Dota 2 The International Hakkında Her Şey

Valve’in bu yaz dördüncüsünü düzenleyeceği Dota 2’nin en büyük etkinliği olan The International hakkında merak ettiğimiz her şeyi sizler için derledik!

MOBA arenasının en gözde yapımlarından bir tanesi olan Dota 2, e-sports dünyasının da en önemli oyunlarından bir tanesi. Oyunun gün yüzüne çıkarıldığı turnuva olan The INternational’in ilki dört sene önce karşımıza çıktığında E-Sports camiasında daha önce görülmemiş bir ödül havuzu ile taraflı tarafsız herkesin dikkatini çekmişti. En iyi Dota takımlarının fikirleriyle şekillenen Dota 2’nin olayının E-Sports olacağını tahmin etmek aslında o kadar da zor değildi.

Bu sene yapılacak olan dördüncü The International öncesinde önceki trunuvalara da biraz değinelim istedik. The International Tarihi

Seneler 2011’in ağustosunu gösterdiğinde bütün MOBA severler, zamanını Dota 1’e adamış olan Dota’nın sadık oyuncuları ve (çoğunlukla) Valve’in yeni oyununu görmek isteyen oyunseverler bilgisayarları başına toplanmış, Dota 2’yi ve kazananın 1,000,000 Amerikan Doları ödül kazanacağı turnuvayı görmek için can atıyorlardı. Turnuva, 2011 Gamescom’da yani Köln Almanya’da yapıldı. 3 sene sonra Dota 2’nin uzun metrajlı sinema filmi olan “Free to Play“‘e de konu olan ilk turnuvayı kazanan ve bir anda herkesin adını duymasını sağlayan Dendi’nin muhteşem oyunuyla Ukrayna’lı NaVi takımının olmuştu. İlk turnuvadan sonra oyun kapalı beta olarak test sürecine devam etti. Fakat her ay binlerce oyuncuya beta davetiyesi gönderilmekteydi. 2012 senesinin Ağustos ayının sonu ve Eylül ayının başında ikinci The International bu sefer Amerika’da Valve’in ev sahipliğinde Seattle’da düzenlendi. Ödül yine toplamda 1,600,000 Amerikan doları olan ikinci turnuva oldukça heyecanlı geçmiş, son şampiyon NaVi gruplarda kötü bir performans gösterse de kalitesini konuşturarak finalde Çin’li Invictus Gaming’in rakibi olmuştu. Best-of-5 şeklinde oynanan maçı 4-1 gibi bir skorlar kazanan IG ikinci The International’ın galibi olmuştu. Geçtiğimiz sene ise üçüncüsü düzenlenen The INternational’da bu sefer önemli birkaç detay vardı. Oyun içi satılan interaktif bir dergi olan The Compendium ile bu sene tanıştık. Oyuncular 10 Dolar olan dergiyi alıp turnuva hakında tahminlerde bulunuyorlardı ve oyuncu kartlarını tamamlamaya çalışıyorlardı. Satılan her dergi başına 2.5 dolar ise turnuvanın ödül havuzuna ekleniyordu. Turnuvanın başlangıcına kadar tamamı oyuncular tarafından eklenilmiş olan 2,874,380 Amerikan Doları bulunmaktaydı. Bu para turnuvanın ödül havuzuna eklenip dereceye giren her takıma yüzde hesabına göre eşit bir şekilde dağıtıldı. Turnuva yine Seattle’da düzenlendi. Finalde, final maçlarına kadar hiç yenilmemiş, kullanılmayan herolar ile tahmin edilemeyen taktiklerle turnuvaları kazanmış İsveçli The Alliance ile Dota 2’nin gelmiş geçmiş en başarılı takımı olmak isteyen Ukrayna’lı NaVi bir kez daha finalde Aegis of the Champions için maça çıkıyordu. NaVi, her ne kadar üç turnuvada da final oynasalar da üst üste ikinci kez finalde kaybeceklerdi. İsveçli The Alliance ise Aegis’i kaldıran takım oluyordu.

The International 3’ten sonra Beta’nın sonlamasıyla resmi olarak çıkışını yapan Dota 2 o günden bu yana oyuncu sayısı ve topluluk olarak büyüyerek devam etmekte. Bu haberi yazarken Dota 2 oynayan farklı oyuncu sayısı 8 milyon barajını aşmıştı. Geçtiğimiz ay duyurulan The International 4’te ise önceki turnuvalara nazaran bir kaç farklılık olacak. İlk olarak Turnuva Seattle Universitesi Basketbol takımının maçlarını oynadığı KeyArena’da yapılacak. Kapasite olarak daha önceki meaknlardan büyük olan salon için TI4 biletleri çoktan tükenmiş durumda ne yazıkki. Bunu dışında turnuvaya katılan takım sayısı ve katılım şekli de değişti. Aralarında, NaVi, The Alliance, Invictus Gaming ve Evil Geniuses gibi takımların bulunduğu 11 adet takım turnuvaya davet edildiler. Kuzey Amerika, Güney Doğu Asya, Çin ve Avrupa’da elemelerde oynayan 10’ar takımdan elemeleri kazanan takımlar direk turnuvaya giderken, elemelerde ikinci olan 4 takım ise Seattle’da Play-In elemeleri oynayacak. Bu dört ikinciden kazanan takım The International 4’te boy gösterecek. Bu sene turnuva 18-24 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Bu tarihleri zihninize kazısanız iyi edersiniz!

Bu seneki turnuva için Valve yeniden yeni ve dahada geliştirilmiş bir interaktif dergi çıkarttı. Geçen sene ki fiyatla satışa çıkan dergi bu sene seviye atlayarak oyunculara ödül kazandırabiliyor. Dergiyi kazandığınız her 100 puan ile seviye atlatıyorsunuz. Dota 2 The International İnteraktif Dergisi ile ilgili bir rehberimze buradan ulaşabilirsiniz!

Sizce The International’ı bu sene hangi takım kazanır?

 

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir