E3 2016’da Paradox ve Obsidian İş Birliği: Tyranny

RPG’leri ile tanınan iki firma yeni yapımları Tyranny’yi  E3 2016’da PC Gaming Show’da gösterdiler. RPG yapımının en büyük farklılığı, dünyasındaki kötülük!

Daha önce Pillars of Eternity, Alpha Protocol ve pek tabii Fallout: New Vegas gibi yapımlardan hatırlayabileceğimiz Obsidian Entertaintment, yayıncı Paradox Interactive’i de arkasına alarak, üzerinde çalıştıkları yeni RPG oyunu olan Tyranny’yi E3 2016’daki PC Gaming Show sunumunda tanıttılar. Oyunun temelindeki soru şu, “Peki ya kötülük çoktan kazanmış olsaydı?” Yapım hali hazırda kötülüğün yönettiği bir dünyada geçiyor ve karakterin yaşanılan dünyayı birazcık daha iyi yapabilme şansı var. Veya hali hazırdaki düzene karşı gelmeyip kötü bir yol çizebilir de.

Yapımcılar Tyranny ile birlikte çok daha incelikli bir kötülük tasarlamayı amaçlamışlar. Bunu ister oyundaki temada isterseniz de genel olarak tasarlanmış karakterlerde görmek mümkün. Oyunda oyuncuların verdikleri kararların siyah ve beyaz arasındaki fark kadar belirgin olmaması üzerinde çalışılmış. Oyuncuların kötücül bir oynanış yolunu seçmelerini neredeyse özendirmişler bile. Eğer oyuncular kötücül yolu izlerlerse oyunda güçlü olacaklar ve ödüllendirilecekler. Tabii ki, RPG’ler oyuncuların yaptıkları seçimlerle ilgililer işin özünde. Tyranny ile yapımcılar oyundaki dünyanın, oyuncunun verdiği kararlara tepki göstermesini amaçlamışlar, hem oyun sistemlerinde hemde oyundaki diyaloglarda. Oyun boyunca oyuncuların tasarlayacakları karakterleri, karakterin bağlı olacağı dostları gibi etkenlerin bu özellikle paralel bir şekilde ilerleyeceği anlaşılıyor.

Bütün bu çabanın aslında Tyranny’nin oyuncunun kararlarına vereceği tepkiler etrafında şekilleneceğini ve böylece oyunun tekrar tekrar oynanabileceği bir durum ortaya çıkıyor. Oyunu her oynayışında oyuncunun etfaındaki dünya, vereceği kararlara göre farklı şekillenebilir.

Oyunun From the Ashes isimli oynanış fragmanı da E3 2016 çerçevesinde yayınlandı. Yapımın ne zaman çıkışını gerçekleştireceği ise henüz belli değil, ancak 2016 yılı içerisinde çıkış yapması beklenmekte.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir