Dead Space 3 İnceleme

Oyunun genelinde değişmeyen şeyler de var tabii. Karakteriniz oyunun genel mantığı itibariyle yine hantal hareket ediyor ve zıplayamıyor. Objeleri hareket ettirerek, birer silah olarak kullanma ve onları yavaşlatma yetenekleriniz yine kullanılabilir durumda. Hikaye süresince hem bu özellikleri kullanmanızı gerektiren, hem de yeni bazı kısa bulmacalarla karşılaşıyorsunuz. Karakter gelişimi için gereken malzemeleri toplamak için yapmanız gerekenler de değişmemiş; düşmanlardan düşeni al ancak bir kez daha ez, ne olur ne olmaz, dolapları aç, duvardaki küçük kutuları aç. Yer çekiminin ve oksijenin olmadığı mekanlar arasında dolaşacağınız bölümlere de tekrar merhaba diyebilirsiniz. Oyunun arayüzü de etkileyiciliğinden bir şey kaybetmemiş. Envanter/görev ekranı ile canlı, sesli ve görüntülü bağlantılar, eskisi gibi 3 boyutlu olarak anlık görüntüleniyor (hala hiçbir oyunun bunu kopyalamamış olması da enteresan). Ancak artık Node aramak zorunda değilsiniz çünkü kilitli kapılar Dead Space 3’te bulamayacaklarınız arasında. Visceral Games oyunun bu açığını, bölümleri daha büyük ve keşfedilmeye kısmen de olsa açık tasarlıyarak kapatmış. Bu nedenle eksikliğini hissetmeyeceksinizdir.

dead-space3-d

Dead Space 3’ün teknik yönüne de göz atmakta fayda var çünkü 2008’den bu yana aynı alt yapıyı kullanan bir oyun, neredeyse 5 sene sonra bile daha iyi gözükmeyi başarıyorsa, Visceral Games bu işi iyi yapıyor demektir. Dead Space 3 hikayesi gereği sizleri saatler boyunca birbirinden farklı bölümlere götürüyor. Özellikle kar fırtınası içerisinde yönünüzü bulmaya çalıştığınız Tau Volantis gezegeni oyunun zirve yaptığı anlar. Kapalı alanlardaki dinamik ışık ve gölge kullanımı da her zamanki gibi ortalamanın çok çok üstünde. Kısacası eğer siz ilk iki oyunun bölüm tasarımı ve genel teknik alt yapısını beğendiyseniz, bu oyun sizin için de serinin bu yönde en iyisi olacaktır. Özellikle PC’de oyunun çok güzel gözüktüğünü inkar etmemek lazım. İlk oyundan bu yana Dead Space’in müziklerinden sorumlu olan Jason Graves, bu sefer James Hanigan ile birlikte çok iyi iş çıkarmış. Hem sakin, hem de aksiyon ve korku dolu anları destekleyen melodileri Dead Soace 3’ün en sağlam yanlarından biri.

dead-space3-c

Peki bu oyun neden 10/10 notunu alamayacak. Öncelikle Isaac Clarke eski Isaac Clarke değil. Kendi deliliği içinde kavrulan ve Dead Space’in simgesi haline gelen karakterimiz, artık o halinden çok uzak bir çizgi çiziyor. Bu “farkındalık” durumu da, oyunun genel atmosferini eksi yönde etkiliyor. Oyunun genel yapısındaki aksiyon artışı da, temelde bir korku oyunu olarak lanse edilen Dead Space için dozu biraz aşmış diyebilirim. Oyunun sonlarına doğru, hikaye sizin üzerinize o kadar çok düşman gönderiyor ki, dar koridorlarda gıdım gıdım ilerlediğiniz ilk Dead Space dönemlerini özlüyorsunuz. Ayrıca oyunda bulunan mikro ödeme sisteminin çok gereksiz oluğunu söylemem gerek. Oyun içerisinde size ekstra katkı sağlayacak bazı özellik ve içerikleri para ile (tanesi 12 lira civarında) satma kararı alan Visceral Games, Dead Space 3’ün zaten serinin diğer oyunlarına göre azalmış korku yapısını, bu sayede daha da azaltma yoluna gitmiş. Bunların yerine kozmetik eşyalar (suitler, silah skinleri, farklı silah projeleri gibi) satmayı tercih etmelerini dilerdim.

Fazla uzatmadan toparlayalım. Dead Space 3, bir dönemin “en korkutucu oyunu” profilinden sıyrılarak, doğru nişan alabilen herkese hitab edebilecek bir korku-aksiyon karmasına dönüşmüş. Bu belki serinin sağlam takipçilerinin hoşuna gitmeyebilir. Ancak oyunun geneline baktığımızda, bildiğimiz Dead Space’i görebileceğiniz çok fazla nokta mevcut. Ayrıca sadece co-op oynayabilmek için bile şu anda piyasada tercih edebileceğiniz en mantıklı oyun olacaktır. Hikayenin sonunu getirmek için seriyi en baştan beri oynayanlar kesinlikle kaçırmasın. Emin olmayanlar ise öncelikle demosunu denemeyi unutmasınlar.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 85″ cat1detail=”

Platform: PlayStation 3

Ekran: BenQ XL 2410T

Sponsor: AralGame.Com

Isaac Clarke ile tekrardan Necromorph avına çıkıyoruz. Korku ve aksiyonu bir arada yaşamak isteyen herkese öneriyoruz. ” cat1rating=”8.5″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Eray Uygun

"Don't hate the player, hate the game" felsefesini takip eden Eray, Oyunfest editörlüğü dışında profesyonel hayatını da özel bir şirkette Oyun Görevlisi olarak sürdürmektedir. Rol yapma oyunlarından hoşlanır, iyi müzik dinler, Carl Sagan okur, Solid Snake'i gözlerinden öper.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir