrasını işaret edebiliriz. Oyun için yayınlanan fragmana ve resim galerisine aşağıdan ulaşabilirsiniz…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir