Dishonored İnceleme

Dishonored neredeyse her yönüyle alkışlanması gereken bir yapım gibi gözükse de, “keşke şöyle olsaydı” dediğimiz eksileri de barındırıyor. Öncelikle oyunun yapay zekası pek başarılı sayılmaz. Düşmanlarınızın dövüş sırasındaki verdiği tepkiler ve kararlar yeterli olsa da, gizlilik yönü daha ağır basan bir yolu seçtiğiniz zaman biraz çuvallıyorlar. Dunwall’da karşılaşacağınız tüm düşmanların iki algı seviyesi var; şüphelenmek ve saldırmak. Bunu başlarının üzerinde çıkan işaretlerden kolayca anlayabiliyorsunuz. Ama ne yazık ki saldırı kararını vermeleri, kendinizi açık açık göstermediğiniz sürece gecikebiliyor.

En zor seviyede de sadece test için denememe rağmen, bu eksikliğin düzeldiğini söyleyemeyeceğim. Kısacası saklanmayı iyi bilen bir oyuncu için düşmanlar problem yaratmayacaktır. Diğer bir eksi sayılabilecek yönü ise Unreal 3’ün tüm potansiyelini kullanmamış olmaları. Her ne kadar oyunun sanat tarafı böyle bir artıya ihtiyaç duymasa da, piksellerin bazı kaplamalardaki yetersiz kullanımı, özellikle oyunların görsel yönüne daha çok önem veren oyuncuları memnun etmeyebilir.

Dishonored’u bitirdiğinizde ve bitiren diğer oyuncularla konuşup, aslında çok farklı yollardan geçtiğinizi anladığınızda, kendi kendinize “evet, bu oyunu kesinlikle bir kere daha oynamam gerek” diyeceksiniz (iki ayrı sonu olduğunu da hatırlatayım). Eğer bunu söyleyebiliyorsanız, o oyun sizi gerçekten tatmin etmiş demektir. Benim için Dishonored, iyi bir oyundan çok saygı duyduğum bir oyuna dönüştü. Bunun nedenlerini de yukarıda detaylı olarak anlattığıma inanıyorum.

Gizlilik, aksiyon ve rol yapma elementlerini çok az oyunda gördüğümüz şekilde başarılı olarak harmanlayan Dishonored, özellikle Thief, Bioshock ve Deus Ex hayranlarının baş ucu eserlerinden biri olacak. Az ama öz oyun yapan Arkane Studios’u bu harika işinden dolayı tebrik ediyorum. Umarım indirilebilir içerikleri en kısa zamanda gelir ve bu harika serüvene devam edebiliriz.

Öneri: Dishonored’u mümkünse PC’de oynamaya çalışın. Güç kullanımındaki rahatlık, kısa yollar ve pürüzsüz 60fps grafikler ile daha çok keyif alacaksınız.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 90″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: PlayStore

İntikamın herşeyin ilacı olduğunu söylerler. Bu ilacı eczaneler vermese de, Arkane Studios Dishonored ile bizlere ulaştırıyor. Son zamanlarda görebileceğiniz en başarılı oyunlardan biri ile karşı karşıyayız. ” cat1rating=”9.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Eray Uygun

"Don't hate the player, hate the game" felsefesini takip eden Eray, Oyunfest editörlüğü dışında profesyonel hayatını da özel bir şirkette Oyun Görevlisi olarak sürdürmektedir. Rol yapma oyunlarından hoşlanır, iyi müzik dinler, Carl Sagan okur, Solid Snake'i gözlerinden öper.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir