E3 2016’nın Dikkat Çeken Yapımı: ABZÛ

İlk olarak E3 2014’te duyurulan ABZÛ’dan uzun bir süre ses çıkmamıştı. Ancak E3 2016 sayesinde bu yapım tekrardan hatırlandı ve bir fragman yayınlandı.

Denizler, insanlar için hep büyük bir merak konusu olmuştur. Büyüleyici görüntüsünün yanı sıra; canlılara sunduğu yaşam ortamı, sağladığı uçsuz bucaksız keşif imkanları, çoğu insanın ilgisini çekmiştir. Bu ilgi ve alakanın farkında olan oyun geliştiricileri, sanal ortamın imkan verdiği kadarıyla denizleri, okyanusları bize sunmuştu. Kimisinde para peşinde koşan bir korsan, kimisinde gemi enkazı arayan bir insan olmuştuk. Şimdi ise, bu sonu olmayan dünyaya daha farklı bakmanın zamanı geldi. ABZÛ ile deniz altındaki kayıp gizemleri araştıracak, hiç görülmemiş yerleri keşfedeceğiz.

Giant Squid isimli küçük bir firma tarafından geliştirilen oyun, ilk bakıldığı zaman hepimizin bildiği Journey’i hatırlatabilir. Ki öyle de olması gerek. Zira Journey’yi geliştiren Thatgamecompany’den ayrılan bazı görevliler, Giant Squid’e katıldıklarını belirtmişti. Şimdi de bu projelerinde, eski yapımlarını andıran bir oyunla karşımıza çıkacaklar. Hatta Journey’nin çok sevilen müziklerini hazırlayan Austin Wintory, ABZÛ için elini taşın altına koydu ve müzikleri üstlendi.

Sanatsal yönü bir hayli kuvvetli olacak yapımda, sarı dalış kıyafetini kuşanmış bir dalgıcı oynayacağız. Amacımız gayet basit: su altını olabildiğince keşfetmek. Bu amaç doğrultusunda, oyuncuların tamamen keşfetmeye yönelmesini isteyen yapımcılar; oyuna herhangi bir şiddet unsuru eklemekten kaçındı. Yani okyanuslarda dolaşırken köpek balığı saldıracak, şimdi balık sürüsü üzerime hücum edecek gibi dertleriniz olmayacak.

E3 konferansında oyunu deneme şansı bulan PC Gamer editörü Tim Clark, ABZÛ’nun son derece akıcı bir oyun olduğunu, insanı kendine bağımlı hale getirdiğini belirtiyor. Bizim de yukarıda belirttiğimiz gibi, oyunda şiddet unsuru olmadığını belirten editör, bu sayede keşfetmeye odaklanırken hissettiği rahatlığı vurguluyor. Demo boyunca Mısır mitolojisi hakkında bazı esintilerin göze çarptığına dikkat çekiyor. Zaten oyunun ismi bu mitolojiden türetilmiş bir tamlama: ‘AB’ su ve deniz anlamına gelirken, ‘ZÛ’ bilmek anlamına geliyor. Bir araya geldiğinde ise ‘Bilgelik Denizi’ anlamı ortaya çıkıyor.

PC ve PlayStation 4’e özel olarak çıkarılacak oyun; 2 Ağustos’ta satışa sunulacak. Oyun için yayınlanan fragmanı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Oyunun resmi sitesine ise bu bağlantıdan ulaşabilir, yayınlanan resimlere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir