DirectX 12’den Yararlanmak İsteyenler Windows 7’yi Unutsun

Microsoft’un yetkilileri Windows 7 kullanıcıları için üzücü bir bilgilendirmede bulundu. Bu durum oyuncuları ciddi anlamda ilgilendiriyor!

2014’ün Mart ayında demo sürümünün tanıtıldığı Directx 12, 2015’te kullanıcılara sunulmayı bekliyor. Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre Windows 7 kullanıcıları Directx 12’den yararlanamayacak

Microsoft‘un çoklu ortam yazılımlarını hızlı ve uyumlu bir şekilde düzenleyebilmek için oluşturduğu API yazılım programlama arayüzü olan DirectX, yeni sürümüyle yakında kullanıcıların hizmetine sunulacak. 2014’ün ilk çeyreğinde yayınlanan DirectX 12, 2015 yılında Windows 10 ile birlikte kullanıma sunulacak.

DirectX 12 önceki sürümüne göre birçok gelişmiş özelliği ile birlikte tasarlanmış bir arayüz programı olarak tanıtıldı. 2014 Mart ayında demosu yayınlanan DirectX 12, özellikle ekran kartlarının oyunlara olan etkisini arttırmak amacıyla geliştirilmiş durumda. Kullanıcıların Microsoft ürünleri ile üst düzey oyunları oynayabilmesi için tasarlanan DirectX 12, CPU’ya daha fazla katkı sağlar vaziyette. Ayrıca önceki sürüm olan Directx 11.1’e göre güç tüketiminde daha ekonomik bir program olma özelliği taşıyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre Windows 7 kullanıcıları DirectX 12’den yararlanamayacak. Windows 7 için tasarlanan DirectX 11, 2015 yılında güncelleme alamayacak. 2015 Nisan ayı civarlarında Windows 10 ile beraber teknoloji medyasına yansıyacak olan DirectX 12, Nvidia, AMD, Intel ve Qualcomm gibi grafik işlemci modelleriyle uyumlu bir şekilde hazırlanmış durumda. Bu uyumluluk seviyesi önceki DirectX sürümlerine göre yüksek bir artış içerisinde bulunuyor.

Kaynak: Teknovi

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir