Dota 2 The International 4 Turnuva Formatı Belli Oldu

Valve’ın önümüzdeki ay düzenleyeceği e-sporlar tarihinde en yüksek ödül havuzuna sahip turnuva olacak olan The International 4’ün formatı açıklandı.

Dota 2 ve e-sporlar tarihinde yapılacak olan ödül havuzu en yüksek olacak turnuva olan The International için artık son haftalara girdik. Geçtiğimiz aylarda davet edilen takımlar açıklanmıştı. Ve geçtiğimiz ay bölgesel elemelerde 41 takımdan 8’i bir sonraki tura geçmeyi başardılar. Peki bir sonraki turda ne olacak?

Valve turnuvanın formatını bu sene daha da değiştirerek biraz daha karmaşık ama bir o kadar da adil duruma getirmiş durumda. Bizde sizleri için The International 4’ün yeni halini detaylıca anlatmaya çalıştık.

Bölgesel Elemeler: 3 aşamadan oluşan The International 3’ün ilk aşaması olan Bölgesel Elemeler 12-27 Mayıs tarihleri arasında yapıldı ve bitti. Birbiri ile kıyasıya mücadeleye giren 41 takımdan kendi bölgesel elemelerini kazanan dört takım ile ikinci gelen dört takım direkt olarak Playoff aşaması yani ikinci aşamada oynamaya hak kazanıyorlar. Bölgesel Eleme turlarında kendi bölgelerinde birinci olarak galip gelen takımlar Playoff aşamasında bir etap ileriden başlayacaklar ve daha önce duyurulan 11 takımın arasına katılacaklar. İkinci gelenler ise Playoffların ilk etabı olan Wild Card için yarışacaklar.

Playoff’lar: Playoff’lar 8-14 Temmuz haftasında Seattle’da yapılacak. Playofflar, hangi sekiz takımın Ana Yarışmaya katılacağını belirleyecek. Tüm Playoff maçları boyunca yayın ve analizler yapılacak. 19 Takım Playoff’larda oynamaya hak kazandı bunlar;

Turnuvaya Direkt Olarak Davet Edilen On Bir Takım:
Alliance | Titan | Evil Geniuses | Fnatic | NewBee | Vici Gaming
Natus Vincere | Team DK | Invictus Gaming | Cloud9 | Team Empire

Bölgesel Eleme Galibi Dört Takım:
Na`Vi.US | Arrow Gaming | LGD Gaming | mousesports

Bölgesel Eleme İkincisi Dört Takım:
Team Liquid | MVP Phoenix | CIS Game | Virtus.pro

Playoff aşaması 3 etaptan oluşuyor. İlk etap bölgesel elemelerde ikinci olan takımları karşı karşıya getirecek. Best of Three şeklinde yapılacak olan maçlardan sonra bir takım Playoff’ların ikinci etabına gitmeye hak kazanırken geride kalan üç takım ise turnuvadan elenecek.

Playoff’ların ikinci etabı ise 16 takımın hepsini kapsıyor. On altı takımı da kapsayan br gup içerisinde bütün takımlar her bir takımla birer kez maç yapacaklar. En az 120 adet maçın dört gün üzerinde oynanması beklenmekte. Yeni formatın adilliği ise tam da burada devreye giriyor. On Altı takımlık ligde ilk iki sırayı alan, yani diğer bütün takımları yenerek genel olarak yarışmadaki 16 takımın en güçlü iki takımı olduğunu kanıtlayan ve dosta düşmana gösteren iki takım, Ana Etkinliğe Üst Grup üyesi olarak başlayacaklar. 2.’den 10.’ya uzanan sekiz takım Playoff’ların üçüncü ve son etabına katılmaya hak kazanırken, son dört takım ise turnuvadan elenecek.

13-14 Temmuz tarihlerinde oynanacak olan Playoff’ların üçüncü ve son etabında durum birazcık karmaşıklaşıyor. Dört takımdan oluşan iki adet ayrı eleme grubu oluşturuluyor. İkinci etapta gösterdikleri performansa göre sıralanan takımlar burada sıralarına göre eleme maçlarını yapacaklar. Maçlar Best of Three şeklinde oynanacak. Format resminden anlayabileceğiniz gibi, örnekteki  7. ve 10. olan takımlar maçlarının sonucuna göre bir üst tura çıkacaklar. Kaybeden takım turnuvadan elenirken, kazanan takım bir üst performansı gösteren takımla maç yapacak. Bu maçın galibi bir üst takım ile maç yapmaya devam ederken kaybeden takım Ana Etkinlikte Alt Grup üyesi olacak. Bir sonraki maçın galibi ise Üst Grup üyesi olacak. Kaybeden aynı şekilde Alt Grup Üyesi olacak. İki adet Üst Grup üyesi ve dört adet Alt Grup üyesi bu üçüncü etapta belli olacak. İki takım ise turnuvadan elenecek.Buraya kadar okuduysanız işin karmaşıklığını birazda benim anlayatamayışımdan anlamışsınızdır. Aşağıdaki resimlerden ne demeye çalıştığımı kolayca anlayacaksınız merak etmeyin. Bu etabın şöyle bir güzelliği de var, ikinci etapta sonuncu olan bir takım, bu etapta oynayacağı performans ile hala Ana Etkinlikte Üst Grupta olabilir. Yani 19 takımdan ilk 10’a girmeyi başaran her takımın turnuvayı kazanma şansı sıralamasından çok yeteneğe bağlanmış durumda.

dota2int4playoffetap3gun1dota2int4playoffetap3gun2

Ana Etkinlik: 21 Temmuz Pazartesi Günü Seattle Üniversitesi’nin basketbol takımının sahası olan KeyArena‘da yapılacak olan Ana Etkinlikte, kalan sekiz takımın çifte elemeli bir düzende kıyasıya mücadele edecekler.. Büyük Final Best of Five, diğer maçlar ise Best of Three şeklinde oynanacak. Üst Grupta yer almak için verilen kıyasıya mücadele burada nedenini belli ediyor. Üst Grupta yer elde etmeyi başaran takımlar davet edilen 19 takım arasında yapılan maçlar neticesinde en iyi dört takım olmuş olacaklar. Ve Üst Grup kendi arasında yapacağı maçlar yüzünden bu takımlardan iki tanesi elenmiş olacak. Üst Grup avantajı burada devreye giriyor. Bu avantaj onları Alt Grubun bir sonraki maçında rakip olarak karşılarına çıkmalarını sağlıyorlar. Yani gösterdiği performans ile bu ikinci şansı hak etmiş oluyorlar. Üst Grup Yarı Final maçında kaybeden taraf sağ taraftaki Yarı Final maçında boy gösteriyor olacak. Alt Gruptaki takımlar ise eleme maçlarını kaybettikleri zaman turnuvadan elenmiş olacaklar.

dota2int4final

Biraz karmaşık fakat karmaşık olduğundan kat be kat daha adil bir format getirilmiş durumda. Her ne kadar turnuvanın ödül havuzu bu haberi yazarken $9,607,031 olduysa da (ki turnuvanın başlangıcına kadar bu rakamın oyuncuların desteğiyle rahat 15’i bulabileceğini tahmin etmek çok uçuk olmaz.) turnuva sonunda başarıya göre ne kadar para dağıtılacağı henüz açıklanmadı. Bu arada ödül havuzunun $9,6M barajını aşarak yeni bir ödülü açtığını da unutmayalım. Açılan yeni ödül sayesinde ki sadece Compendium sahiplerine değil, tüm Dota 2 oyuncularına açık olacak ödül, oyunculara yeni bir meydan okuma sunuyor. A’dan Z’ye bütün Dota 2 kahramanlarını oynayarak kazandığınız maçlara göre size ödül veren yeni sistemin detayları ise henüz açıklanmadı. Geçilmesi gereken bir tane ödül kaldığını hatırlatalım. $10M’da olan ödülden sonra Valve’in yeni ödüller açıklanması da beklenmekte.

Eğer bu makalemizi buraya kadar okuyup beğendiyseniz, lütfen daha önce yazdığımız “Dota 2 The International Hakkında Her Şey” ve “Dota 2 The International 2014 Compendium Rehberi” makalelerimize de göz atabilirsiniz. Sanıyorum ki bu yazı şimdiye kadar yazdığım en uzun ve detaylı makalele olabilir. Değilse bile ilk 5’e kesin girecektir. Bu makaleyi yazmak için verdiğim emeğin bir kaşılığı olarak, lütfen bu makaleyi, ve diğer iki Dota 2 yazılarını da, Dota 2’yi seven ve takip eden bütün arkadaşlarınızla paylaşın. Umarım çok eğlenceli bir turnuva geçiririz! GL&HF!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir