Dota 2’ye Vulkan Desteği Geldi

Valve’ın dev MOBA markası her geçen gün teknik olarak da büyümeye devam ediyor.

Valve, Dota 2’yı Source 2 oyun motoruna geçirdiğinden beri belkide en büyük teknik değişimlerinden bir tanesini daha gerçekleştiriyor. Dota 2’nin yeni API (Uygulama Programlama Arayüzü) Vulkan desteği beta olarak gün yüzüne çıktı. Vulkan, yüksek verimlilik sağlayan, modern GPU’lara platformlar arası erişim sağlayabilen, bilgisayarlardan konsollara ve hattal mobil telefonlara kadar geniş bir yelpazede kullanılabilen yeni jenerasyon grafik ve hesap API’ıdır.

Dota 2’yi nasıl Vulkan destekli çalıştırırım?

Dota 2’nin Vulkan destekli beta sürümü DLC olarak erişilebilir durumda. İlk olarak beta sürümünün sistem gereksinimlerini bilgisayarınızın karşıladığından ve grafik sürücülerinizin güncel olduklarından emin olun.

Steam Kütüphanenizde Dota 2’yi bulun. DLC kısmında bulunan “Dota 2 Vulkan Support” DLC’sini işaretleyin ve böylece Steam gerekli dosyaları indirmeye başlayacak. Vulkan DLC’sinin boyutu yaklaşık 312 MB büyüklüğünde. İndirme işlemi sona erdiğinde Dota 2’nin başlatma seçeneklerine şu ayarları ekleyin : “-vconsole -vulkan” Eğer -dx9/-dx11/-gl gibi başlatma seçenekleri daha önceden oyuna atanmışsa herhangi bir karışıklık olmaması için bunları silmelisiniz. Eğer bütün adımları hatasız yerine getirdiyseniz Dota 2 artık Vulkan destekli hale gelmiş demektir. Bunun bir beta sürümü olduğunu lütfen unutmayın.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
Windows 7/8/10 64-bit: NVIDIA 600-serisi+ (365.19+ sürücüsü), AMD 7700+ (Crimson 16.5.2.1+ sürücüsü)
Linux 64-bit: NVIDIA 600-serisi+ (364.16+ sürücüsü), AMD GCN 1.2 (16.20.3 sürücüsü)
2GB’lık GPU hafızası gereklidir. 2GB’dan az değerdeki GPU hafızalarında çökmeler meydana gelebilir.
Vulkan, OSX işletim sisteminde çalışmamaktadır.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir