Seçimlerle Dolu Bir Oyun: Detroit Become Human

Heavy Rain ve Beyond: Two Souls’un yapımcısı David Cage’in yeni oyunu E3 2016’da açığa çıktı.

Sevilen PlayStation 4 oyunları Heavy Rain ve Beyond: Two Souls’un yapımcısı David Cage’in yeni oyunu, Sony’nin E3 basın konferansında duyuruldu. Detroit: Become Human isimli oyunun, ünlü yapımcının diğer oyunları gibi yine interaktif drama şeklinde olması bekleniyor, fakat önceki oyunların aksine çok farklı bir oynanış ve yapıda olacağı David Cage’in üzerinde durduğu bir konu.

Oyun yakın gelecekte Detroit’te, insanların ve androidlerin birlikte yaşadığı bir ortamda geçiyor. Konferansta gösterilen videoda oyunda oynanabilir olan karakterlerden Connor’ı, benliğini kazanmış bir androidin ortaya çıkardığı sorunu çözmeye çalışırken görüyoruz. Diğer oynanabilir karakter Kara’nın aksine Connor, benliğini kazanmanın ve insanlar arasında yaşamanın peşinde bir isyancı android değil; onun için en önemli şey proglamlandığı görevi tamamlamak. Soğukkanlı ve analitik olan Connor, çok hızlı düşünebiliyor ve bazı diğer gelişmiş özelliklere sahip ve en önemlisi çok kararlı.

Videoda da görülebileceği üzere, oyun bol sayıda seçenek üzerine kurulu. Karakterimiz Connor herhangi bir detay veya bilgi öğrenmeden doğrudan olayın içine atlarsa felaketle sonuçlanabilecek sonuç, Connor’ın bazı ufak detayları araştırması, karşılaşabileceği durum karşısında bilgi sahibi olması sayesinde tamamen farklı bir hale bürünebiliyor. Fakat olayları farklı sonuçlara itebilecek bu ufak ipuçları, oyundaki çeşitliliğin sadece bir kısmını kapsıyor. Bundan sonrasını ise bizzat sizin olaya yaklaşımınız ve kritik kararlarınız bekliyor. Tamamen acımasız bir görev adamı olup görevi tamamlamayı amaçlayabileceğiniz gibi daha uzlaşılası bir yaklaşım da uygulayabilirsiniz. Bu tamamen size ve oyuna ayırdığınız dikkate bağlı.

David Cage’in de belirttiği gibi Detroit: Become Human, sadece androidlerin farkındalık sahibi haline gelmesi ve bunun savaşı değil. Bunun aksine oyun, bizim dünyamızda da yankıları hissedilebilecek, özgür olmak, olduğun kişiyi, kendini tanımakla alakalı ve bunu yaparken de bize bolca duygusal deneyim, çıkmaz ve zor seçenekler sunacak.

PlayStation 4’e özel tasarlanacak oyunun çıkış tarihi henüz belli değil.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Emre Yaşamış

dil ve edebiyat öğrencisi, fantastik roman sever, tarihe meraklı. bir oyunda en önem verdiği şeyler atmosfer, hikaye ve karakter gelişimi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir