Deadpool İnceleme

Marvel serisinin son halkası Deadpool bizleri çok farklı bir konseptle buluşturuyor…

“The Fourth Wall” veya “Dördüncü Duvar”, sanatla biraz arası olan arkadaşlar aşina olduğu bir ögedir. Üç duvarı olan tiyatro sahnesinin sahneye bakan kısmı dördüncü duvar olarak adlandırılır. Şimdi bunun ‘Deadpool ile ne alakası var?’ diye sorabilirsiniz. Daha önce hiçbir yerde görmediğim, beni çok şaşırtan ve kafadan en az 8 puanı kapan bir özellik ile incelemeye başlamak istiyorum. Deadpool, bir bilgisayar oyununda olduğunu biliyor…

Açıklaması komplike gelecek ama yine de elimden geldiğince anlatayım. Neredeyse tüm Marvel karakterlerinin oyunları yapılmışken Deadpool reyizin oyunu olmazsa olur mu hiç? Deadpool oyunu için kendisi bir fikir üretiyor ve bunu yapımcıya gönderiyor. Fikri beğenilmeyince bir şeyleri havaya uçurma yeteneğini kullanan gönüllü kiralık katilimiz, fikrini kabul ettiriyor ve yapımcılar yazdıkları senaryoyu Deadpool’a gönderiyorlar.

deadpool1

Olay tam da burada başlıyor. Deadpool kendisini bir oyuncunun yönetecek olmasından ve senaryoya uygun gidilecek olmasından pek hoşnut olmasa gerek, senaryoyu pek takmıyor, hatta ara sıra onu yönlendirecek olan size laf sokmayı da ihmal etmiyor… Burada kesiyorum, zira Spoiler olmasın, oyunun senaryosuna daha fazla girmeyelim.

Deadpool’un yanında bize eşlik eden iki “iç ses” var. Bu iki ses ve Deadpool oyun süresince boyuna muhabbet ediyorlar.

Oyun Unreal Engine 3 ile yapılmış, grafik açısından eksiği gediği yok. Performans olarak da başarılı diyebilirim. Vasat bilgisayarımda en yüksek ayarlarda nadiren kasma yaptı.

Oyun her ne kadar zevkli olsa da oynanış konusunda biraz geri kalmış. Bu sene içinde çıkan diğer oyunlara bir göz atarsak çok daha kaliteli bir oyun akışına sahip olduklarını görebiliriz. Deadpool’da ise tekdüze, alternatifsiz bir senaryo bulunuyor. Buna bağlı olarak da oynanış süresi 6 ile 8 saat arasında değişiyor.

deadpool2

Oyunun sınıfta kaldığı bir diğer yer de görev sistemi diyebilirim. En azından ülkemizde oyuncular oyunda geçen diyaloglara pek dikkat etmez veya anlamazlar. Bu nedenle bir yol göstericiye ihtiyaç duyarlar. Deadpool’da oyunun bize sunduğu tek rehber özelliği silah kullanımını veya yeni komboları göstermek. Oyunda nasıl ilerleyeceğinizi, nerede neyi daha efektif kullanacağınızı öğrenmek için mutlaka oyun içi konuşmaları takip edip anlamanız gerekiyor.

Arayüz gayet basit ve sade olmuş. Diyaloglar ve hatta yükleme ekranlarındaki önergelerde sokak dili hemen göze çarpıyor. Diğer oyunlarda en ciddi olan yerlerde bile çok ilginç ifade ve kullanımlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Oyunda güzel bir upgrade sistemi var. Düşmanlarınızı öldürdükçe ve kombolar yaptıkça DP kazanıyorsunuz. Eğer üst üste çok düşman öldürürseniz monentum kazanıp rage atma tarzında özel bir hareket yapabiliyorsunuz. Kazandığınız DP’lere gelirsek, upgrade sayfasında yeni yakın dövüş silahları, ateşli silahlar ve el bombası, mayın, sis bombası tarzında silahlar alabiliyor, bu silahları geliştirebiliyorsunuz. Silah geliştirmeleri hoşuma gitti, hepsi için geçerli bazı standart upgradeler’in yanında silahlara özel açılan kombolar da bulunuyor. Tabii bunları yapmak için sadece DP yeterli değil, o silahı yeterince kullanıp upgrade açmanız lazım.

deadpool3

Tıpkı silahlarda olduğu gibi karakterimiz için de geliştirmeler bulunuyor. Sağlık puanını artıran, öldürülen düşmandan kazanılan DP’yi artıran bir sürü upgrade var.

Yapay zekanın içler acısı durumunu tekdüze senaryo tabirimden çakmış olduğunuzu farz ediyorum. Oyunda her şey önceden programlanmış (başka nasıl olacaktı ki?) tek opsiyonlu. Aslında scripted da denebilir bu durum için. Neyse, arada sırada çıkan “boss”ları silahla mı yoksa yakın dövüşle mi öldüreceğinize oyun üstü kapalı da olsa sizin yerinize çoktan karar vermiş mesela. Silahla öldürmeniz gereken bir bossu yakın dövüşle yok etmeniz ya imkansız, ya da saatlerinizi alır.

Sonuç olarak, güzel bir konsept ve orijinal bir fikirle karşımıza çıkan Deadpool YZ’nin başarısızlığı ve oynanış sıkıcılığıyla hayal kırıklığı oluşturuyor. Eğlenceli mi? Eğlenceli. Yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım. Zibilyon tane klon kesip biçerken gayet zevk aldığımı söyleyebilirim ama yeterince mermiyle oyunu elinize kılıç almadan bitirmeniz mümkün.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 70″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: PlayStore.com

Olmadı Deadpoolcuğum, sen kendi oyununu yapmak yerine işi profesyonellerin eline bırak” cat1rating=”7.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Bersun Turna

Paradox grand strategy'lerini ver bana, başka ihsan istemem.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir