Death Rally İnceleme

90’lı yılların klasiklerinden Death Rally, geçtiğimiz yıl Remedy Entertainment tarafından tekrar sevenlerine kavuştu.

Max Payne ve Alan Wake gibi yapımlardan tanıdığımız Remedy Entertainment Death Rally’i ilk olarak mobil platformlarda yayınlamaya karar verdi. Geçtiğimiz sene IOS APP STORE’da satışa çıkan oyun, bu ay PC kullanıcıları için Steam üzerinden piyasaya sürüldü. Death Rally’nin önceki sürümlerini oynamış olan arkadaşlar bilirler. Oyunu tepeden kamera açısıyla (kısmen izometrik) oynuyoruz. Kimileri için itici, kimileri için çekici bir özellik olsa gerek. İşin gerçeği, Remedy bu kamera açısını değiştirmeyerek, oyunun ilk sürümüne ve ilk oyunun fanlarına ne kadar sadık olduğunu gösteriyor. Yıllardır, mobil platformlarda alışkın olduğumuz bir durum var. Oyun konsollarında ya da PC’de başarılı olan bir oyunun mobil versiyonunu yaparlar, ama mobil versiyonu ile diğer versiyonu arasında dağlar kadar fark vardır. Hem teknolojinin gelişmesi ile hem de Remedy gibi kaliteli yapımcıların katkıları ile umuyorum ki, bu tarz para tuzaklarını artık nadir görmeye başlayacağız.

Oyuna ilk başladığımızda, senaryoya giriş için hazırlanmış bir bölümü oynuyoruz. Oyundaki “Deathmatch” isimli moda benzeyen bu bölümde, bize polislerden kaçmamız söyleniyor. Fakat ne yaparsanız yapın polisler bizi enseliyor. Asıl adamımız karakola getirildikten sonra, şeriften bir emir alıyoruz. Bizi hapse atmak yerine, yer altı dünyasında popüler olan, çoğu zaman sürücülerin ölümleri ile sonuçlanan Death Rally isimli illegal organizasyona katılmamızı istiyorlar. Bununla da kalmayıp, başarılı olmamızı bekliyorlar. Bu sayede polislerin ulaşamadığı “Adversary” isimli ünlü yarışçının dikkatini çekip, yakalamamızı istiyorlar.

Çizgi roman tarz hazırlanmış sinematiği izledikten sonra, oyunun kariyer menüsüne geçiyoruz. Burada ilerledikçe elde edeceğiniz silahlar, garajınızda bulunan araçlar ve katılabileceğiniz yarışlar bulunuyor. Yarışlara girmeden önce aracımızı buradan seçiyor ve düzenliyoruz. Başlangıçta garajımızda tek bir araç ve bu araca takılı standart silahımız bulunuyor. Her araç aynı standart silaha sahip, oyundaki ilk yarışlarda aracınızdaki tek silah bu olduğu için tetiği(x) sizin çekmeniz gerekiyor. Fakat araca ikinci silahı eklediğinizde standart silahınız otomatik atış fonksiyonuna geçiyor. Ne zaman aracınızın önünde bir rakip ve ya yolun üzerinde içersinde güç yükseltici bulunan kutular varsa, bu silah otomatik olarak ateş etmeye başlıyor. Aracınıza ikinci olarak ekleyeceğiniz silah sayısı baya bol. Alev makinesinden, roket atara kadar, aracınıza yön vererek nişan aldığınız silahlar bunlar. Bunlar Standart silahınızın aksine sizin kontrolünüzle tetikleniyor.

Death Rally’de standart yarışlarda 6 kişi arasında yapılıyor. Genelde 3 tur bulunan bu yarışlarda rakiplerinizi vurarak, mayınlarla tuzak kurarak yok edip, yarışı birinci sırada bitirmeye çalışıyorsunuz. Oyunun başlangıçlarında, diğer araçları yok etmek bir hayli zor. Zira elimizde yeterli ateş gücü yok. Bundan dolayı ilk yarışlarda yol üzerinde bulunan bonusları toplayarak, aracında kontrolünü fazla kaybetmeyerek yarışı birinci bitirmeye çalışmalısınız. Her pistte yol üstünde çeşitli bonuslar bulunuyor. Bunlar ilk başta kutuların içinde saklı. Kutulardan, nitro, ekstra cephane, ekstra para, anında tamir gibi bonuslar çıkabiliyor. Bunları zamanında ve akıllıca kullanarak, yarışlarda en arka sıralardan birinciliğe ulaşmanız mümkün.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir